Suora linja |

Onko Suomessa tilaa luontaisille petoeläimille?

Ihmisten pelot on otettava vakavasti, mutta auttaako yksittäisten petoeläinten ampuminen? Iissä on löydetty 79 kuollutta poroa. Tuhon tekijäksi epäillään sutta tai susia. Lähes kaikki kuolleet porot olivat vasoja. Moni vasa tallaantui kuoliaaksi, kun tokka pakeni sutta. Paliskunta hakee nyt poikkeuslupaa suden pyyntiin. Pitäisikö lupa myöntää? Miten koiran ja suden erottaa toisistaan?

Susi.
Kuva: Antero Tenhunen / Yle

- Ihmisten pelot on ilman muuta otettava vakavasti. Mutta ne eivät poistu sillä, että ammutaan yksittäisiä susia. Ihmisten pitäisi tutustua susiin paremmin ja oppia elämään niiden kanssa, toteaa Luonto-liiton susiryhmän puheenjohtaja Sami Lyytinen.

Varsinais-Suomessa tammikuussa tapettu pantasusi "Auli" tunnettiin muun muassa Luonto-Liiton salametsästyksen vastaisen Salakaadot seis -kampanjan keulakuvana. Luonto-Liitto vaati Aulin ampumisen jälkeen sudenkaatolupien jäädyttämistä kunnes tapaus on tutkittu.

Tammikuun susijahtiin Pöytyällä osallistui yli sata metsästäjää tarkoituksenaan ampua luvanvaraisesti yksi nuori yksilö susilaumasta. Metsästäjä ei ollut havainnut lauman johtajanaaraan pantaa ja ampui väärän suden.

Turun Sanomien mukaan syyttäjä katsoi, että ampuminen oli puhdas vahinko ja metsästäjällä oli perusteltu syy luulla sutta toiseksi.

Kommentoi aihetta

(99 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Kullankaivaja

Ilmoita asiattomasta kommentista

Äkkiä ne sudet hengiltä! Nehän vie poromiehiltä leivän suusta, ei niin saa olla.

Pohjois-Savosta kanssa sudet pois, samoin Kainuu, ei sinne tule enää erä-turistit.


Susivihaan ei edelleen syytä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Harva susivihaaja ymmärtää, että eläinten raatelutapaukset ovat pitkälti Suomen nykyisen susipolitiikan seurausta, Suomessa kun kaadetaan usein koko lauma ja johtajasudet, luvan kanssa tai ilman. Susiviha pohjautuu pääosin kykenemättömyyteen ymmärtää sekä eläinten että omaa käyttäytymistä. Susilaumojen liiallinen verottaminen ja aikuisten johtajasusien tappaminen itseasiassa aiheuttaa raatelutapauksia. Syykin on selkeä; susi tarvitsee lauman saalistaakseen. Yksittäisten ja nuorten susien saalistaminen harvoin onnistuu. Hyökkäykset jäävät raatelujen tasolle. Ratkaisu ongelmaan ei ole tappaa viimeisiäkin yksilöitä, vaan olla tappamatta kokonaisia susilaumoja ja johtajia, kuten nimenomaan on tehty. Suomessa susia tapetaan perusteetta ja epäeettisesti laumoittain lippusiimalla, moottorikelkalla, helikopterilla tai myrkyttämällä. Toki eläinten raatelutapaukset ovat ikäviä. Poronomistajat ansaitsevat ja saavat vahingoistaan korvaukset. He selviytyvät jatkossakin. Susi tätä menoa ei.


VILENIN

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä yksikin susi ja vielä kolmijalkainenkin kykynee tappamaan aikaisen hirven.

Piippolan ja Kestilän välimaastossa oli lupa vaivaisen suden kaatamiseen, ensimmäisenä päivänä kaato ei onnistunut. Sudelta tosin oli yön aikaan kaataa täysikasvuinen naarashirvi. Todistajat ovat elossa, ei susi tarvitse laumaa tappaakseen, tietenkin laumalta onnistuu paremmin, mutta yhtä tuskainen on hirven kuolema.


Penttilä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Suomen susipolitiikka on erittäin kauaskatsoinen ja harkittu.

Usea susien kaatoa vastustava ei pysty ajattelemaan rationaalisesti ja heillä ei ole omakohtaista kokemusta susista kuin eläintarhoista ja tietysti luettavissa olevasta informaatiosta. Heillä on vaikea hahmottaa valtavasta informaatio tulvasta olennainen, sen vuoksi susien suojelusta on monelle tullut harrastuspohjainen toiminta jota he eivät edes itse pysty konkreettisesti selittämään.

Eniten huvittaa yksilöt jotka haluavat suojella kaikkea ja lounaaksi syövät liharuokaa, tällaista toimintaa kutsutaan tekopyhyydeksi.


Rauha susille

Ilmoita asiattomasta kommentista

Siellä ovat taas lappilaiset laskentatavat käytössä. Porojen kuolemat tulisi selvittää puolueettoman tahon toimesta. Koirien, kelkkojen ja varsinkin helikopterin käyttö tulisi ehdottomasti kieltää susijahdissa.


lukutaitoinen

Ilmoita asiattomasta kommentista

Nythän uutisoinnin mukaan siellä porojen kuolinpaikalla on käynyt puolueeton petoasiantuntija, jonka selvityksen mukaan tapahtuma on suden syytä. Jo pelkän liikenneturvallisuuden vuoksi poroalueilla ei tarvita petoja säikyttelemässä porotokkia, etenkään näillä eteläisimmillä.


Rauhoittukaa!

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei pidä suteen kajota, kun se luontonsa mukaisesti käyttäytyy.

Voipi myös olla, että sutta ei ole ollut lähimaillakaan. Porot paenneet räkkää tahikka äestävää traktoria. Minusta porotaloudesta riippumattoman poliisin pitäisi asia tutkia. Porolliset ovat jäävejä asiaa selvittämään.


Kalle

Ilmoita asiattomasta kommentista

Miten niin susi/sudet? Poromiehet näkevät susia kaikkialla; ne petokorvaukset nähkääs. Hyvä vaan, että vähän vähensivät tuota järjettömän suurta porokarjaa, oli sitten susi tai joku muu. Ikävää vaan, että veronmaksajan piikkiin tämäkin menee.


Niimpä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Joo voihan se olla että äestävä traktori tai sääsket olivat raadelleet kylkiä auki poroista ja syöneet niistä osan. On myös mahdollista, että petovastaiset kiihkoilijat oli kylväny suden karvoja ympäriinsä pitkin luola-aapaa. Niitähän on joka jampalla jemmassa vastaavia tapauksia varten.

Susi kuuluu eläintieteelliseen museoon ja kestävintä käyttöä on karvalakki


Yorker

Ilmoita asiattomasta kommentista

Petokorvaus vai vitsi? Onko ihmisillä yleisesti petokorvauksista oikea käsitys? Esim. Metsästyskoira jonka peto tappaa, korvaushinta on 1200€ josta vähennetään 27% koska korvausmäärärahat loppuvat kesken tänävuonna, jää jäljelle 876€ ja kun koiran omistaja on palkkatyössä ja tuo korvaus katsotaan maataloustuloksi siitä lähtee vielä veroa lisätulo prosentin mukaan joka on 40% niin jäljelle jää 525,60€. Kuitenkaa tuo summa ei riitä edes pentuun saatika koulutettuun metsästyskoiraan. Toinen esimerkki: Kirjavan "aapiskukkon" todellinen ostohinta on 60-120€, korvaushinta 2,50€ - 27% - 40% käteen jää 1,09€ jolla ei saa edes siitosmunaa. Samaa kaavaa käyttäen Highland Cattle siitos sonni ostohinta 4000-15000€ korvaus 1000€ - 27% -40% jää käteen 438€, emolehmä ostohinta 2500-4000€ korvaus 760€ - 27% - 40% jää käteen 333€, vasikka ostohinta 1500-2500€ korvaus 170€ - 27% - 40% jää käteen 74€. Hinnasto löytyy googlaamalla FINLEX 791/2010. Korvauksia saa vielä odottaa vuoden puolitoista.


