Savo |

Nenäpäivänä hassutellaan hyvän asian puolesta

Pohjois-Savossa tempaistaan tänä vuonna Nenäpäivän hengessä jälleen monin eri tapahtumin. Kuopiolaiset lionsklubilaiset kierrättävät lippaita KalPan kotipelissä ja Kontti kauppaa aarteitaan.

Nenäpäivän hauskat miehet Ketonen & Myllyrinne koululaisten ympäröimänä Sierra Leonessa.
Kuva: Nenäpäivä kuvapankki

Leijonat kierrättävät lippaita KalPan kotipelissä Jokereita vastaan Nenäpäivänä 4.marraskuuta. Kuopion lionsklubilaiset ovat ottaneet vastuulleen myös Prismassa tapahtuvan lipaskeräyksen. Leijonilta on noin 30 Pohjois-Savon alajaostoa mukana Nenäpäivässä joko osallistumalla lipauskeräykseen tai lahjoittamalla suoraan rahaa keräykseen.

Juankoskella järjestetään oma Nenäpäivä-tempaus perjantai-iltana. 50 ensimmäistä paikalle saapuvaa saa nenäänsä koristamaan punaisen nenän. Tapahtumassa esiintyy mm. Antti Heikkinen, jolla on oma stand up -ohjelmanumero.

Nenäpäivänä lipaskerääjät ovat liikkeellä myös Kuopion keskustassa ja Kolmisopessa.

Päivärannan Citymarketissa Pelastakaa Lapset Ry järjestää pika-arpajaiset, myyjäiset ja puhaltavat ilmapalloja sekä keräävät rahaa. Paikalla ollaan klo 11 - 15.

Lähetyskauppa Vakassa järjestetään Nenäpäivän tapahtuma torstaina 3.marraskuuta klo 11 - 15. Vakassa esiintyy Popo Salami.

Kontissa tapahtuu

Nenäpäivän suurin tapahtuma on Kuopiossa kierrätyskeskus Kontissa järjestettävä huutokauppa, jossa huutokaupataan Kontin aarteita. Tapahtuma alkaa klo 15 osoitteessa Leväsentie 21.

Kontissa on kahvitarjoilu klo 10 - 17. Klo 13 alkaen paikalla on SPR:n terveyspiste. Pisteessä voi käydä mittauttamassa verenpaineensa. Reddie-koiran laastarikoulu lapsille alkaa klo 15.

Radio Savon päivälähetyksessä järjestetään perinteinen haastekonsertti klo 11-14 välillä. Mukaan voi tulla haastamalla mukaan työkaverit, harrasteporukan tai vanhat naapurit. Puheluihin vastaavat UNICEFin kuopiolaiset jäsenet.

Lähteet:
YLE Savo

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä