Oulu |

Noora Laukkanen valmis Lontoon olympia-altaaseen

Oulun uintia edustava Noora Laukkanen on valmistautunut lauantaina alkaviin olympiauinteihin muun uintijoukkueen mukana Espanjan etelärannikolla Torremolinoksessa. Lontooseen joukkue siirtyy keskiviikkona.

Noora Laukkanen paransi yhden päivän aikana SE-aikaa yli kolme sekuntia.
Noora Laukkanen paransi yhden päivän aikana SE-aikaa yli kolme sekuntia. Kuva: YLE

Oululaisen Noora Laukkasen, 19, viimeistelyharjoitukset Torremolinoksessa ovat sujuneet hyvin.

- On saatu hyviä treenejä, fiilis on hyvä ja kaikki ovat terveitä, kertoi Noora maanantaina ennen viimeisiä kovia harjoituksia ennen olympiakisoja.

Tosi koitos Nooralla on edessä jo lauantaina, jolloin uidaan 400 metrin sekauinnin alkuerät. Tuolle matkalle Noora sai olympiapaikan vain kolme viikkoa sitten, jolloin Kansainvälinen uimaliitto FINA kutsui hänet kisoihin.

B-raja alittui Unkarissa

Laukkanen alitti B-rajan Debrecenin EM-uinneissa toukokuussa omalla ennätysajallaan 4.50,08. Tätä aikaa Laukkanen lähtee myös Lontoossa alittamaan.

- Toinen tavoite on alittaa SM-aika. Siihen on kolme kymmenystä Debrecenin ajasta ja sen kurominen on realistista.

- Kutsu olympialaisiin tuli yllätyksenä ja on pitänyt motivoitua uudelleen kauden jatkumiseen. Mutta hyvältä näyttää, kertoo iloinen Noora.

- Ei ole mitään hävittävää, yritän vain parhaani ja katsotaan mihin se sitten riitää, toteaa Noora periurheilijamaiseen tapaan.

Nuorella urheilijalla kokemusta jo Pekingistä

Noora Laukkasen nykyinen valmentaja Tommi Pulkkinen ei ole suojattinsa matkassa viimeistelyleirillä eikä tule myöskään Lontooseen.

- Olympiakomennus tuli niin yllättäen. Kuulumisia ollaan vaihdettu harjoitusten sujumisesta ja luotan täysin paikalla oleviin valmentajiin.

Suomen uintijoukkue siirtyy Torremolinoksesta Lontooseen keskiviikkoaamuna. Olympia-areena ei ole Nooralle entuudestaan tuttu, ja tarkoitus onkin päästä ottamaan ensituntumaa altaaseen nopeasti.

- Jos pääsisi pulahtamaan altaaseen jo keskiviikkoiltana, Noora kertoo joukkueen toiveista.

Neljä vuotta sitten Noora Laukkanen oli vain 15-vuotiaana Suomen nuorin olympiaurheilija Pekingin olympialaisissa.

- Siitä kokemuksesta on varmasti hyötyä nyt Lontoossa. Tietää, että joka paikassa on paljon ihmisiä ja varsinkin media on ympärillä massiivisesti mukana. Ei ole enää shokki, kuten Pekingissä nuorelle tytölle, Noora uskoo.

Tuoreimmat aiheesta: Oulu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä