Savo |

Nilsiän terveyskeskukseen uusi vuodeosasto

Nilsiän terveyskeskuksen vanha vuodeosasto korvataan kokonaan uudella rakennuksella. Vanhan rakennuksen korjaaminen todettiin uuden rakentamista kalliimmaksi. Osaston rakentaminen rahoitetaan osittain kuntaliitosrahalla.

Nilsiän terveyskeskuksen pääsisäänkäynti ja vuodeosasto ulkoa.
Kuva: Kati Myöhänen / Yle

Nilsiän terveyskeskukseen rakennetaan uusi vuodeosasto nykyisen vuodeosaston tilalle. Nilsiään on suunniteltu 25-paikkaista kuntouttavaa osastoa joka sijoittuisi terveyskeskuksen kylkeen nykyisen vuodeosastosiiven viereen.

Noin neljän miljoonan euron hanke on kirjattu Kuopion ja Nilsiän liitossopimukseen, ja se rahoitetaan osin valtion kuntaliitosrahalla. Nilsiä liittyy Kuopioon ensi vuodenvaihteessa. 

Peruskorjauksessa myös fysioterapia saisi uudet tilat. Sen sijaan lääkäreiden vastaanotto terveyskeskuksen puolella jäisi vielä entiselleen.

Nilsiässä selvitettiin myös nykyisen vuodeosaston peruskorjausta, mutta se olisi tullut kalliimmaksi kuin uudisrakennus.

Vanhassa rakennuksessa on ollut sisäilmaongelmia. Kaupunginhallitus hyväksyi uuden vuodeosaston rakentamista koskevan suunnitelman maanantaina.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä