Museovirasto syynää Rovaniemen Valionrannan
Rovaniemen Valionrannan rakentaminen ratkeaa Museoviraston osalta pian. Museovirasto on parhaillaan kartoittamassa alueella sijaitsevaa kivikautista muinaismuistokohdetta.
Rovaniemen kaupunki on tilannut kartoituksen selvittääkseen, voiko se jatkaa Valionrannan kaavoittamista matkailupalvelujen alueeksi. Näin on suunniteltu jo voimassa olevassa Rovaniemen kaupungin yleiskaavassa.
Museoviraston kartoitukset alkoivat maanantaina ja ne kestävät kahden viikon ajan, kertoo arkeologi Satu Koivisto Museovirastosta.
Alueen kaavoitus voi viivästyä, jos muinaisjäännöslöydöt ovat merkittäviä.
- Mutta kyllä se edellyttäisi sitä, että tässä olisi todella hyvin säilyneitä kivikautisia asuinpaikan kulttuurikerroksia vanhan peltomultakerroksen alapuolella. Ja tietenkin kivikauden löytöjä ja kiinteitä rakenteita, esimerkiksi liesikiveyksiä, hautoja tai asuntojen jäännöksiä, Satu Koivisto kertoo.
Koiviston mukaan voi kuitenkin olla, että aiempi, vuosisatoja kestänyt maankäyttö on jo tuhonnut osan muinaismuistokohteesta.
- Tässä onollut maatila ja sen peltomaat ja sitten vielä myöhemmin meijerirakennus ja siihen liittyvät piha-alueet. Voi olla, että paljon ei ole säilynyt.
- Tosin kun olemme täällä Kemijoen rannassa, täällä saattaa olla jokitulvakerroksia. Eli kulttuurikerrosalueita voi tulla esiin aika syvältäkin. Voi olla mahdollista, että ne ovat siellä hyvinkin säilyneet.
Koiviston mukaan ensimmäisenä kaivauspäivänä oli iltapäivään mennessä löydetty jo muutama kivikauden kvartsi-iskos.
- Kun työkaluja on valmistettu joenpenkalla, niin paikalle on jäänyt kvartsiraaka-aineetta, Satu Koivisto selventää.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Kittilän tulvapenger rakenteille 2014?
Kittilän tulvapenkereen rakentaminen voi alkaa vuoden kuluttua, arvioi Kittilän kunnan tekninen johtaja Lauri Kurula. Kurulan mukaan rakentamistöiden alkaminen edellyttää sen, että penger saa lainvoimaisen maisematyöluvan.
Valtuusto lakkautti Orajärven koulun
Sodankylän Orajärven koulun lakkauttaminen on varmistunut. Sodankylän kunnanvaltuusto päätti torstaina illalla, että koulu Orajärvellä loppuu elokuun alussa.
Luontokeskus Naavan suosio yllätti
Metsähallituksessa ollaan yllättyneitä Pelkosenniemen Pyhätunturilla olevan luontokeskus Naavan suuresta suosiosta. Naava on toiminut vasta vuoden, mutta taloon odotetaan jo sadattatuhannetta asiakasta. Suunnittelija Reeta Nyman sanoo, että kaikki ennakko-odotukset on jopa reippaasti ylitetty.
RoPS voitti – Inter pelasi jälleen vajaalla
RoPS otti kotikentällään arvokkaan 1-0 voiton Turun Interistä.
Ounasvaara on herkkä aihe Rovaniemellä
Ounasvaaran rakentaminen on herättänyt vuosien mittaan voimakkaita tunteita Rovaniemellä. Toisille se on melkein pyhä paikka, toisille mahdollisuus kehittää vapaa-ajan yritystoimintaa.
HS: OAJ tyrmää Pellon koulun kännykkäkiellon
Pellon koulun oppilailleen asettama kännykkäkielto on laiton, sanoo Opettajien ammattijärjestön OAJ:n kehittämispäällikkö Nina Lahtinen.
Ounasvaaralle laajempi kaava
Rovaniemen kolme suurinta puoluetta ajaa Ounasvaaralle laajan rakentamisen mahdollistavaa kaavavaihtoehtoa. Perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtajan Matti Torvisen mukaan kaava voidaan esitellä valtuustolle jo alkusyksystä.
Kiista Rovajärven YVA:sta hallinto-oikeuteen
Lapin luonnonsuojelupiiri vaatii Rovajärven ampuma-alueen ympäristövaikutusten arviointia (YVA). Luonnonsuojelupiiri on vienyt asian Rovaniemen hallinto-oikeuteen.
Maastopalot roihuavat Lapissa
Kuivan kevään myötä Lapissa on roihunnut poikkeuksellisen paljon maastopaloja. Tänä keväänä maastopaloja on ollut jo noin 20 kappaletta, kun koko viime vuonna niitä oli 50.
Armeija: Ei pakkosiirtoja Rovajärvellä
Puolustusvoimat kiistää, että se pakottaisi siviilit pois Rovajärven ampuma-alueelta Itä-Lapissa. Paikallisia maanomistajia edustava Pro Rovajärvi -liike on väittänyt julkisuudessa, että armeija tyhjentäisi ampuma-alueen siviileistä vuoteen 2016 mennessä.

Kommentoi aihetta
(8 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Kehityksen jarru
Ilmoita asiattomasta kommentistaMuseovirasto on tehokas itsensä työllistäjä ja helppoahan se
on kun yhteiskunta rahoittaa tämän toiminnan. Saa nähdä pys-
tyykö museovirasto näin jarruttamaan alueen kehittämistä ja
näin lisäämään kustannuksia.
Puuhastelua
Ilmoita asiattomasta kommentistaMuseovirasto todella puuhastelee Valionrannassa ja näin todella
työllistää itseään, sillä tällainen toiminta on jo naurettavaa.
Virkamiehillä ei ole töitä, niin eikö olisi aika saneerata koko
Museovirastoa ja näin säästää yhteiskunnan varoja.
vanha jermu
Ilmoita asiattomasta kommentistaei siellä mitään muinaismuistoja ole.paikalla oli ennen sotia kauppalan sähkölaitos sitten paikkaa mylläsi meijerirakennukset.tällä ajatuksella olisi koko kaupungin perusmaa muinaismuistoa.kaikkea höpötyksiä se museovirasto valtionrahoilla puuhailee.voi voi eikö näille höpötyksille saada mitään tolkkua.
Jarruvirasto
Ilmoita asiattomasta kommentistaMuseoviraston tehtävä on jarruttaa taloudellista toimintaa ja
aiheuttaa tarpeettomia kuluja yhteiskunnalle ja yksityisille
eli lähinnä kiusantekoa, jota vielä yhteiskunta rahoittaa. Mu-
seoviraston toimintaa tulisi järkevöittää, kun se tuntuu ole-
van pelkästään suojatyöpaikka ja haitaksi yhteiskunnalle.
Kummastus
Ilmoita asiattomasta kommentistaJännää että suomalaisilta tulee tämmöistä kommenttia. Kysehän tässä on aina ja joka tapauksessa suomalaisesta kulttuurista. Mitä on ollut ja missä. Itseäni kauhistuttaa nykyään kansalaisten suhtautuminen yhteiseen kulttuuriin ja menneisyyteen. Tuntuu että kukaan ei kunnioita itseään saati sitä mistä on peräisin kun näitä lähes pelkästään negatiivisia yleisökommentteja lueskelee eri lehtien sivuilta koskien museoviraston toimintaa tai arkeologisia kaivauksia. Se mikä on tuolla maassa menneistä kulttuureista tulee tuhoutumaan ennemmin ja viimeistään myöhemmin, jos sitä ei oteta talteen, ei siitä jää jäljelle mitään. Menneisyyttämme siis tuhotaan jos sitä ei oteta talteen. Myös se kun jotkut luulevat että maat pakkolunastetaan tahi kaikki rakentaminen pysäytetään jos jotakin löytyy, on pelkkää legendaa. Osapuolten välisessä keskustelussa tulisi molempien puolien yrittää ymmärtää toisen kanta ja aina tietysti auttaa että on tolalla siitä mitä mahdollisesti on tulossa eteen.
Pulttibois revival
Ilmoita asiattomasta kommentistaEipä joo taida ollakaan mitään korjattavaa Aaken ja Pirkka-Pekan muodostamaan kuvaani pohjoisista veljistämme - sivistys on edelleen poronkuseman päässä päästä ;-)
nötkötti
Ilmoita asiattomasta kommentistaVoihan tuo Suomen historia olla vaikea pala käsittää, jos kiertokoulun ja lukukinkereiden historian tunneilla ei käsitelty kuin Lapin sotaa ja mahdollisesti näytettiin kuvaa Egyptin pyramideista.
Samanlainen tilanne taitaa olla koko maassa. Kyllä se lasi-teräspalatsi/pelttibunkkeri nousee siihen rantaan vielä. Älkää hätäilkö, arvon kansalaiset.
Historia on kehityksen jarruttaja, hohhoijaa.
Myöhästä!
Ilmoita asiattomasta kommentistaMitä tekemistä museovirastolla on enään tontilla, kun hyvä meijjeri on purettu maidonvähyyden vuoksi.