Nyrkkeilylegenda opettaa nuoria Juuassa
Entinen ammattinyrkkeilyn Euroopan mestari Amin Asikainen opastaa nuoria nyrkkeilijöitä turvalliseen ottelutaktiikkaan Juuassa. Nyrkkeilyleirille osallistuu parikymmentä nuorta.
Nuoret nyrkkeilijät pääsevät suomalaisen nyrkkeilylegendan oppiin Juuassa. Entisen ammattinyrkkeilyn Euroopan mestarin Amin Asikaisen vetämä nyrkkeilyleiri käynnistyy perjantaina Piitterin leirintäalueella.
Amin Asikaiselle Juuka on tuttu jo entuudestaan. Ammattilaisuran aikana Asikainen kävi harjoittelemassa joitakin kertoja Juuassa. Nyt Asikainen keskittyy valmentamiseen ja leirien vetämiseen. Juuan leiriä nyrkkeilijä odottaa innolla.
- Pikku tyttöjen ja poikien silmät kiiluvat, kun heitä opettaa. Nuoria on antoisa opettaa, koska he ovat innokkaita ja oppivat nopeasti, Asikainen toteaa.
Idoli kannustaa oppimaan
Amin Asikainen on ammattinyrkkeilyn Euroopan mestari vuosilta 2006-2007. Monelle nuorelle menestyksekkään uran tehnyt urheilija on idoli.
- Oman idolin oppiin pääseminen on kannustavaa. Siinä varmaan oppiikin paremmin, leirin johtaja Jarmo Tolvanen pohtii.
Nuoria on antoisa opettaa, koska he ovat innokkaita ja oppivat nopeasti.
Nyrkkeilyleiri alkaa perjantai-iltana ja päättyy jo lauantaina. Asikaisen mukaan lyhyellä leirillä ehtii opettaa vain perusasioita. Leirillä keskitytäänkin väistöihin ja suojaukseen perustuvaan nyrkkeilytekniikkaan sekä turvalliseen ottelutaktiikkaan.
Amin Asikaisen oppiin on tulossa parikymmentä nuorta Juuasta, Outokummusta ja Oulusta. Nuorimmat nyrkkeilijät ovat 11-vuotiaita.
Legenda sparraa paikallista lupausta
Asikainen aikoo otella leirin aikana myös juukalaissyntyisen, nykyisin liperissä asuvan Marko Monosen kanssa harjoitusmielessä. Mononen valmistautuu parhaillaan lokakuussa Joensuussa käytävään ammattinyrkkeilyn SM-otteluun.
- Pari kertaa olen Monosen kanssa treenannut. Hyvä kyky hän on. Menestyminen vaatii kuitenkin kovaa työtä ja vielä vähän enemmän, Asikainen toteaa.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala
Purjevene ajalta jolloin oli vielä yksilöllisyyttä
Joensuulainen Petri Laitinen tottui jo vauvana vesilläoloon ukin paatissa. Laitisen nykyinen vene kunnioittaa vanhoja perinteitä, sillä se on tehty vanhojen piirrustusten mukaan.
Järvipelastajat etsivät vaikka koiran kanssa
Joensuun järvipelastajien kesä on jo täydessä vauhdissa. Uusi, laajempi toiminta-alue tarkoittaa sitä, että pelastajat saavat opetella uusia vesiä. Perinteiseen tapaan ensimmäiset pelastustehtävät on jo tehty, apua tarvitaan heti jäiden lähdettyä. Kadonneita etsitään vesiltä vaikka koiran kanssa.
Metsäkonekuljetuksessa kova ylikuorma - poliisi puuttui
Keskikarjalainen yrittäjä kuljetti kuorma-autollaan metsäkonetta Joensuussa. Poliisin tekemässä punnituksessa paljastui vaarallisen suuri ylikuorma.
Kiukkuiset metsot ja äreät kottaraiset lintujen kauhugalleriassa
Otavalta on ilmestynyt suomeksi kuvakirja, joka on kovakantinen versio Alfred Hitchkockin vuoden 1963 kauhuelokuvasta "Linnut". Alkuteos on Mel Whiten kirjoittama ja National Geographicin julkaisema. Angry Birds: Ärhäkät linnut -kirjan värikäs siivekkäiden kauhugalleria on osa suomalaisen Rovion maailmanvalloitusta.
Mari Laukkanen harjoittelee kohti olympialaisia
Enon Kisapoikia edustava ampumahiihtäjä Mari Laukkanen harjoittelee jo tiukasti uutta kautta varten. Viime kaudella parhaimmillaan ampumahiihdon maailmancupissa 10. sijalle hiihtänyt Laukkanen valmistautuu olympiavuoteen pääosin tutuin menetelmin. Korkealla sijaitseva Sotshi vaatii korkeanpaikan leirien tarkaa suunnittelua.
Vanhalle kaivokselle saatiin ravintolayrittäjä - elämyspuisto vielä ilman
Outokumpulaisen matkailualueen tyhjilleen jääneet neljä ravintolaa ovat saaneet yrittäjän. Sen sijaan koko perheen elämyspuistolle ei ole vielä löytynyt vetäjää.
Kala kuuluu ruokapöytään Pielisen rannalla
Me suomalaiset herkuttelemme lohella ja muikuilla, ranskalaisten herkkua puolestaan on paistettu hauki. Tähän johtopäätökseen ovat tulleet Vuonislahden Herranniemen keittiössä hääräävät naiset. Naisilla on kalaruokien suhteen yksi muistisääntö, kala ei odota pöydässä ruokailijoita vaan ruokailijat odottavat kalaa.
Oma koti kullan kallis on kauhein paikka Pohjois-Karjalassa?
Ylen poliisilta pyytämän selvityksen mukaan Pohjois-Karjalan poliisilaitosta työllistävät kaikkien eniten kotihälytykset. Maakunnan poliisilta kului kotihälytysten hoitoon viime vuonna työtunnit yhteenlaskettuna kaikkiaan 91 vuorokautta. Listalla toisena ovat häiriökäyttäytyminen ja ilkivalta.
Väärennetty Mersu narahti itärajalla - venäläismies epäiltynä
Epäilty väärennysrikos on paljastunut Niiralan rajatarkastusasemalla Tohmajärvellä. Henkilöauton valmistenumero, tyyppikilpi ja rekisterikilvet oli vaihdettu.
Deeren työntekijät jäivät taas kotiin - henkilöstöpolitiikka riepoo
Metsäkonetehdas John Deeren Joensuun tehtaan työntekijät eivät ole saapuneet perjantaina työpaikalle. Pääluottamusmies kritisoi yhtiön henkilöstöpolitiikkaa.

Kommentoi aihetta
(1 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
tysoni
Ilmoita asiattomasta kommentistalegenda.....