Petokorvaus vai vitsi?

Ilmoita asiattomasta kommentista

Tämä uutinen on poroista. Niistä korvataan "käypää arvoa vastaava määrä kaksinkertaisena". Luulisi riittävän vaikka korvausmäärärahat ei riitä täyteen korvaukseen ja veroja joutuu maksamaan. Joutuu siitä lihan normaalistakin myynnistä maksamaan. Veronmaksajalle olisi halvempaa ostaa poronliha kaupasta ja syöttää suoraan susille.


Yorker

Ilmoita asiattomasta kommentista

Porojen korvaushinnat löytyy FINLEX 791/2010.

Siitosvaadin 523,95€. Teurasvaadin 174,65€. Siitoshirvas 374,25€. Teurashirvas ja -härkä 249,50. Ajoporo 374,25€. Siitosvasa 219,56€. Teurasvasa 109,78. Kaikista näistä hinnoista vähennetään MMM. mukaan 27% korvausmäärärahojen loppumisen vuoksi ja sen jälkeen verot.




kommentoija

Ilmoita asiattomasta kommentista

Miten niin susi/sudet? Poromiehet näkevät susia kaikkialla; ne petokorvaukset nähkääs.

-Ehkä siksi, että niitä alkaa olla kaikkialla.


oikeuttaeläimille

Ilmoita asiattomasta kommentista

Poroilla ja hirvillä on yhtäläinen oikeus elää rauhoitettuna luonnossa kuin susillakin. Yhtäläinen oikeus luonnossa elämiseen on taattava tasapuolisesti. Ei sudelle tule antaa mitään etuoikeuksia muihin eläimiin nähden!

Tapahtunut porojen joukkosurma osoittaa miten susia on jo aivan liikaa ja susia tulisi ainakin puolet vähentää. Etelässäkin sudet jo juoksentelee asuntojen pihamailla kuin kotonaan. Luonnonsuojeluinnokkaille tulee nyt viimeinkin asettaa raja ja luonnonsuojelua väärällä tavalla vaativille tulee laittaa maksuvelvoite missä maksavat nyt tämänkaltaisen porojen joukkosurman poroisännille.


Future Matters

Ilmoita asiattomasta kommentista

Susia on Suomessa ehkä 100 kappaletta. Susipropagandalla ei ole todellisuuspohjaa.

Etelä-Suomessa on alle 10 sutta.


Ota asioista ensin selvää

Ilmoita asiattomasta kommentista

Pelkästään Pohjois-Pirkanmaalla on pari kymmentä sutta... Mutta sehän ei olekaan etelä-suomea... Aika vikkeliä ne 100 sutta kun kerkiävät ravata ympäri Suomea siihen tahtiin, että niitä luullaan olevan moninkertaisesti enemmän kuin vain 100 kpl.


kaupunkilainem

Ilmoita asiattomasta kommentista

kyllä ehdottomasti ja heti


Pitäisi ensin tutkia

Ilmoita asiattomasta kommentista

Onko todisteita että kyse on sudesta? Tokka on poinut säikähtää vaikka naapurin mopopoikaa tms.

Kun peto sitten käy sitten syömässä raatoa, heti syytetään sutta.

Tarvittaessa suden voi tappaa, mutta ei pelkän petopelon takia. Pohjoisempana taas olisi syytä vähentää porojen määrä luonnon kestämälle tasolle.



marjastaja

Ilmoita asiattomasta kommentista

On, sillä seuraavaksi se hyökkää ihmisiä ja koiria vastaan, jos ei kotieläimiä ole ollut lähistöllä raadeltavaksi. Huomioikaa, että ko alueella on myös sienestäjiä ja marjastajia, joiden turvallisuus on nyt kyseenalainen.


