Nokia irtisanoo: Oulussa pelätään osaajakatoa
Oulun työ- ja elinkeinotoimisto on valmistautunut Nokian irtisanomisiin. Aiempien irtisanomisten tavoin työvoimaviranomaisilla on palvelupiste Nokian tilojen yhteydessä. Oulun työ- ja elinkeinotoimiston johtaja Pasi Wallenbergin mukaan mahdollisimman monelle ex-nokialaiselle pyritään löytämään työtä nimenomaan Oulun seudulta.
Työ- ja elinkeinotoimisto on valmistautunut Nokian jätti-irtisanomisiin Oulussa. Työt uhkaavat loppua jopa 700 nokialaiselta. Yhtiö ei vielä ole vahvistanut lukua.
Kuten aiemmissakin Nokian irtisanomistilanteissa työvoimaviranomaisilla on palvelupiste Nokian Peltolan tilojen yhteydessä. Näin montaa nokialaista ei kuitenkaan Oulussa ole koskaan tullut työmarkkinoille samaan aikaan.
- Olemme valmistautuneet tilanteeseen ja meillä on kokemusta kahdesta samanlaisesta prosessista, joissa toki oli vähän rauhallisempi aikataulu. Nämä huippuosaajat ovat tärkeä pääoma täällä Oulun alueella., toteaa Oulun työ- ja elinkeinotoimiston johtaja Pasi Wallenberg.
Huippuosaajien lähtemistä pelätään
Pasi Wallenberg arvioi että viimeisin nokialaisrysäys alkaa näkyä työvoimatoimistossa syyskuussa. Mahdollisimman monelle irtisanottavalle haluttaisiin löytää uutta työtä nimenomaan Oulun seudulta.
- Kyllähän tässä notkahdus tulee. Kestää 1-2 vuotta ennen kuin tiedetään miten tässä kävi. Ratkaisevaa on se kuinka moni huippuosaaja lähtee pois ja vie osaamispääoman mukanaan. Nimenomaan osaamispääoman perusteella tänne syntyy uutta yritystoimintaa. Jos ei ole huippuosaajia ei tänne tule huippuyrityksiäkään, linjaa Wallenberg.
Nokian jätti-irtisanomiset asettavat Oulun yliopistosta ja ammattikorkeakoulusta valmistuvat uudet ict-osaajat vaikeaan asemaan.Ict-osaajista on ylitarjontaa ja tämä aiheuttaa sen, että alalle valmistuvat joutuvat vaikeaan asemaan.
Wallenbergin mukaan mahdollisimman moni tietoteknologiaosaaja haluttaisiin pitää Oulun seudulla. Se on kuitenkin vaikeaa, koska alan osaajista on nyt voimakasta ylitarjontaa.
Koulutustarjontaa pitäisi supistaa
Huippuosaajista halutaan pitää kiinni, mutta pidemmällä tähtäimellä ict-alan koulutusta pitäisi Wallenbergin mielestä supistaa Oulussa, jos ei haluta kouluttaa nuoria työttömiksi.
- Alan työmarkkinat ovat kyllästyneet. Ict-osaajista on ylitarjontaa ja tämä aiheuttaa sen, että alalle valmistuvat joutuvat vaikeaan asemaan. Tilanne on hankala sadoille tietotekniikka pääaineena yliopistosta ja ammattikorkeakoulusta valmistuville nuorille täällä Oulun seudulla, arvioi työvoimajohtaja.
Tilanne johtaa hänen mukaansa siihen, että osaajaylikapasiteetti purkautuu johonkin suuntaan.
- Jos huippuosaajat lähtevät Oulusta, se on osaamispääoman menetys meidän alueelle. Kaikkein suurin ja pitkävaikutteisin uhkakuva on että suuri joukko näitä huippuosaajia siirtyy esimerkiksi Tampereelle, Helsinkiin ja ulkomaille, ne aktiivisimmat ja rohkeimmat työnhakijat, jotka eivät ole niin sidoksissa Oulun seutuun, murehtii Wallenberg.
