Suora linja |

Miten Suomen pitäisi toimia EU:n velkakriisissä?

Pääministeri Jyrki Katainen (kok.) kiistää ylittäneensä valtuutensa huippukokouksessa. Eduskunta joutuu keskeyttämään kesälomansa Eurooppa-politiikan kiemuroiden takia. Kansanedustajat kutsutaan elokuun alussa keskustelemaan aiheesta. Millaista hyötyä kansanäänestyksestä olisi?

Jyrki Katainen
Kuva: Yle

Eduskunta kutsutaan koolle elokuussa keskustelemaan Espanjalle annettavasta tuesta ja Eurooppa-politiikasta yleensä, kertoo eduskunnan puhemies Eero Heinäluoma (sd.)

Pääministeri Jyrki Katainen kävi eduskunnan suuren valiokunnan kuultavana. Hän sanoi, että pankeille maksetaan suoraa tukea vasta kun eurooppalainen pankkivalvontaorganisaatio on perustettu. Siihen menee hänen mukaansa ainakin vuosi.

Sitä ennen tukea maksetaan valtioiden kautta.

Valtiovarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.) mukaan eduskuntaa ei tarvitse kutsua koolle huippukokouksen päätösten vuoksi. Hänen mukaansa eduskunta on kutsuttava koolle vasta, kun Espanjan tulevaa tukipakettia käsitellään.

Kommentoi aihetta

(167 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Future Matters

Ilmoita asiattomasta kommentista

Pitää pelastaa pankit.

Palauttaa sääntelyä luotonantoon.

Pankkivero.

EU ja EURO on tulevaisuutta, niitä pitää puolustaa.



Kansanaanestys - kylla

Ilmoita asiattomasta kommentista

EU ja euro ovat tulleet tiensa paahan. Kun kukaan ei ole noudattanut yhteisesti sovittuja saantoja on myohaista asiaa enaa korjata. Kukaan ei luota enaa kehenkaan. Luottamuspula vain kasvaa ja voi johtaa jopa sotatoimiin, jos ei oteta ratkaisevaa askelta ulos yhteisvaluutasta. Sen riskina on koko EUn romahtaminen, mutta se on ainoa keino putsata poyta ja aloittaa uusin kortein. Se joka uskaltaa ottaa ensimmaisen askeleen saa tietysti muiden syyttelya osakseen, vaikka kaikki tietavat sen olevan ainoa oikea, rohkea teko, joka johtaa johonkin jarkevaan lopputulokseen. Lopulta sita edellakavijavaltiota kunnioitetaan, kun uskalsi olla rohkea ja itsenainen kaikesta pelottelusta ja painostuksesta huolimatta. Voisiko se valtio olla Suomi?


Timosotkamolainen

Ilmoita asiattomasta kommentista

Aika ristiriitainen tunne toisaalta me autamme suoraan pankkeja, mutta euron ja euroalueen puolustamiseksi on välttämätönta antaa takaukset. Valtonvaraininisteri on puun ja kuoren välissä koska yhteisestihän euroopan asioista päätetään ja jos uskallusta olisi irtaantua rahaliitosta kaatuisi rahaliitto siihen. Oliskohan oppositiollakaan rahkeita siihen, tuntuu vähän huulenheitolta opposition toiminta. Sailas arvosteli euroopan toimintaa aika rohkeasti eilisessä uutisessa , mutta ei suositellut rahaliitosta irtaanumista. EKP: llä olisi mahdollisuus puuttua asioihin kulkuun, mutta Saksa pelkää ensimmäisen maailmansodan jälkeistä aikaa. Ilmankos Kataiselle anettin Saksan toimesta mitali, että Suomi pysyisi ruodussa. Historiahan se viimekädessä määrittää olaanko me oikeassa tai väärässä. Saa nähdä.


-JR-

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä nyt on ylitetty toimivalta ja reippaasti. Hallituksella ei ole ollut lupaa tukea YKSITYISIÄ pankkeja suoraan. Lainaa on myönnetty tähän saakka valtiolle, joka on käyttänyt sen parhaaksi katsomallaan tavalla. Ero on merkittävä, mikä lisää Suomen riskejä, koska vastapuolella on yksityisiä pankkeja. Lisäksi Kreikka on nyt vaatimassa omille pankeilleen samanlaista suoraa tukea ja helpotuksia vaadittuihin säästöihin. Eikö samat säännöt koske kaikkia jäsenvaltioita?

Kansanäänestystä tarvitaan ehdottomasti, jotta hallituksen luottamus voidaan puolueettomasti mittauttaa . Eduskunta on liian jäävi päättämään tässä asiassa.



Ei tukea

Ilmoita asiattomasta kommentista

Pitää pelastaa Saksan ja Ranskan huonossa hapessa olevat pankit, jotka ovat luotottaneet mm. Espanjaa. Pelastamme siis Saksaa ja Ranskaa, jotka laittavat töppäilynsä muiden maksettaviksi.

Uusimmat arviot Espanjan tukitarpeesta ovat lähes 300 mrd.


Nopeasti eroon eurosta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Miksei täällä pääse läpi EU-vastainen mielipide? Sensuuria? Nyt pitää lopettaa vieraiden maiden pankkituki ja huolehtia oman maan tarpeista. Markkaan siirtyminen ei ole sen vaikeampaa kuin euroon siirtyminen. Jos EVM voitiin äänestää läpi yksinkertaisella enemmistöllä, se päätös täytyy voida purkaakin yksinkertaisella enemmistöllä. Riittää, kun edes osa hallituspuolueiden kansanedustajista on riittävän rohkeita tunnustamaan tilanteen. Heitä tullaan kunnioittamaan. Nyt on tehty jo paljon päätöksiä kansalta kysymättä ja salassa, valtuudet ylittäen. Kataisen ja Urpilaisen tie vie Suomen perikatoon.


markkinat jähmeämmiksi

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ongelman nimi on rahamarkkinat ym., eli mielisairaalan vakavasta bipolaarisesta mielihäiriöstä kärsivien ihmisten rooli Euroopan yhteiskuntien yhteisenä kuumemittarina. Tällä mielisairaalan kroonikko-osastolla, siellä on meneillään aina joko ahneus tai paniikki.

Esim. Kreikan 3% osuus ei voi kaataa koko systeemiä eli EU:ta, paitsi ylireagoivien kroonisesti epävakaiden rahamarkkinoiden mielestä.

Kaiklle markkinolle on saatava jonkinlainen ylireagoimisen hillitsemissysteemi, vaikka 3 päivää viivästetyt keskiarvohinnat yms. jotain


Absoluuttiset takuut

Ilmoita asiattomasta kommentista

Katainen lupasi jatkossa täysimääräiset takuut kaikista lainoista, mutta siitä on jo yli kuukausi, joten takki on taas ehtinyt kääntymään.

http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/112210-katainen-sopi-takauksille-katon-%E2%80%9Dmuistakaa-tama-luku%E2%80%9D


JupaTraktori

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ehdottomasti kansanäänestys, selviäisi kerralla norsunluutorniin mitä mieltä kansa on! Eivätkä vaan taida uskaltaa, mennään vasten kansan tahtoa syvemmälle suohon.



confus..

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ehdottomasti kansanäänestys, joka olisi pitänyt järjestää jo alunperin euroon liittymisestä. Suomi taitaa olla pohjoismaista se sinisilmäisin...



Juhani

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ehdottomasti kannatan kansanäänestystä. Hallitus joutuu miettimään kysymyksen tarkan muodon ja vaihtoehdot. Nyt on selvästi vallalla täysi demokratiakriisi. Käsitykseni mukaan jo reilusti yli 90 % mielipidekirjoittelijoista on hallituksen toimintaa vastaan. Tuntuu, että päättäjät toistuvasti syö sanansa.


Kalle

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei kansanäänestystä,

kansa on vaaleissa suunnan valinnut ja nyt on turha inistä.

Suomi liittovaltioon ja pulinat pois.


mikä on opposition vaihtoehto?

Ilmoita asiattomasta kommentista

Euroa pitää puolustaa mutta ei hinnalla millä hyvänsä. Itse pidän järjettömänä että kriisimaiden pankkeja aletaan tukea. Mutta jos näin on meneteltävä niin Urpilaisen täytyy vaatia todella hyvät vakuudet tuelle. Kummallista että nämä kriisimaat sanelevat maksajille mitä pitää tehdä. Urpilaiselle kaikki kunnia siitä että hän on pysynyt tiukkana neuvotteluissa. Oppositionkin pitäisi osallistua rakentavasti kriisin ratkaisuun eikä huudella sivusta älyttömiä sutkautuksia.


