Metson yt-neuvottelut koskevat Pirkanmaalla tuhatta
Konepajayhtiö Metso aloittaa ensi viikolla yt-neuvottelut, jotka esimerkiksi Valkeakoskella Metso Paperissa koskevat 250 työntekijää.
Pirkanmaalla konepajayhtiö Metson yt-neuvottelut koskevat kaikkiaan noin tuhatta henkilöä. Valkeakoskella ensi viikolla alkavien neuvottelujen piirissä on lähes 250 Metso Paperin työntekijää.
Työntekijöiden pääluottamusmies Kari Helenius kertoo, että vähennystarve Valkeakosken, Anjalankosken ja Jämsänkosken yksiköiden osalta on 25 henkilöä. Tampereella Metso Fabrics -yksikössä vähennystarve on 31 henkilöä, kertoo pääluottamusmies Jarmo Järviö.
Tampereella toimivista Metson yksiköistä yt-neuvottelujen ulkopuolella ovat Metso Power, Metso Automation ja Metso Minerals.
Vähennystarve Suomessa enintään 630
Konepajayhtiö Metso aikoo vähentää satoja työntekijöitä Suomessa. Metso aloittaa yt-neuvottelut, jotka koskevat yli neljää tuhatta työntekijää. Metso arvioi, että vähennystarve on enintään 630 henkilöä, joista noin 150 saatetaan ulkoistaa.
Yt-neuvotteluita käydään Tampereen, Valkeakosken, Jyväskylän, Järvenpään, Raision ja Juankosken yksiköissä.
Tampereen Metso Fabricsin pääluottamusmies Jarmo Järviö ihmettelee, miksi lisäosinkoa harkitseva yhtiö vähentää väkeä.
Tuoreimmat aiheesta: Tampere
Venäjä kritisoi päätöstä Tampereen-konferenssista
Tampereen kaupungin johto kielsi aiemmin Venäjän uusia arvoja käsittelevän konferenssin pitämisen pääkirjasto Metson tiloissa, ja Suomi-Venäjä -seura perui samaan konferenssiin liittyvän Stalin-tilaisuuden Lenin-museolla.
Pirkanmaalla kaksi samanlaista nokkakolaria - loukkaantuneita kahdeksan, viisi vakavasti
Pirkanmaalla on sattunut lauantaina kaksi liki identtistä nokkakolaria. Yhteensä kahdeksan ihmistä on loukkaantunut, joista toisessa onnettomuudessa viisi vakavasti.
Orivedellä nokkakolari, viisi vakavasti loukkaantunutta
Toinen autoista syttyi tuleen kolarin jälkeen, apuun tulleet autoilijat pitivät liekkejä loitola käsisammuttimin.
Bach sai urkurin pois tolaltaan
Kun takana on yhteensä 46 vuotta kolmen kirkon urkurina ja ikää pian 70 vuotta, voi jo hyvillä mielin jäädä eläkkeelle. Paitsi että Matti Hannula jatkaisi työssään, jos voisi, mutta kun ei voi.
Tampere on edelleen matkailuykkönen
35 kaupungin houkuttelevuus matkailukohteena arvioitiin Taloustutkimuksen vertailussa kouluarvosanoin, ja ykköseksi nostettu Tampere jätti keskiarvolla 8,41 taakseen mm. Turun, Hangon ja Savonlinnan.
Veikko Sinisalo -palkinto näyttelijä Eriikka Väliahteelle
Arvostettu Veikko Sinisalo -palkinto myönnettiin perjantaina näyttelijä Eriikka Väliahteelle. 3 000 euron arvoisen tunnustuksen myöntämisperusteiksi mainittiin muun muassa esimerkillinen työmoraali ja luova hulluus.
Poliisit vannovat kunnioittavansa ihmisarvoa
Poliisien vannoman eettisen valan tarkoitus on saada heidät tiedostamaan heiltä odotetut arvot ja toimintatavat yhä selvemmin. Poliisit lupaavat muun muassa kunnioittaa jokaisen ihmisarvoa ja oikeuksia sekä käyttäytyä rehdisti ja auttavaisesti.
Ammattiin valmistuvien "yo-lakeille" ei enää naureskella
Ylioppilaslakki valmistetaan perinteikkäällä tehtaalla juuri tilaajan toiveiden mukaiseksi. Erilaiset kokardit, tupsut ja vuorivärit tekevät päähineestä kantajansa näköisen, ja oman lakkinsa saavat myös ammattiin valmistuvat.
Lukiovertailun kärjessä tutut nimet - katso miten oma lukiosi pärjäsi
Tämän vuoden kolme parasta lukiota löytyvät vertailun mukaan Helsingistä ja Espoosta.
Ministerin kissa otti nimitysuutisen rauhallisesti
Perjantaina nimitettävä asunto- ja viestintäministeri Pia Viitanen aikoo jatkossakin nukkua öitään Tampereella. Kotona Hervannassa ministeriä odottaa myös tärkeä poliittinen neuvonantaja; päivän lehtien lukemisessa selausapuna toimiva Tähti-kissa.
