Naomi Campbell todisti oikeudessa veritimanteista
Huippumalli Naomi Campbell on todistanut Haagin sotarikostuomioistuimessa Liberian entistä presidenttiä Charles Tayloria vastaan. Campbell kertoi oikeudelle saaneensa Etelä-Afrikan vierailullaan vuonna 1997 kangaspussin, jossa oli muutamia pieniä kiviä. Syyttäjän mukaan kivet olivat niin sanottuja veritimantteja.
- Näin muutamia hyvin pieniä ja likaisen näköisiä kiviä, Campbell sanoi Haagissa.
Cambellin mukaan hänelle kerrottiin vasta myöhemmin niiden olevan timantteja. Campbell kertoi olleensa huoneessaan nukkumassa, kun tuntemattomat miehet koputtivat ovelle, ojensivat kivet sisältäneen pussin ja kertoivat kyseessä olevan lahja.
Campbell ei tiennyt keneltä timantit olivat peräisin, mutta kerrottuaan lahjasta näyttelijä Mia Farrowille, he totesivat sen olevan todennäköisesti Charles Taylorilta.
Taylorin puolustusasianajaja kutsui päämieheensä kohdistuvia syytöksiä puhtaaksi spekuloinniksi, sillä mikään ei liitä Tayloria timantteihin.
Taylorin epäillään myyneen aseita Sierra Leonen sisällissotaa käyneille kapinallisryhmille ja saaneen maksuksi veritimantteja. Veritimanteiksi kutsutaan timantteja, jotka ovat peräisin konfliktialueelta ja joita kaupataan sisällissotien rahoittamiseksi.
Sierra Leonen erikoistuomioistuimen syyttäjän mukaan Naomi Campbellin todistus voi osoittaa Charles Taylorin valehdelleen, kun hän on kertonut, ettei hänellä ole ollut koskaan sellaisia timantteja.
Timanttilahjoitus Mandelan illallisilla
Campbell sai timantit vuonna 1997 Etelä-Afrikassa Nelson Mandelan isännöimien illallisten jälkeen. Myös Charles Taylor osallistui illallisille. Tuolloin Sierra Leonen sisällissota oli käynnissä.
Campbell sanoi oikeudessa lahjoittaneensa saamansa timantit Nelson Mandelan hyväntekeväisyysjärjestön edustajalle, ja kuulleensa vuonna 2009 niiden olevan edelleen tämän hallussa. Järjestö kuitenkin kiistää koskaan saaneensa timantteja.
Campbell oli alun perin haluton todistamaan oikeudessa. Huhtikuussa ABC Newsin haastattelussa hän kiisti saaneensa veritimanttia Taylorilta, eikä halunnut puhua koko asiasta.
Tuomarit myöntyivät Campbellin pyyntöön, ettei häntä saa kuvata tuomioistuimessa tai sen liepeillä. Hänen todistuksensa kuvattiin kuitenkin tuomioistuimen kameroilla kuten muulloinkin.
Sierra Leonessa toivotaan tuomiota Taylorille
Tayloria syytetään sotarikoksista ja rikoksista ihmisyyttä vastaan Sierra Leonen sisällisodan aikana. Taylor on kiistänyt syytteet. Taylorin tukemien kapinallisten erityispiirteenä oli ihmisten käsien, jalkojen tai korvien silpominen.
Sierra Leonessa toivotaan, että Charles Taylor saisi tuomion osallisuudestaan 11 vuotta kestäneeseen sisällisotaan, kertoo Suomen Pakolaisavun Sierra Leonen projektin talous- ja hallintojohtaja Elina Savo.
- Sierraleonelaiset ovat aika yksimielisiä siitä, että Taylor pitäisi tuomita. He kokevat Taylorin olevan yksi keskeinen tekijä sodan alkamisessa, kertoi Elina Savo Sierra Leonen toiseksi suurimmasta kaupungista Bosta.
Savo kertoo, että entiset kapinalliset ovat nyt osa yhteisöä eikä vihamielisyyttä enää juuri esiinny.
- Täällä koetaan, että myös hirveitä väkivaltaisuuksia tehneet kapinalliset olivat uhreja. Suuri osa heistä oli hyvin nuoria. Heidät oli osittain pakotettu ja osittain harhaanjohdettu väkivaltaisiin tekoihin.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Venäjä: Syyrian hallitus valmis rauhanneuvotteluihin
Syyrian rauhankehitys ehkä pääsee lopultakin liikkeelle. Syyrian hallitus katsoo olevansa valmis neuvotteluihin.
Suuri maanjäristys - tsunamiuhka poistui
Ohotanmerellä on tapahtunut 8,2 magnitudin maanjäristys. Tsunamivaroitus on poistettu.
Venäjän "Facebook" viranomaisten mustalle listalle
Sivuston perustaja on joutunut Venäjällä vallanpitäjien silmätikuksi. Viranomainen ei ole toistaiseksi kommentoinut ratkaisuaan.
Tiedustelutieto: Iran yhä enemmän Syyrian sodan johdossa
Yhdysvaltalainen tutkimusjärjestö sanoo Iranin osittain jopa johtavan Syyrian armeijan toimintaa. Syyrian konfliktia on vaikea enää pitää sisällissotana.
Moottoritien silta romahti Seattlen lähellä
Useita autoja on pudonnut romahtaneelta sillalta veteen. Kukaan ei kuollut uhkaavassa turmassa.
Yle Uutiset selvitti: Home ei huoleta ulkomailla
Homeongelmat nostattavat suomalaisissa voimakkaita tunteita. Selvitimme, miten homeeseen suhtaudutaan ulkomailla. Havaintojen mukaan homeeseen ei tunnuta suhtautuvan muualla aivan samanlaisella vakavuudella kuin Suomessa.
Italian media ei homeesta hiisku
Homeongelmat jäävät Italiassa vähälle huomiolle. Suurin syy on yksinkertaisesti se, että homeongelmaa ei ole. Ongelmien vähäisyys johtuu italialaisesta rakennustekniikasta.
Ruotsin homeongelma leimahti muutama vuosi sitten
Ruotsin mediassa home- ja kosteusongelmia käsitellän suhteellisen usein. Vuonna 2007 Ruotsissa nousi valtava kohu uudisrakennusten homeongelmista. Ruotsissa yleistynyt ohutrappaustekniikka oli osoittautunut varsinaiseksi homepommiksi.
Venäjällä homeongelmasta ei juurikaan puhuta
Venäjällä asuntojen homeongelmasta on alettu puhua julkisesti vasta viime vuosina. Syynä on ollut asuntorakentamisen raju kasvu. Taloja rakennetaan nopeasti ja usein myös niin halvoilla materiaaleilla, että kosteusongelmia syntyy jo rakennusvaiheessa.
Homeongelma piinaa Saksassakin - tuuletusohjeita sivukaupalla
Saksassa suhtaudutaan rakennusten homeongelmaan saksalaisella vakavuudella. Kattava tutkimustieto aiheesta kuitenkin puuttuu. Monet vanhat rakennukset on tiivistetty liiallisesti, eikä sisäilma asunnoissa vaihdu riittävästi. Siksi saksalainen vuokranantaja lisää vuokrasopimukseen sivukaupalla ohjeita oikeaoppisesta asunnon tuuletuksesta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.