Omakotitalon varasto tulessa Ylitorniolla
Pelastuslaitos suojaa lähellä sijaitsevaa asuinrakennusta tulelta.
Pelastuslaitos sammuttaa parhaillaan voimakasta varastopaloa Ylitorniolla. Tulessa on Kaulinrannalla sijaitsevan omakotitalon pihavarasto.
Pelastuslaitos suojaa palavasta varastosta noin kymmenen metrin päässä sijaitsevaa asuinrakennusta. Palosta ei ole aiheutunut henkilövahinkoja. Lapin pelastuslaitoksen mukaan palon syttymissyy ei ole vielä selvillä.
Paikalla on pelastuslaitoksen yksiköitä Ylitorniolta ja Pellosta.
Tuoreimmat aiheesta: Perämeri
Vahva kruunu ei sekoita rajakauppaa
Pitkään vahvana pysynyt kruunu ei kauppiaiden mukaan ole vaikuttanut suuresti rajakauppaan Suomen ja Ruotsin rajalla. Noin kolmasosa kassavirrasta kertyy toisen maan valuutassa riippumatta siitä, kummalla puolen rajaa ollaan. Hinta on vain yksi tekijä raja-alueen tiukassa kaupan kilpailussa.
Suhangon kaivoshanketta esiteltiin Tervolassa
Kiinnostuneet kokoontuivat kuulolle Tervolassa, jossa kerrottiin lähimaastoon suunnitellun kaivostoiminnan vaikutuksista.
Kemin eteläpuolella vaivannut putkirikko on korjattu
Kemin eteläisissä osissa vedenjakelu toimii jälleen normaalisti.
Nuorten työttömyys paheni Lapissa
Nuoria on aiempaa enemmän ilman töitä Lapissa. Lapin Ely-keskuksen mukaan alle 25-vuotiaita lappilaisia oli viime kuun lopussa työttömänä vajaat 1700, mikä on liki viidennes enemmän kuin vuotta aiemmin.
Uppotukkien nosto jatkunee Kemijoella
Alakemijoen kalastusalueen isännöitsijä Eero Yliniemen mielestä uppopuiden nosto ei saa kaatua rahapulaan.
Ylitornion hallintojohtajaksi haluavia runsaasti
Ylitornion hallintojohtajan paikka on kiinnostanut hakijoita. Virkaa haki kaikkiaan 23 henkilöä.
Kataisen ajatus omista työvoimakonttoreista naapurimaissa ei saa tukea viranomaisilta
Pääministeri Jyrki Katainen heitti torstaina ilmaan ajatuksen Suomen omista työvoimakonttoreista Pohjois-Ruotsissa ja Pohjois-Norjassa. Lapin Ely-keskuksesta vastataan, että nykypäivänä tärkeämpää on verkostoituminen ja tiedon välittäminen kuin yksittäiset konttorit.
Lasten lintuviikolla tarkkaillaan kuin salapoliisi
Kouluja, päiväkoteja ja muita lapsiryhmiä kannustetaan lintuharrastuksen pariin meneillään olevan Lasten lintuviikon aikana.
Lisää lammastyövoimaa Kemiin
Lampaiden laidunnus on helppo ja halpa tapa hoitaa umpeenkasvavia ja rehevöityviä ranta- ja saarialueita.
Sähköt räpsyvät vielä viikonvaihteessa
Maanantain ja tiistain välisenä yönä Kemissä ja Simossa oli kytkentätöistä johtuvia lyhyitä sähkökatkoksia.
