Kotimaa |

Olkiluodon työmaalta löytyi tuntemattomia yrityksiä

Olkiluodon ydinvoimalatyömaalta on paljastunut epäselvyyksiä. Viimeviikkoisessa yllätysiskussa työmaalta löytyi parikymmentä yritystä, joista työsuojeluviranomaiset eivät tienneet mitään. Nyt viranomaiset selvittävät alihankintayritysten palkka- ja verotietoja.

Olkiluodon ydinvoimalan rakennustyömaa Eurajoella. Rakentajat asuvat pääasiassa Eurajoella, Raumalla, Porissa ja Luvialla.
Fennovoiman ydinvoimalan rakentaminen joko Pyhäjoelle tai Simoon tuo huomattavan osan rakennusajan 4000 hengen työvoimasta Ouluun. Tämän skenaarion pohjalta Oulu valmistautuu ydinvoimarakentamiseen. Kuva: YLE / Tuuli Liekari

Olkiluotoon on tehty tänä vuonna yli 20 tarkastusta, joista on ilmoitettu. Viime viikon yllätysisku sen sijaan oli ensimmäinen laatuaan. Silloin työsuojelutarkastajat pääsivät Olkiluodon rakennustyömaan portista parin tunnin odottelun jälkeen ja ehtivät haastatella 300 työntekijää, puolet suunnitelluista.

Silti työmaalta löytyi noin 20 yritystä, joista ei ollut tietoa. Vielä ei tiedetä, ovatko ne piiloyrityksiä. Palkka- ja verotietoja selvitellään parhaillaan.

- Kohtuullinen määrä löytyi yrityksiä, joista ei tarkastajilla eikä viranomaisilla ollut lainkaan tietoa, sanoo Lounais-Suomen työsuojelupiirin johtaja Seppo Pekkala kertoo.

Ydinvoimalatyömaalla on 4 400 työntekijää, heistä noin 3 300 ulkomaalaista, alueella toimii satoja yrityksiä ja puhutaan kymmeniä kieliä. Palkoista on vaikea saada tietoa.

- Jos työnantaja näyttää jonkun paperin, niin on aika mahdotonta sanoa, ettei tuo pidä paikkaansa, Rakennusliiton OL3-projektin yhdysmies Timo Kallio sanoo.

Valvonnan hiomista kuntoon perätään myös Metalliliitossa. Samankaltaisia ongelmia voidaan odottaa tulevaisuudessakin.

- Suurten kansainvälisten rakennuskohteiden määrä kasvaa lähivuosina. Vaikka pelisääntöjä on harjoiteltu rakennuksilla ja telakoilla, niin viranomaisten yhteistyössä on hiomista, Metalliliiton OL3-yhdyshenkilö Janne Vainio kertoo.

- Jos verottaja haluaa tietoja eläketurvasta tai poliisilta niin se on hankalaa. Lakia pitäisi tiukentaa ja sanktiot saada kovemmiksi, hän sanoo.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä