Kotimaa |

Nettiadressi eläkepäätöstä vastaan kasvattaa suosiotaan

Palkansaajajärjestöjen internetadressi hallituksen eläkepäätöstä vastaan kasvattaa suosiotaan. Sunnuntaina aamupäivällä lähemmäs 130 000 ihmistä oli allekirjoittanut keskiviikkona avatun nettiadressin.

SAK:n, STTK:n ja Akavan nettivetoomuksessa hallitusta vaaditaan muuttamaan päätöksensä nostaa eläkeikä 63 vuodesta 65 vuoteen.

Verkkoon on perustettu myös vasta-adressi, jossa vaaditaan eläkeiän nostamista. Adressilla oli sunnuntaina vajaat 3 000 allekirjoittajaa.

Palkansaajajärjestöjen adressin lisäksi SDP:llä on omat kampanjasivunsa eläkepäätöstä vastaan. Kampanjasivustolla tarinansa kertoneiden ihmisten ajatuksista kerätään aineistoa myös eduskunnassa käytävään välikysymyskeskusteluun.

SDP on jättänyt yhdessä muiden oppositiopuolueiden kanssa eläkeiän nostosta välikysymyksen.

Iltalehden teettämän kyselyssä 56 prosenttia vastaajista arvioi, että heidän työkuntonsa ei kestä nykyistä myöhäisempää eläkkeelle jäämistä. Yli puolet vastaajista ei myöskään ei myöskään ole valmis jatkamaan työelämässä yli 63-vuotiaana. Kyselyyn vastasi runsaat 3 000 henkeä.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä