Talous |

Nokia Siemens puolustaa Iranin-kauppojaan

Nokia Siemens Networks puolustaa päätöstään myydä salakuuntelulaitteita Iraniin. Yhtiö katsoo toimineensa sekä kansainvälisen kaupan sääntöjen että eettisten normien mukaisesti Iranin-kaupoissaan.

Viime päivinä Nokia Siemensiä Networksia on ryöpytelty tiedotusvälineissä ja nettikeskusteluissa. Arvostelijoiden mukaan Nokia Siemensin tekniikan avulla Iranin hallitus on pystynyt loukkaamaan opposition kannattajien kansalaisoikeuksia ja saanut mielenosoittajia kiinni.

Nokia Siemens ilmoittaa olevansa yllättynyt väitteistä, joiden mukaan Iranin hallitus on käyttänyt yhtiön myymää tekniikkaa kännykkä- ja sähköpostiliikenteen seurantaa maan vaalien jälkeen mielenosoitusten tukahduttamisessa.

Nokia Siemens korostaa edelleen, ettei Iraniin toimitetuilla laitteilla voida seurata kansainvälistä puhelinliikennettä eikä teksti- tai kuvaviestejä eikä nettiyhteydenpitoa. Sen sijaan laitteilla voidaan tarkkailla paikallispuheluita.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Talous

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä