Nettikeskustelijat eivät henkilöisi eurokriisiä
Eurokriisin hoitamiseen liittyvistä asioista kritisoidaan usein yksittäisiä poliitikkoja, kuten vaikkapa Saksan ja Ranskan johtavia poliitikkoja. Nettikeskustelijat eivät kuitenkaan kohdentaisi vastuuta pelkästään yhteen ihmiseen, mutta kylläkin esimerkiksi EU-päättäjiin kokonaisuudessaan.
Nimimerkki Jussin mukaan ketään yksittäistä vastuullista ei voida nimetä. Myöskään perussuomalaisten puheenjohtajaa Timo Soinia hän ei syyttäisi maailmantalouden ongelmista. Soini nousi sijalle seitsemän yhdysvaltalaisen talouslehden tekemässä listauksessa, joka luettelee maailman 13 globaalia taloutta eniten myrkyttävää henkilöä.
Rahoituslaitosten ja pankkien vastuulliset henkilöt ovat jota voidaan syyttää sekä niitä poliitkkoja, jotka uskovat ns. vapaisiin markkinavoimiin. Soinia on turha syyttää, paitsi siltä osin, että tuolla helppoheikkityylilään hän vie huomion pois oikeista keinoista, joilla nyt käsillä olevasta kriisistä selvittäisiin sekä tulevat estettäisiin.
Matias menisi ajassa taaksepäin ja osoittaisi syyttävän sormen alkulähteille.
Todelliset eurokriisin luojat ovat nykyinen ja edeltävät komissiot, jotka loivat eurovaluutan ja siihen liittyvät pelisäännöt ymmärtämättä laisinkaan, kuinka systeemiä pidetään pystyssä.
Tuure J katsoo, että kriisin hoitamista ei voida henkilöidä yksittäiseen ihmiseen, mutta kylläkin kaikkiin EU-johtajiin.
Miksi he eivät tee järkeviä päätöksiä? Samoin he voisivat tehdä sellaisia päätöksiä, joilla ns, markkinavoimat saataisiin kuriin. Aina vain voivotellaan, että markkinavoimien vuoksi pitää tehdä sitä ja sitä. Markkinavoimat ovat ihmisten tekemiä päätöksiä! Miksi EU-johtajat eivät pane markkinavoimia aisoihin!
Esko taas katsoo, että henkilöimällä yritetään salata jotakin.
Itse olen sitä mieltä, että ongelmien henkilöiminen vie huomion itse aiheesta ja ongelmien todellisista syntipukeista ja tämähän käy erittäin hyvin eräille talouden toimijoille.
Nimimerkki Ajan tasalla taas kirjoittaa, että viime kädessä eurokriisiä ja sen hoitoa voidaan henkilöidä, joskaan ei tunnetuimpiin kriisin kanssa painiskeleviin poliitikkoihin.
Sen sijaan, että syytettyjen penkillä ovat Obama, Merkel ja Soini, niin sinne pitäisi asettaa muun muassa Kreikan nykyisen ja edesmenneiden hallitusten keskeiset ministerit, jotka paitsi suurelta osin aiheuttivat eurokriisin, ovat myös säästötoimien vitkastelulla vaarantaneet ja heikentäneet tukitoimien uskottavuutta.
Tuoreimmat aiheesta: Suora linja
Keskustele: Kuuluvatko Siivouspäivät ja kirpputorit arkeesi?
Tänään lauantaina vietettiin kolmatta kertaa valtakunnallista Siivouspäivää. Mukaan ilmoittautui osallistujia 89 paikkakunnalta. Koko maassa myyntipaikkoja oli yli 2 800. Oletko ahkera kierrättäjä? Millaisia löytöjä olet tehnyt kirpputoreilla?
Keskustele: Olisivatko pyöräilijöiden promillerajat tarpeen?
Polkupyörällä päihtyneenä polkeminen on lain mukaan liikennejuopumus. Lain rikkomisesta ei kuitenkaan seuraa mitään, sillä polkupyörän tai hevosvaunun kuljettajalle ei ole promillerajaa. Kuulostaako laki ristiriitaiselta? Oletko kohdannut tankojuoppoja?
Pitäisikö Suomen seurata puolustusasioissa Viron esimerkkiä?
Nato-maa Viro aikoo vahvistaa armeijaansa mm. kasvattamalla nopean toiminnan joukkoja ja hankkimalla uutta aseistusta. Viro siis lisää puolustusmenojaan monen muun maan leikatessa niitä. Viron puolustusministerin mukaan Suomen Nato-jäsenyys parantaisi koko lähialueen turvallisuutta. Mitä mieltä olet? Pitäisikö Suomen ottaa esimerkkiä Virosta puolustusasioissa? Pidätkö Viron puolustukseen liittyviä ratkaisuja järkevinä? Miksi Suomi ja Viro ovat olleet eri linjoilla maanpuolustuksessa?
Keskustele: Mikä oppi kaatoi ojaan?
Jokaisen sukupolven on itse tehtävä omat virheensä ja opittava niistä. Toiset uskovat kokemuksen tuomiin elämänohjeisiin. Mitä neuvoa kannatti aikoinaan kuunnella? Pätevätkö entisajan opit 2010-luvulla?
Keskustele: Mitä lukioiden rankkaus merkitsee sinulle?
Helsinkiläislukiot vievät pisimmän korren tänäkin vuonna lukiovertailussa. Kymmenen parhaan joukkoon yltävät myös lukiot Turusta, Lahdesta ja Valtimolta. Mitä lukioiden vertailutilastot merkitsevät sinulle?
Keskustele: Hulluruoho - oletko törmännyt?
Pakastevihannesten seassa ollut, myrkytyksiä aiheuttanut hulluruoho on pystytty jäljittämään yhden sopimusviljelijän tilalle Espanjaan. Onko hulluruoho sinulle tuttu kasvi?
Keskustele: Poliisi juoppokuskina - muuttaisitko poliisin tehtäviä?
Poliisilla menee vuodessa lähes viisi miljoonaa euroa päihtyneistä henkilöistä huolehtimiseen. Eniten päihtyneisiin menee aikaa ja rahaa Helsingissä ja Pirkanmaalla. Muuttaisitko poliisin tehtäviä?
Keskustele: Onko pesäpallosta vielä kansallispeliksi?
Superpesiskausi alkoi toukokuun puolivälissä, mutta kiekkohuuman kaltaista intoa ei peli harrastajaporukoiden ulkopuolella herätä. Osassa kouluista kansallispeliämme pelataan vielä, mutta sekin on hiipumaan päin. Vieläkö pesäpallo voisi innostaa?
Keskustele: Mitä haluat kysyä Esko Aholta?
Entinen pääministeri, Sitran yliasiamies ja Nokia-johtaja Esko Aho tutkii ja opettaa Yhdysvalloissa Harvardin yliopistossa. Seuraavaksi hänestä tulee Venäjän kaupan edistäjä. Mitä Boston on opettanut hänelle Euroopasta ja Suomesta?
Keskustele: Joko narkolepsiajupakka on selvitetty?
Suomessa annettu sikainfluenssarokotus lisäsi myös aikuisten riskiä sairastua narkolepsiaan, vahvistaa Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen raportti. Aikuisten kohonnut sairastumisriski kesti noin kahdeksan kuukautta rokottamisesta. Joko rokotusjupakka on selvitetty?