Kalle

Ilmoita asiattomasta kommentista

Urpilainen muuten ei ole koskaan puhunut reaalivakuuksista, niinkuin pitäisi. Lainaa vastaan reaalivakuudet; kultaa, kiinteistöjä jne.

Urpilainen puhuu munkkilatinaa, josta kukaan ei saa selvää ja sitten sopimukset salaisiksi.

Kauanko me suomalaiset hyväksymme tämän?


keiJo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Miten se Urpilainen tiukkana on ollut, jos vakuuksia ei kuitenkaan lopulta ole saatu? Täältä käsin näyttää pikemminkin yritykseltä kumartaa joka suuntaan. Näytetään hapanta naamaa, kun vakuuksiin ei tahdota suostua, mutta hyväksytään kuitenkin 0-sopimus ja laitetaan kiltisti Suomen kansa makselemaan kreikkalaisten velkoja... ja nyt sitten vielä italialaisten ja espanjalaistenkin velat. Well done!

Kansanäänestys olisi paikallaan seuraavasta asiasta: Tulisiko Suomen irrottautua EU:sta?


Ostaja

Ilmoita asiattomasta kommentista

Niinpä, jos kerran ollaan niin tiukkoja kuin julkisuudessa halutaan esittää niin faktaa eli reaalivakuuksia kehiin. Ja niitähän löytyy edelleen, jopa näiltä konkurssimailta. Otetaan pelkästään kulta; Helmikuisen määräilmoituksen mukaan (World Gold Council) ja tämän päivän noteerauksen mukaan kultavarantojen arvo on:

Espanja: 11, 4 Mrd euroa

Italia: 99,4 Mrd euroa

ja jopa Kreikka 4,5 Mrd euroa.

Aloitetaan vaikka näistä...


terttuliinu

Ilmoita asiattomasta kommentista

urpilaisen kunnon vakuuksien vaatimisesta...se on kato sitä kun halutaan poliitikkona näyttää kansalle että muka heidän etujaan ajattelee vaikka piilossa eu-kammareissa täysin liittovaltiota kohti on jo vuosia hommaa vienyt.

takuitahan olisi helppo ollut vaatia...kreikallakin kun sattuu valtion varastoissa olemaan jemmassa pahanpäivän varalle kultaharkkoja yli 40miljoonan euron edestä...tähän sitten lisäksi kaikki öljyvarastot, oblikaatiot ja muut kultaakin arvokkaamat mineraalit. näitä ei yksikään hallituspuolue ole vakuuksiksi vaatineet...vain perussuomalaiset niitä ehdotti hallituspuolueille mutta he asian tyrmäsivät kun eivät halunneet oikeita vakuuksia kreikalta pyytää kun tietävät ettei mitään koskaan kyseinen maa pysty maksamaan


Äänestäjä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kansanäänestys on ehdottomasti järjestettävä, silloinhan näkee mitä mieltä äänestäjät asiasta ovat


Saara

Ilmoita asiattomasta kommentista

Samaa mieltä,kansan äänestys näin suuressa asiassa. Jos Urpilainen nyt myöntyy ja pettää lupauksensa niin sitten ei ole enää millään väliä. Kyllä katainen menetti valtuutensa,ei yksi mies voi päättää näin suuresta asiasta ja tiesikö hän edes minkälaiseen paperiin nimensä pisti. Silloin kun kansa äänestää olipahan tulos mikä tahansa,niin sitten voi mennä kansan taakse ja vedota siihen,MUTTA taitaa olla niin että jos kansa äänestää Katainen ja kumppanit tietää mikä on tulos ja siinä sitä sitten onkin sakasa Merkkelille selittelemistä,eikä katainen sitä halua suurin surminkaan.


mummeli

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä nyt viimeistään pitäisi olla se aika,jolloin kansa voi sanoa sanansa

eurosta.

Sitähän ei ole koskaan tähän mennessä tehty.

Jos tämä epädemokratia jatkuu luulen,että täällä Suomessakin nähdään

mellakoita,sitäkö hallitus haluaa.

Vaalilupaukset on petetty ja siirrytty aivan vastakkaiselle puolelle mitä

annettiin ymmärtää ennen vaaleja.

En toivo anarkiaa vaan sitä,että kansan tahto tulee esille,sen luulisi olevan

edustajienkin edun mukaista.



oma maa

Ilmoita asiattomasta kommentista

Eroon eurosta niin kuin asiantuntijat sanovat!

Nyt ollaan myymässä Suomen itsenäisyyttä! Eikä kansanäänestystä ole pidetty, ollaanko valmiita myymään Suomi-Neitoa "hinnalla millä hyvänsä"?

Itse olen sitä mieltä, että sellaista summaa ei löydy, että kotimaa pitäisi myydä!

Suomi on ainoa maa, jossa ei järjestetä kansanäänestyksiä, hallitus vaan päättää miten tehdään ja nekin tehdään salaa ja valehdellen!

Irti maksajan roolista heti!


tarkkailija

Ilmoita asiattomasta kommentista

Suomen pitäisi pysyä pois euron epätoivoisesta pelastusoperaatiosta, joka tulee johtamaan loputtomaan velkaorjuuteen ja kansallisen päätäntävallan menettämiseen. Viittaan vain kuntien yhdistämisestä käytävään keskusteluun Suomessa. Kuntavaaleissa puhutaan kuntien itsenäisyydestä. Olisi hyvä muistaa, että tässä pienessä kuvassa heijastuu Euroopan iso kuva. Käytännössä euron pelastaminen nostaa huomattavat määrät veronmaksajien veroja. Suurimmat hyötyjät ovat suurpankkiiriliikkeet, jotka saavat tukipaketteihin pumpattuja varoja. Tämänkin voisi jotenkin ymmärtää, mutta ongelmaksi muodostuu jatkossakin etelän ja pohjoisen kulttuuri- ja moraalierot. Etelässä ei aiotakaan panna asioita kuntoon. Maksamattomia veroja ei makseta, eikä tahdota periä. Lahjonta ja vilppi kaikilla tasoilla merkitsee sitä, että mm. suomalaiset maksavat etelän maiden kansalaisten kulutusta. Kun yhdistää tähän suureen kuvaan Suomen huoltosuhteen heikkenemisen sekä hiipuvan viennin ja tuotannon, olemme pian tilassa, jo


uiuih

Ilmoita asiattomasta kommentista

Suomi ja sen hallitup. uhraa meidät EU:n velkaorjuuteen. Tämä maa on kriisissä nettomaksaja ja kun olemme ryöstetty olemme nöyrinä velkaorjuudessa . EU toimii noin kuten olette jokainen huomannut.

Meidän pitää hypätä kyydistä pois, meillä ei ole varaa kukkoilla siellä jossa meitä huijaa maat joilla on vaikutusvaltaa enempi kuin meillä ja ne ovat kriisimaita johon meidänkin rahojamme menee solkenaan.

Tyhmä saa olla mutta omien puolta on pidettävä. Katainen - Urpililainen , muistakaa tämä.


pekkap0

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kuinka kehtaavat tehdä tällaista EU- ja talouspolitiikkaa edes kääntämättä naamaansa hetkellisesti kansaa kohti? Katsokaa, mitä lupauksia annettiin ennen vaaleja reilu vuosi sitten! Tuntuu siltä, että Suomen kansalla ei katsota olevan oikeutta sanoa mielipidettään asiaan. Aivan sietämätöntä!


Masa

Ilmoita asiattomasta kommentista

Poliitikkomme eivät näemmä ymmärrä sitä että velkaa ei voi maksaa velalla, tämä pikavippikierre tulee tiensä päähän ennen pitkää se on varma.Ikävintä asiassa on se että laskun maksaa veronmaksajat, siis me.Etelän maissa kun veroja ei näemmä makseta....


Suomalaisten verot Suomeen

Ilmoita asiattomasta kommentista

Katainen voisi kysyä taloustietäjiltä (Sailas ym. neuvoa), eikä Angela Merkeliltä.

Kansanäänestys eurosta ja liittovaltiosta.Emmehän elä diktatuurissa.


yksi monista

Ilmoita asiattomasta kommentista

Eikö se riitä,kun me maksoimme 90-luvulla omien pankkien sekoilut,eikä saatu pankeilta mitään takaisin.Nyt pitäisi hoitaa muidenkin pankkien velat,eikö sille Käteiselle löydy kunnon töitä muualta?

Tuoreimmat aiheesta: Suora linja

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä