Ulkomaat |

Obama ja Romney - ison rahan taisto

Yhdysvaltain presidentivaaleissa oikea taisto on vasta alullaan. Rahaa on tähän mennessä palanut kuitenkin jo pienen valtion budjetin verran - eikä loppua näy ennen marraskuun vaaleja. Ratkaiseeko raha lopulta voittajan Barack Obaman ja Mitt Romneyn väliltä?

Grafiikka.
Kuva: Yle Uutisgrafiikka

Jo kesän aikana eri ehdokkaat - niin republikaanien presidenttiehdokkuudesta kisanneet kuin istuva demokraattipresidenttikin - olivat yhteensä keränneet yli miljardi dollaria vaalikassoihinsa. Tahti on loppukesästä vain yltynyt, sillä elokuussa presidentti Barack Obama ohitti Romneyn keräyskassaan: Obama, puolue ja kannattajayhdistys keräsivät 114 miljoonan dollarin potin, kun Romney ja republikaanit ylsivät 111 miljoonaan.

Rahaa myös palaa, ja siitä on saatu myös oiva vaaliase. Republikaanit ovat syyttäneet Obama tuhlailusta, sillä tämän vaalikassassa oli heinäkuun lopussa enää 127 miljoonaa dollaria, Romneyllä rahaa oli 186 miljoonaa. Elokuun lopussa Romneyn kassassa oli 168,5 miljoonaa. Obama otti piikittelystä ilmeisesti nokkiinsa, sillä demokraatit eivät elokuun tuhlaustilastoja enää paljastaneet.

Eipä Romneykaan rahojensa kanssa ole kitsastellut - Obaman tuhlailuun oli vain helppo iskeä, kun republikaaniehdokasta sitoivat eri säännöt kuin demokraattien ennalta selvää presidenttiehdokasta. Romney ei päässyt käsiksi kaikkiin puolueen tai kannattajayhdistyksen rahoihin ennen virallista nimittämistään republikaanien presidenttiehdokkaaksi elokuun lopulla.

Obama sai johtoa puoluekokouksesta

Grafiikka.
Kuva: Yle Uutisgrafiikka
 

Ehdokkaiden kannatusluvut ovat hilanneet siksakkia koko kesän - välillä on Romney noussut ohi istuvan presidentin, välillä Obama on jättänyt republikaaniehdokkaan taakseen.

Elokuun lopun republikaanien puoluekokous, jossa Mitt Romneyn ehdokkuus virallistettiin, ei tuonut toivottua nostetta presidenttiyshaaveille. Päinvastoin, Romneyn suosio oli puoluekokousta seuraavalla viikolla prosenttiyksikön miinuksella aiempaan viikkoon verrattuna.

Istuva presidentti Barack Obama sai sen sijaan demokraattien puoluekokouksesta toivottua nostetta, sillä Obaman kannatus nousi kolme prosenttiyksikköä edelliseen viikkoon verrattuna ja hivuttautui syyskuussa jo 50 prosentin hujakoille, kun se on aiemmin laahannut Romneyn lailla noin 46 prosentin kannatuksessa.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä