Tampere |

Myyräkuume voi altistaa verenpainetaudille

Myyräkuume saattaa altistaa verenpaineen kohoamiselle. Tämä selviää Marja Miettisen myyräkuumeen ennustetta käsittelevästä, tänään perjantaina Tampereen yliopistossa tarkastettavasta väitöskirjasta.

Kuusi vuotta sitten myyräkuumeen sairastaneilla potilailla todettiin tutkimuksessa enemmän munuaisten toimintahäiriöitä ja korkeampi verenpaine kuin verrokeilla.

Pitkäaikaisia poikkeavuuksia todettiin 17 prosentilla myyräkuumepotilaista myös aivolisäke-, sukupuoli- ja kilpirauhashormonien pitoisuuksissa.

Myyräkuumeen vaikeusaste ei kuitenkaan vaikuttanut pitkäaikaislöydöksiin.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä