Ulkomaat |

Nigerian varapresidentti otti presidentin viran

Nigerian varapresidentti Goodluck Jonathan ilmoitti tiistaina ottaneensa hoitaakseen maan presidentin viran. Nigerian presidentti Umaru Yar'Adua on ollut sydänongelmien vuoksi sairaalahoidossa Saudi-Arabiassa marraskuusta asti.

Jonathan ilmoitti asiasta maan televisiossa sen jälkeen, kun maan parlamentti oli äänestyksessään puoltanut hänen valintaansa maan virkaatekeväksi presidentiksi.

Päätöksellään parlamentti pyrkii lopettamaan epävarmuuden, joka maata on vaivannut presidentin sairastumisen jälkeen. Arvostelijoiden mukaan maan hallinnon tärkeät asiat ovat jääneet vaille huomiota johtajan puuttuessa.

Lähteet:
Reuters, AP, AFP

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä