Lahti |

MM-ralli kurvaa lahtelaisten olohuoneeseen

Suomen MM-ralli kiillottaa imagoaan torstaina Lahden satamassa. Yleisö pääsee näkemään kuskit ja autot läheltä avoimessa tilaisuudessa ennen illan erikoiskoetta.

Yleisö ja rallikuski Sebastien Loeb
Sebastien Loebin lähelle oli intoa Lahden satamassa viime vuonna. Kuva: Yle Hanna Lumme

Lahden sataman yleisötapahtuma käynnistyy jo ennen puoltapäivää. Satama on hiekkakenttineen kokonaan tapahtuma-alueena, eikä siellä ole parkkipaikkoja. Yleisön toivotaan tulevan paikalle jalan, paikoitusalueina ovat Suurhallin ja linja-autoaseman parkkipaikat. Rantaa pitkin pääsee alueelle.

Lahden sataman tapahtumassa on mm. liikenneturvallisuuteen kannustava hiljaisen ajon mopokisa, johon pääsee 200 ensiksi ilmoittautunutta. Lapsille on piirustuskilpailu. Livemusiikkia esittävät JVG, Ruudolf ja Karri Koira.

Rallikuljettajat tulevat yleisön eteen klo 16:een mennessä. He jakavat myös nimikirjoituksia, ennenkuin poistuvat Kärkölään, jossa kilpaillaan Koukunmaan erikoiskoe klo 17 jälkeen.

Sibeliustalon edestä on kuljetukset Jokimaan raviradalle, jossa on 'mies miestä vastaan' -yleisöerikoiskoe klo 19 illalla. Myös Jokimaalla on runsaasti oheisohjelmaa - mm. Olavi Uusivirta ja Lapko esiintyvät.

Kuljetukset ja parkkipaikat ovat maksullisia, mutta sataman tapahtumaan ei peritä pääsymaksua.

 

Tuoreimmat aiheesta: Lahti

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä