Lappi |

NRK: Radioaktiivista jodia pohjoisen yllä

Pohjois-Norjassa Finnmarkissa on mitattu ilmasta radioaktiivista jodia, kertoo Norjan yleisradioyhtiö NRK. Havainto on reilun viikon päästä ja siitä tehty mittaustulos saatiin tiistaina.

Finnmarkin lääni Norjassa
Radioaktviisita jodia mitattiin Finnmarkin läänissä. Kuva: YLE / Sauli Antikainen

Myös Pohjois-Ruotsin ja -Suomen yllä on Norjan säteilyviranomaisen mukaan mitattu pieniä määriä radioaktiivista jodia. Mitatut pitoisuudet jäävät alle terveydelle vaarallisen tason.

Norjalaisviranomaisten mukaan jodi on kulkeutunut ilmateitse Venäjältä, ja voi olla peräisin ydinreaktorista, sairaalasta tai lääketieteellistä jodia valmistavasta tehtaasta.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Lappi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä