Mikä ensiavuksi oravalle?
Luonnonvaraisia eläimiä hoidettaessa on oltava erityisen varovainen. Ennen hoitotoimenpiteitä on varmistettava huolellisesti, tarvitseeko eläin todella apua. Lämmin hunajavesi on useimmille eläimille toimiva rohto.
Luonnonvaraista eläintä auttaessa pitää tietää mitä tekee. Eri eläinlajeilla on erilaiset tarpeet etenkin ravinnon suhteen. Mutta tärkeintä on aluksi varmistaa, onko eläimellä todellista avuntarvetta. Esimerkiksi jotkut linnut lähtevät pesästään lentokyvyttöminä ja emot ruokkivat niitä maahan.
- Tilannetta on tarkkailtava ennen hoitotoimiin ryhtymistä. Avuntarve on aina varmistettava asiantuntijalta, muistuttaa eläinsuojeluvalvoja Sari Valtanen.
Eläintä käsitellään varmoin liikkein, riittävien tiukoin ottein. Hoitopaikan pitää olla rauhallinen, hämärä ja hiljaisuus rauhoittavat hoidokkia. Esimerkiksi pahvilaatikosta ja sen pohjalle asetetusta pyyhkeestä syntyy oivallinen sairasvuode.
Villieläimiä hoidettaessa hoitajan tulee kiinnittää erityistä huomiota hygieniaan, koska hoidokeista voi löytyä esimerkiksi loisia tai salmonellaa. Kädet pitääkin pestä huolellisesti hoitotoimien jälkeen, myös eläinten terävien hampaiden ja kynsien kanssa saa olla varovainen.
Juottaminen tehtävä varovaisesti
Huonokuntoiselle ja nälkiintyneelle eläimelle hyvä ensiapu on lämmin hunaja- tai sokerivesi. Näin eläimen verensokeri saadaan kohoamaan, kiinteä ravinto ei heikolle elikolle välttämättä maistukaan,
- Hunajavettä voi laittaa esimerkiksi pipettiin tai sormen päähän ja kostuttaa tippa kerrallaan eläimen huulia antaen sen itse nuolla nestettä. Lintujen juottaminen on haastavaa. Huomattavan suuri osa juotetuista linnuista on kuollut siihen, että nestettä on joutunut keuhkoihin aiheuttaen tulehduksen. kertoo Valtanen.
Huomattavan suuri osa juotetuista linnuista on kuollut siihen, että nestettä on joutunut keuhkoihin aiheuttaen tulehduksen.
Eläimelle annettava ravinto valtaan tapauskohtaisesti. Esimerkiksi oravalle voi tarjota hunajavedessä kostutettua vaaleaa leipää ja mietoja, pehmeitä hedelmiä kuten banaania, päärynää, omenaa ja viinirypäleitä.
Myös linnuista siemensyöjille voi antaa ensiavuksi hunajavereen kostutettua vaaleaa leipää, pitkäaikaiseksi ravinnoksi se ei kuitenkaan sovi. Hyönteissyöjälle voi työntää tarjolle raakaa jauhelihaa.
Siilille sopii kostea kissanruoka, jänis on ongelmallisempi.
- Jänikselle pitäisi antaa käsittelemätöntä vuohenmaitoa, ei missään nimessä kaupan maitoja. Jänikselle voi kerätä myös myrkyttömiä kasveja, mutta kaikkein pienimmät eivät vielä osaa syödä kiinteää ruokaa.
Vapaaehtoisille hoitoringeille tarvetta
Kokkolanseudun eläinsuojeluyhdistys pyrkii perustamaan loukkaantuneiden eläinten hoitoringin. Yhdistyksen tavoitteena on löytää vapaaehtoisia ihmisiä auttamaan loukkaantuneiden luonnonvaraisten ja orpojen eläinten poikasten hoidossa.
- Tällä hetkellä alueelta ei löydy virallisesti ketään, joka voisi ottaa hoitoon ja huolehtia loukkaantuneista luonnonvaraisista eläimistä. Apua tarvitsevia eläimiä, varsinkin lintuja, oravia ja siilejä, löytyy kuitenkin tasaisin väliajoin. kertoo Lotta Känsäkangas Kokkolanseudun eläinsuojeluyhdistyksestä.
