Mikä luonnossa ja eläimissä pelottaa sinua?
Kesäisin ykkösuutisiksi nousevat luonnon ja eläinten muodostamat uhat, kuten ihmisiä lähestyvät karhut ja tauteja levittävät punkit. Myös esimerkiksi hyökkäilevät lokit herättävät närää. Onko sinulla pelkoja tai tunnetko inhoa joitakin luonnon eläimiä kohtaan?
Tutkija Salla Tuomivaaran mielestä pelottava luonto-juttuja lietsoo vieraan pelko yhdistettynä kesän uutispulaan. Kielteisyys ja uhka ovat varmoja uutiskriteereitä.
Joukossa on tietysti oikeitakin uhkia, mutta myös pienet ja ikävät aiheet sekä luonnon täysin normaali toiminta saavat palstatilaa.
- Moni tietää, että broilereita kasvatetaan huonoissa olosuhteissa, mutta syö niitä silti. Toisaalta sitten otetaan yhteyttä eläinsuojelujärjestöön kun nähdään vaikkapa loukkaantunut pulu, Salla Tuomivaara kertoo.
Oletko sinä joutunut oikeaan vaaratilanteeseen luonnossa? Tunnetko irrationaalista pelkoa, tai inhoa joitakin tiettyjä eläimiä kohtaan?
Tuoreimmat aiheesta: Suora linja
Keskustele: Euroviisut ja MM-jääkiekon välieräottelu - voiko lauantai tämän jännittävämpi olla?
Yksi tykkää jääkiekosta, toinen intoilee euroviisufinaalista, kolmas viis veisaa ja istuttaa mieluummin kesäkukkia. Mihin ryhmään sinä tänä viikonloppuna kuulut?
Näin keskusteltiin: "Liian väljästä pysäköinnistä pitäisi sakottaa"
Yle Savo kysyi nettikeskustelijoilta uusia ajatuksia suomalaisten pysäköintitaitojen harjaannuttamiseen. Parkkeeraamisen katsottiin tarvitsevan parannusta, mutta autokoulujen ylimääräisille pysäköintitunneille keskustelijat eivät lämmenneet.
Keskustele: Miten jääkiekon MM-kisat sujuivat?
Jääkiekiekon MM-kisat päättyvät tässä viikonvaihteessa Tukholmassa. Suomessa ottelutapahtumat ovat jo ohi. Tänä vuonna kisojen ympärillä ei kohuttu viime vuoden tapaan. Ei valitettu juurikaan lipunhinnoista eikä keskitytty televisioinnin tai radioinnin arvosteluun. Menikö kaikki siis hyvin?
Keskustele: Guzenina-Richardson ja Gustafsson ulos - mitä mieltä olet ministerikierrätyksestä?
SDP pudottaa kaksi ministeriään hallituksesta. Lisäksi salkkuja vaihdetaan hallituksen sisällä. Vastaavan tempun demarit tekivät 2005. Mitä hyvää ja huonoa näet "ministerikierrätyksessä"? Miten arvioit tämän ratkaisun onnistumista?
Keskustele: Ajatuksia Kalevan pariskunnan infon jälkeen?
140 päivää Jemenissä siepattuina olleet Atte ja Leila Kaleva tulivat ensimmäistä kertaa vapautumisensa jälkeen suomalaisten tiedotusvälineiden eteen. Jäikö sinulle vielä jotain kysyttävää?
Mitä haluat kysyä Jutta Urpilaiselta?
Ministerikierrätys on englanniksi korttipelitermi reshuffle. Lauantaina nähdään, miten vieraaksi saapuva SDP:n puheenjohtaja, valtiovarainministeri Jutta Urpilainen sekoittaa pakan. Tentissä Jutta Urpilainen (sd.).
Keskustele: Kesäloma lähenee - voiko lapsen jättää yksin kotiin?
Monet päiväkodit ovat kesällä kuusi viikkoa kiinni, koulut kaksi ja puoli kuukautta. Vanhemmista harva voi lomailla yhtä kauan. Voiko reippaan alakoululaisen jättää yksin kotiin tai päiväksi kavereiden kanssa?
Keskustele: Onko saamelaisuudesta mitään hyötyä?
Kuka on saamelainen, kuka voi äänestää saamelaiskäräjien vaaleissa ja näin kantaa virallista saamelaisstatusta – siitä annetaan parin viikon sisään uusi lakiehdotus. Onko saamelaisuudesta oikeasti mitään hyötyä ja miksi saamelaisuudesta käydään niin kovaa keskustelua?
Keskustele: Mitä haluat tietää Jemenin panttivankidraamasta?
