Politiikka |

Näin te vastasitte: Ei enää lupauksia vaan oikeita tekoja

Kuntavaaliehdokkaiden lupaukset eivät saa enää äänestäjiä innostumaan. Päättäjiksi haluavilta odotetaan konkreettisia ehdotuksia rahojen riittävyydestä. Yle Uutiset summasi nettikeskustelun pohjalta yhteen kuntavaalien TOP 5 -kysymykset.

Grafiikka.
Kuva: Yle Uutisgrafiikka

- Kolme tärkeintä asiaa kuntavaaleissa: Talous, talous ja talous.

Näin kommentoi nimimerkki Talousmies Yle Uutisten internetsivuilla olevaan kuntavaaleja koskevaan kyselyyn. Talousmiehen mielipide kuvaa hyvin Ylen lukijoiden näkemystä siitä, mikä asia nousee tärkeimmäksi kysymykseksi syksyn kuntavaaleissa.

Useita vastaajia mietitytti kuntien taloustilanne ja etenkin seteleiden riittäminen sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämiseen. Ylen lukijoiden mielipide on linjassa sosiaalialan asiantuntijoiden näkemyksen kanssa: Kuntavaaleissa ratkaistaan palvelujen kohtalo.

Lukijakyselyn perusteella tärkeimmiksi kysymyksiksi talouden ja sosiaali- ja terveyspalveluiden järjestämisen rinnalle nousevat kuntauudistus ja lähipalveluiden säilyminen. Osa kaipaisi vastauksia esimerkiksi siihen, millaisia vaikutuksia kuntaliitoksilla olisi päätöksentekoon ja toisiko liitto kunnille todellisia säästöjä.

Mutta toisin kuin sosiaalialan ja kunta-alan asiantuntijat, osa Ylen lukijoista aikoo nostaa Euroopan unionin ja eurokriisin yhdeksi kuntavaalien teemoista.

- Itse tulen äänestämään Suomen EU/eurolinjasta. Ja tiedän, että näistä asioista ei kuntatasolla päätetä. Valitettavasti minulla ei vain ole muutakaan välinettä "tehdä välikysymystä", kertoo nimimerkki apropoo.

Hyvä veli -järjestelmä kuopattava

Kyselyn perusteella kunnallispolitiikkaan ja päätöksentekoon kaivataan nyt entistä enemmän avoimuuttaa. Lukijat vaativat korruption ja hyvä veli -järjestelmän kitkemistä sekä kuntalaisten entistä parempaa kuuntelemista. Ehdokkailta odotetaan myös pelkkien puheiden sijaan konkreettisia ehdotuksia.

- Kuntavaaliehdokkaat lupailevat yhtä sun toista ihanaa, esimerkiksi lupaillaan parannuksia peruspalveluihin. Kukaan ei kuitenkaan koskaan kerro, millä rahoilla kaikki ihanat parannukset toteutetaan, toteaa nimimerkki Rahoituksesta ei saa vaieta.

Ylen internetsivuilla olleeseen kuntavaalikyselyyn osallistui noin 400 vastaajaa. Kuntavaalit järjestetään 28. lokakuuta.

Kuntavaalikeskustelu jatkuu tänään illalla Yle TV1:ssä klo 21.05. Keskusteluun voi osallistua myös Twitterissä kanavalla #kuntavaalit. Keskustelua nostetaan ruutuun tekstikanavan sivun 398 kautta.

Keskustele uutisesta

Edessä on neljän vuoden kuntatalkoot. Onko eduskunnan ulkopuolisilla puolueilla reseptejä kuntien polttaviin pulmiin? TV1:n ensimmäinen kuntavaalikeskustelu käydään eduskuntapuolueiden puheenjohtajien ja heidän haastajiensa kesken.

Tuoreimmat aiheesta: Politiikka

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä