Millaisia kokemuksia sinulla on yksityisistä hoitokodeista?
Yksityiset hoitokodit siirtyvät yksi toisensa perään Attendon ja muiden suurten terveydenhuoltoalan yritysten haltuun. Parempaa hoitoa kustannustehokkaammin vai huonompaa palvelua kalliimmalla? Miten kuntien pitäisi järjestää sosiaali- ja terveyspalvelut?
Ajankohtainen kakkonen (3.7.) käsittelee hoitokotibisnestä. Ohjelmassa entinen hoitokotiyrittäjä kertoo, mitä hänen hoitokodissaan tapahtui, kun se myytiin suuryritykselle.
Tuoreimmat aiheesta: Suora linja
Miten varaudut luonnontuhoihin?
Onko sinulla suojapaikka takapihallasi tornadon tai hirmumyrskyn varalta? Miten varaudut tulviin, rankkasateisiin tai vaikkapa ukkosmyrskyihin? Suora linja etsii kertomuksia siitä, varaudutaanko Suomessa luonnontuhoihin.
Lihastohtori vastaa: näin hyödyt lisäravinteista!
Jyväskylän yliopiston liikuntatieteiden tohtori Juha Hulmi vastaa Suoran linjan katsojien kysymyksiin urheilijan lisäravinteista.
Keskustele: Miten bussikuski saa pukeutua?
Suomessa keskustellaan vilkkaasti bussikuskin turbaanin käytöstä. Yhä useampi pääkaupunkiseudulla työskentelevä bussikuski on maahanmuuttaja. Päähine on etnisillä ryhmillä osa identiteettiä tai uskonnollista traditiota. Miten toivoisit bussikuskin pukeutuvan?
Keskustele: Pelkäätkö Tukholman levottomuuksien leviävän Suomeen?
Husbystä alkunsa saaneet kahakat ovat levinneet jo noin kymmeneen kaupunginosaan.
Keskustele: Mikä muissa autoilijoissa pännii?
Ratin takana saattavat välillä hiukset nousta pystyyn. Adrenaliinikin voi virrata väkevästi, kun toiset autoilijat eivät noudata yhteisiä pelisääntöjä. Mikä muiden liikennekäyttäytymisessä risoo eniten?
Teemme juttua: Kaksi vuotta Kataista - miltä tuntuu?
Perussuomalaisten jytkystä on kulunut kaksi vuotta, ja Kataisen hallituskausi on kohta puolivälissä. Onko oppositiosta mihinkään? Mitä mieltä ovat poliitikkojen työnantajat, Suomen kansalaiset?
Keskustele: Pitääkö rahapelimonopoli purkaa?
Rahapelimonopolin vastustajat väittävät etenkin suomalaisen urheilun voittavan, jos markkinat vapautetaan. Järjestelmää puolustetaan muun muassa uhkapelihaittojen ehkäisyllä. Mitä monopolin purkamisesta seuraisi? Entä mistä silloin saataisiin rahat kulttuurin tukemiselle?
Mitä ajatuksia aseen 3D-tulostaminen sinussa herättää?
Ajankohtainen kakkonen selvitti, pystyykö 3D-printterillä tulostamaan toimivan aseen. Testissä tulostetulla aseella pystyi laukaisemaan yhden laukauksen, minkä jälkeen aseen piippu hajosi palasiksi. Mitä ajatuksia aseen tulostaminen 3D-tekniikalla sinussa herättää? Oliko Ajankohtaisen kakkosen testi tarpeen tehdä?
Keskustele: Kilpaillaanko Euroviisuissa reilusti?
Keskustelu Euroviisujen vilppiepäilyistä käy kuumana. Azerbaidzhanin väitetään kalastelleen ääniä Liettualta. Kysymyksiä on herättänyt myös se, että Venäjä ei saanut yhtään pistettä Azerbaidzhanilta. Onko Euroviisujen äänestys sinun mielestäsi luotettava? Uskotko, että pisteillä käydään kauppaa?
Toisen jätteet voivat olla toiselle oikea aarreaitta
Entä jos sinun yrityksesi ei enää heittäisikään jätteitään kaatopaikalle? Oletko ajatellut, että joku toinen yritys voisi tarvita juuri sinun jätelavaasi?

Kommentoi aihetta
(8 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
kauko-omainen
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlen hakenut ikääntyville vanhemmilleni parempaa kotia. He asuvat vanhassa kerrostalohuoneistossa, joka ei sovi liikuntarajoitteiselle. Muutto parempaan osakehuoneistoon on ollut mahdotonta, koska pelkästä muutosta pitäisi maksaa tuhansia euroja vammautumisveroa (toisille lapsentekoveroa). Nykyinen tarve olisi jo palvelutalolle.
Sopivan palvelutalon löytäminen on kuitenkin mahdotonta. Vanhempieni luottamus yksityisiin palvelulaitoksiin on murentunut. En itsekään luota organisaatioon, jonka laissa säädetty tavoite on tuottaa omistajilleen rahaa. Vanhukset ovat erityisen haavoittuva ryhmä, joka ei pysty huolehtimaan omista eduistaan. Toisaalta kunnalliseen palvelukotiin on pitkät jonot, ja vanhempani joutuisivat käytännössä erilleen, koska toinen on toista terveempi.
Minusta vanhustenhuolto tulisi organisoida kunnallisesti tai voittoa tuottamattomien säätiöiden kautta. Monilla vanhuksilla olisi riittävästi rahaa maksaa palveluista, jos olisi luottoa palveluntarjoajaan.
Taavetti
Ilmoita asiattomasta kommentistaMuistan kuinka joskus vuosikymmen sitten tänne avattiin yksityinen hoitokoti kunnan vanhuksille. Se uhkasi jäädä täysin tyhjäksi, koska kunnasta ei löytynyt yhtäkään vanhusta, jolla olisi ollut rahaa heidän tolkuttomiin hintoihinsa. Yhdenkään tavallisen pulliaisen eläke ei yksinkertaisesti riittänyt niihin kuluihin.
Tässä vaiheessa alkoi tyypillinen reaalikapitalistinen toiminta, eli ryhdyttiin vaatimaan julkista sektoria maksamaan yrityksen tappiot. Kunnan olisi muka pitänyt maksaa vanhuksia tänne yksityiseen hoitokotiin, hinnasta riippumatta, vaikka kunnassa ei tuolloin ollut erityistä puutetta hoitopaikoista.
Sittemmin tuo hoitokoti tajusi laajentaa portfoliotaan. Nykyisin he markkinoivat palveluitaan koko Suomen alueelle, ja sitten rupesikin jo löytymään maaseudulle kaipaavia rikkaita kaupunkilaisvanhuksia. Nykyisin hoitokodilla kait menee ihan hyvin. Mutta ilmeisesti ainuttakaan sijaintikunnan asukasta siellä ei edelleenkään ole. Ei ole kuntalaisilla edelleenkään varaa.
Tekninen isännöitsijä
Ilmoita asiattomasta kommentistaTyöskentelin vajaa vuosikymmen sitten suuren organisaation kiinteistötehtävissä, ja vuokralaisina oli myös muutama hoivakoti- ja hoitokotiyrittäjä. Näille vuokrattiin sellaiset huonokuntoiset kiinteistöt, joihin ei muita vuokralaisia saatu, tehtiin minimimuutokset, joita viranomaiset vaativat ja jätettiin sitten mahdollisimman vähäisen huollon varaan. Näistä yksityisistä palvelulaitoksista tuli todellisia kiinteistöjen saattohoitokoteja, asukkaiden tilanteesta en tiedä, mutta itse en sellaiseen menisi mistään hinnasta, jos vain voin sen välttää.
estäkää tyhmyys
Ilmoita asiattomasta kommentistaMitä eikö katsastuksen epäonnistunut yksityistäminen vaikuta kenenkään järjenjuoksuun? Katsastusta on pakko ostaa, sen takia katsastusmarkkinat eivät toimi: vanhuksetkin on pakko hoitaa, jonka takia vanhushoitomarkkinat eivät toimi eivätkä tule toimimaan.
Pääomasijoittaja- ja "pakko ostaa"-yhdistelmä, tämän yhtälön tulos on monopoli ja isot voitot ja rahan tuhlaus. Kaupankäynti kun on vapaaehtoista vaihdantaa, ja "pakko ostaa" ei ole vapaaehtoista.
Älykännykät ja Angry Birds-pelit, miksi siellä markkinat toimivat? Siksi että älykännyköiden ja Angry Birds-pelien ostaminen on vapaaehtoista vaihdantaa, eli kaupankäyntiä.
Turkulainen
Ilmoita asiattomasta kommentistaNäinhän se menee. Kaupunki lopettaa omia vanhustenhoitolaitoksia ja on "pakotettu" ostamaan palveluja yksityiseltä yritykseltä. toisin sanoien veronmaksajien rahoilla tuotetaan voittoa yritykselle.
lieksalainen
Ilmoita asiattomasta kommentistaNiinhän se menee, että palvelukodissa vanhus polttaa itsensä harhaillessaan etsimään ruokaa tai juomaa. Kunnat ovat muuttaneet vanhustenhoidon bisnekseksi, jossa ihmisen säilöminen on tärkeämpää kuin vanhuksen inhimillinen hoito. Miksi sairasta vanhusta ei pidetä ihmisenä? Pelkästään virtsainfektion hoitoa vähätellään. Se ei mukamas elämänlaatua heikennä vanhuksilla, mutta muilta nuoremmilta ihmisiltä infektio hoidetaan. Ennen laitettiin vanhainkotiin huonokuntoiset vanhukset. Nyt sokeat liikuntakyvyttömät vanhukset makaavat omassa kodissaan ilman kunnon hoitoa. Korkeintaan kahdesta kolmeen kertaan käydään katsomassa, että joko siitä päästiin. Millä laskuopilla vanhustenhoito on halvempaa yksityisen yrityksen palveluna? Yrityksen pitää tuottaa voittoa, joten hoito minimoidaan voiton saamiseksi. Matkakustannukset nousevat korkeiksi, joten vanhuksen luona ei ole aikaa olla, kun pitää autolla siirtyä seuraavaan paikkaan. Miksi meillä on varaa tukea Sakasan ym. pankkeja - vanhukset jäävät
Z
Ilmoita asiattomasta kommentistaSeurasin kummitätini koko pitkän elämäntaipaleen 94 vuotta. Tarinoina lapsuudestaan, käymällä yhdessä lapsuuden paikoissa, joista oli lähtenyt rippikouluun. Sitkeän, lannistumattoman elämän ja sen myötä: mitä antoikaan yhteiskunnalle jatkoonkin ja - loppuvaiheet. Tässä maassa jos ei ole hynää riittävästi, vaikka l a p s e t tekivät kaikkensa, jotta loppu olisi lasten kiintymyksen veroinen, sitä ratkaisua ei vain ollut: Kas keskitetään palvelut markkinatalouden mukaisesti! Julkaise tai et!!!!
kunnallinen parempi/hoitsu 55v
Ilmoita asiattomasta kommentistaYksityisissä hoitokodeissa ei ole yleensä riittävästi henkilökuntaa. Papereissa voi olla vaikka kuinka paljon, mutta käytännössä siellä on yleesä yksi uupunut hoitaja vuorossaan. Näin ollen resurssit eivät riitä edes perusasioihin / perushoitoon kuten: henk.kohtaisen / ympäristön hygienian hoitoon (esim.käsienpesu / vessan siivous) , monipuoliseen ravitsevaan ruokaan (yksi hoitaja ei ehdi ja ruuan hinnassa säästetään), ulkoiluun, virkikkeisiin / virkistäytymisiin, liikuntaan, yhdessä oloon, lääkäreissä käynteihin jne...
Ja jos hoitokotia ei ole tehty aluperin ( tai rempattu) kohderyhmää ajatellen esim. vanhuksille niin tilat ei ole toimivat asukkaille eikä henkilökunnalle. Esim. tavallisen ok-talon väliseinistä uupuu äänieristys, jos yksi asukkaista pitää yöllä ääntä niin siitä kärsii kaikki. Vessoja ja riittävän tilavia myöskään ei ole tarpeeksi , hoitaja ergonomiseen työhön että hoidettava rollaattorin kanssa tarvitsee tilaa. Hoitajallakin pitäisi olla työhuone...