Jemenissä kidnapatun suomalaispariskunnan ja itävaltalaismiehen vapautumisesta on kohta viikko, mutta moni kysymys on yhä vailla vastausta. Millaiset olivat panttivankien olosuhteet ja maksettiinko heistä lunnaita?
Keskustele: Tuleeko energiatodistuksen uudistus tarpeeseen?
Rakennusten energiatodistus joutuu tehokkaampaan valvontaan ja todistus laajenee koskemaan myös vanhoja pientaloja. Uusi laki rakennusten energiatodistuksesta tulee voimaan 1.6.2013. Oliko vanha järjestelmä sekava tai epäluotettava? Ovatko todistuksen antajat päteviä? Onko uusi järjestelmä reilumpi tai vähemmän tulkinnanvarainen kuin edellinen?

Kommentoi aihetta
(32 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Teknokraatti
Ilmoita asiattomasta kommentistaLuonto ja ihminen ovat sopeutuneet hyvin toisiinsa, eikä luonnoeläimiä tarvitse pelätä.
Aivan eri asia on mm. äkäiset purevat koirat ihmisten pihoilla.
Näitä koiranpuremia sattuu vuosittain paljonkin, eikä niistä uutisia tehdä kuin harvoin.
Todellista sairastumisuhkaa kannattaa hieman varoa mm. borrellioosi ja myyräkuume on tälläisiä ihmisen kiusallisia uhkia.
Terve järki on paras luonnossa liikkujan apuväline, siis se maalaisjärki.
ö
Ilmoita asiattomasta kommentistaTerve järki. Mitäs tuohon enempää. Heinikossa liikkujalle pitkävartiset saappaat, kyllä siinä kyypelko turvallisuuden myötä katoaa. Aitauksien sisälle ei vieraan pitäisi koskaan mennä, vaikka kyseessä olisi lammaslauma, siä voi olla pässi mukana!
Mä kyllä pelkään enemmänkin ihmistä. Ottaa harvinaisia lemmikkejä ja jättää heitteille - kesäkissoja myöden eikä ne hevostarinatkaan aina niitä suloisimpia ole - liskon voi sysätä vaikka vessan pyttyyn! : -((
Ei mikään
Ilmoita asiattomasta kommentistaMe tarvitseme luontoa, mutta luonto ei meitä ... On aika alkaa huolehtia luonnosta kuten viisas mies runossa Intiaanipäällikön rukous sanoo. Rakastan kaikkea elämää. Lopettakaa pelonlietsominen, sillä se tuo esille pelkonne kummallisina kokemuksina ... Luonto ei ole kummallinen, se on minun elämäni suurin ilonaihe! Siunaan sitä joka päivä!
Uutinen ja totta oleva uutinen
Ilmoita asiattomasta kommentistaTämä susikeskustelu on ainakin täysin hakoteillä, lehtien otsikot kiljuvat pelon levitystä, kylä elää pelon vallassa, susi raateli jne. Esimerkkinä tämä Lappeenrannan suden uutisointi, susi oli hyökännyt kohti koiran ulkoiluttajaa, susi määrättiin heti lopetettavaksi, koska poikkeuksellisen aggresiivinen käytös aiheutti välitöntä vaaraa alueen asukkaille. Myöhemmin IL haastatteli koirien ulkoiluttajaa ja tuli ilmi että ei oikeastaan mitään tapahtunut, vapaana olleet koirat olivat ärhennelleet jonkun aikaa mahdollisen suden kanssa, "susi" lähti livohkaan eikä koirissa ollut naarmuakaan. Uutisen antaja oli STT, joka taas puolestaan kertoi että se oli poimittu suoraan poliisin raportista. Uutisoinnin taso on liikaa tätä tasoa ja lienee pyrkimyksenä vain myydä ja siinä sivussa luodaan hysteriaa. YLE meni itsekkin lankaan ohjelmassaan joka näytti Nousiaisissa auton edessä häntä pystyssä juoksevaa sutta, siis häntä pystyssä.
Kansalainen
Ilmoita asiattomasta kommentistaMielestäni uutisointi on aina oltava monipuolinen ja yksilöiden pitäisi monisärmäisestä uutisoinnista muodostaa oma käsitys asiasta ja siihen vaikuttavat myös omat intressit.
ö
Ilmoita asiattomasta kommentistaMontakohan oli takavuosina raadeltu Köyliössä, taisi muuten mennä hevonen junan alle susien peloittamana jossain Mouhijärven suunnalla: oli lähdetty aidoista läpi! Todella: monipuolisuutta kiitos! Ensin tutkin, sitten vasta hutkin -jos on tarpeen.
Susi on luontoelukka
Ilmoita asiattomasta kommentistaPari päivää sitten suden jäljiltä löytyi Iin Kuivaniemellä 79 kuollutta poroa. Että silleen. Tosi turvallista mennä lasten ja koiran kanssa marjaan... Kohtuus kaikessa susien suojelussa. Sudella ei ole muuta luontaista vihollista kuin ihminen eli populaatio lisääntyy hallitsemattomaksi ilman vähennyksiä. Jos meno jatkuu tällä lailla, ihmisellä ei ole kohta mettään asiaa.
TMH
Ilmoita asiattomasta kommentistaLuonnossa ei ole tullut vaaratilanteita sään eikä eläinten tai muunkaan puolesta, sen sijaan räyhääviä irtokoiria olen joutunut pakenemaan uimareissulla syvälle veteen. Hämähäkkejä pelkään, ja paarmat nostattavat ihon kananlihalle suorasukaisella toiminnallaan.
Nameless
Ilmoita asiattomasta kommentistaEi pelota mikään. Täytyyhän keltaisen lehdistön jostain juttuja repiä, ja kansa ostaa. Ihminen on hyvin itsekeskeinen suhteessa luontoon ja eläimiin. Aivan kuin meillä olisi suurempi oikeus elä kuin eläimilläkään. Hirvikolaritkin ovat aina sen hirven vika.
harjalintu
Ilmoita asiattomasta kommentistaMinä en ole kyennyt syömään broitskuja enää vuosikymmeniin kun tiedän niiden surkean elinkaaren. En syö muutenkaan lihaa.
Luonnon eläimiä en pelkää lainkaan. Kerran olen 10 kilsan metsätiellä hiki päässä polkenut fillarilla jotain valtavaa parmaa karkuun kun kävi todella kiusaamaan minua , sellainen mustaoranssi ja näytti 5 senttiä pitkältä ja äkäinen kuin mikä. Minä olen aivan ihastuksesta mykkänä kun törmään hirveen ihan kasvokkain, pari kertaa olen tuijotellut valtavan sarvipään kanssa toisiamme. Karhua en ole tavannut ja en tiedä otanko ritolat vai morjestanko ja väistän takavaseammelle hissukseen. Itikat ötökät ja muut mönkijät olkoon rauhassa. Ampparipesään on aihetta olla törmäättä. Suden pelko liioiteltu ja kesällä on ihmisiä syöviä haukia ja luultavasti jossain nähdään kohta Intian sukupuuttoon kuoleva tiikeri.
Suorastaan yksi laji pelottaa jos pimeässä kohtaan yksin metsässä - arvaamaton ihmislaji.
ö
Ilmoita asiattomasta kommentistaEt taatusti ole ainoa.
metsänmörri
Ilmoita asiattomasta kommentistaPahin vaaratilanne luonnossa: Hankin omaa tyhmyyttä pahan nestehukan ja meinasin sipata teille tietämättömille. Muuten ei ole ollut ongelmia, vaikka samoilla poluilla on susien, karhujen ja käärmeiden kanssa kuljettu. Sammakot saavat irrationaalisen kihjahduksen aikaan, mutta nekin saavat alkusäikyn jälkeen kulkea rauhassa.
Tiedotusvälineiden ( mukaanlukien YLE) pitäisi ottaa vastuuta tästä hysterian lietsomisesta, koska moni eläin pääsee hengestään tiedotusvälineiden skandaalien tavoittelun takia.
marjastaja
Ilmoita asiattomasta kommentistaNo ei minua mikään pelota, johtunee siitä kun en ole joutunut silmätysten petojen kanssa, vaikka pennusta asit olen marjametsissä käyskennellyt.
Hope
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlen kierrellyt metsissä ja maastoissa koirani kanssa monia tuhansia kilometrejä.
Koskaan ei ole tarvinnut pelätä. Kun metsän eläimet vaisoavat ihmisen läsnäolon, ehdottomasti turvallisuussyistä väistävät.
Johan On
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllähän nuo pieneläimet hyttysistä ja hirvikärpäsistä hamahäkkeihin ja muurahaisiin ovat vähän inhottavia. Mutta mitään muuta eläintä kuin ihmistä ei ole mitään syytä pelätä. Ihminen tappaa ihmisiä tahallaan ja vahingossa paljon enemmän kuin mikään muu laji.
mie
Ilmoita asiattomasta kommentistaElukoitten kans pärjää hyvin terveillä jaloilla ja järjellä. Varsinkin kesällä on taas runsaasti liikkeellä ihmisiä, joiden kans tulee toistuvasti hankaluuksia ja niitä on maalla, merellä ja ilmassa. Poikkeuksetta kuvioissa mukana erilaiset päihteet.