Eläinsuojeluyhdistys järjestää sunnuntaina luennon, jossa opetellaan muun muassa lintujen, siilien ja oravanpoikasten ensiapua ja hoitoa. kouluttajana toimii eläinsuojeluvalvoja, Päijät-Hämeessä eläinhoitolaa pitävä Sari Valtanen.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Pohjanmaa
Kiusalla käynnistetylle keikallekin lähdetään tosissaan
Pelastuslaitos lähtee täydellä höyryllä liikenteeseen varsin usein turhaan. Keski-Pohjanmaan ja Pietarsaaren alueella jopa neljäsosa hälytyksistä on virheellisiä. Palomiesten hyppyyttäminen on lähes poikkeuksetta tahatonta, mutta mukaan mahtuu myös kiusantekoa.
Meijerityöt jatkuvat Toholammilla
Tiistaiaamuna alkanut lakko Maitokolmion Toholammin meijerillä ei ole toistaiseksi hiljentänyt tuotantolaitoksia. Ammattiliiton mukaan lakossa on nyt kahdeksan työntekijää. Osapuolet kartoittavat valmiuksia neuvotteluihin keskiviikon aikana.
Kova talvi koitui karppien kohtaloksi
Kokkolan karppilampi on tänä keväänä tyhjä. Kalat kuolivat happikatoon poikkeuksellisen kovana talvena. Tilannetta pahensi vielä suojaavan lumipeitteen puute, sillä lammen jäätä käytettiin luisteluun. Rannoilta on kerätty toukokuussa satakunta kuollutta karppia.
Pietarsaaren lukiokiista lähtöruutuun
Vieläkään ei tiedetä, missä suomenkieliset lukiolaiset aloittavat koulunsa syksyllä. Poliitikkojen valta- ja kielitaistelun aiheuttama epävarmuus haittaa koulutyötä. Ratkaisua haetaan torstaina.
Teiden päällystyöt ovat käynnistyneet
Pohjalaismaakuntien alueella tämän kesän aikana saa uuden päällysteen kaikkiaan 260 tiekilometriä Ely-keskus käyttää teiden päällystämiseen 15 miljoonaa euroa. Kesän päällystystyöt keskittyvät Vaasan, Uusikaarlepyyn ja Pietarsaaren sekä Närpiön maanteille.
Hopeapajuille kyytiä Kokkolassa
Hopeapajurivistö harveni Kokkolassa Suntin varressa tiistaina. Kaupunki kaatoi 12 lahovaurioista hopeapajua turvallisuussyistä pyöräteiden reunuksilta. Tilalle istutetaan uudet.
Lucina Hagmanin koulu sittenkin täysin uusiksi
Kokkolan kaupunki palasi Lucina Hagmanin koulun uudistuksessa alkuperäisiin suunnitelmiin. Kaupunginhallitus päätti, että sisäilmaongelmista kärsivän kälviäläiskoulun suunnittelua jatketaan kiireesti nyt siltä pohjalta, että kolme nykyistä rakennusta puretaan.
Antti Leppälä jatkaa Tiikereissä
Lentopallojoukkue Kokkolan Tiikerit on tehnyt neljä uutta sopimusta. Antti Leppälä jatkaa mestarijoukkueessa. Joukkueeseen liittyvät myös Markus Väisänen Saimaa Volleysta, Kasper Vuorinen Muuramesta ja Tomi Mutka Isku Volleysta. Neuvotteluja käydään yhä muutamien kotimaisten ja ulkomaisten pelaajien kanssa.
Maito kiehui yli Toholammin meijerissä
Osa Maitokolmion Toholammin tehtaan henkilökunnasta jäi tiistaina pois töistä. Mielenilmaus on vastalause tehtaan henkilöstöpolitiikalle. Toimitusjohtaja pitää tilannetta laittomana lakkona. Hänellä on myös erilainen näkemys kiistan taustalla olevista pisteytyksistä. MVL:n järjestöpäällikkö Tomi Seppä arvioi tiistaina, että meijeri saattaa pysähtyä ja lakko laajentua keskiviikkona.
Ylivieskan vanhukset hengaavat maitolavalla
Sipilän vanhainkodin asukkaat saivat heille personoidun maitolaiturin. Katoksen alla aiotaan pitää yhteisiä kahvikestejä ja muisteluhetkiä. Lavalle mahtuu ainakin neljä pyörätuolia kerrallaan.