Bunde

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei siellä mitään sutta ole. Tuolla yrittävät vain saada poroista petokorvauksen ja siinä myös onnistuvat. Sudet mitään kylkiä revi auki, kortit ja kotkat repii.


Hehehe

Ilmoita asiattomasta kommentista

Korppi on maailman ovelin lintu kuten tuo espoolainen tunturisusi tuntuu tietävän. Nämä korpit olivat osanneet tehdä suden jälkiäkin hämätäkseen uunoja poromiehiä. Petokorvauksella ei kata vahinkoa. Käsitätkö että siinä korvataan osa elukan arvosta mutta se raha menee uuden hankkimiseen + siihen koko hoitoajan vaiva ja kulut päälle?


sortojatkuu

Ilmoita asiattomasta kommentista

Suomi on täynnä suvaitsemattomia idootteja joille elämä muutaman suurehkon kaupungin ulkopuolelta saisi loppua - he eivät tapa susia mutta kokonaisia ihmisen asuttamia seutuja. Näinen suvaitsevaisuus ei yllä suomalaiseen elämänmuotoon eikä "maaseutu-suomeen" - heitä kyllä kiinnostaa kaikkien muiden maiden ihmisten ja elämän suojelu.

Tällä hetkellä vähemmistö sortaa enemmistöä kun em. kaupungeissa asuu selekästi alle puolet Suomen väestöstä. Mutta Median ja näin ollen myöskin manipulaation valta on tällä hetkellä Helsingissa ja hiukan Tampereella. Ja niiden tahdon mukaan maa elää. Sudesta on tehty politiikan väline, jossa itse lajin suojelulla ei ole mitään tekemistä. Tulee niin elävästi mieleen 70 - luvun Suomi jossa Stalinisteilla oli suhteettoman suuri valta. Heillekin tarkoitus pyhitti kaikki keinot ja totuus ja suhteellisuudentaju oli tarpeettomia..


Lappilainen

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä. Kun susi tai muu petoeläin tekee tuollaista vahinkoa toisen karjalle se on lopetettava. Mitä nopeammin sitä parempi, joten kaikki keinot käyttöön. Helikopterit ja ammattimetsästäjät. Tuollaisen karjan menettäminen tuo ison loven poromiesten kukkaroon, mikä ei muutenkaan ole kovin paksu.


Susihaitta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kyllä tuhannen suden joukosta voi muutaman häirikkösuden lopettaa. Ei näitä susien suojelijoita tarvitse kuunnella.


Future Matters

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ei missään nimessä.

Porot kuuluvat aitauksiin, kuten muukin lihakarja.


nuutti

Ilmoita asiattomasta kommentista

niin just miksi nämä jänkä joonakset antaa porojensa juosta vapaana joka paikassa,eihän koiratkaan saa olla irti.


Voi Pyhä Yksinkertaisuus

Ilmoita asiattomasta kommentista

Yksi luonnonmukaisimmista lihantuotantotavoista pitäsi siis mielestänne lopettaa? Ruokittaisittaisiinko sitten nämä häkkiporot teollisella rehulla? Eiköhän ole parempi että pistetään susia hengiltä ja poronlihat ihmisten poskeen susien sijaan. Petoja tarvitaan tietysti pitämään ekosysteemiä tasapainossa, mutta ihminen voi korvata osaltaan petokantaa metsästäessään hirvieleäimiä tai teurastaessaan poroja. Tällainen metsän "sadon" hyödyntämien on paljon luonnonmukaisempaa kun nykyinen tehomaatalous ja vaikkapa lihaluujauhon syöttäminen nautakarjalle


Kalle

Ilmoita asiattomasta kommentista

--------------------------------------------------------------------------------

Voi Pyhä Yksinkertaisuus klo 14:25: Niin muuten nykyisinkin porot ruokitaan teollisella rehulla. Jäkälää rahdataan Kuhmon seudulta rekkakuormittain. Miksikö?

Poromäärät ovat vaan yksinkertaisesti niin suuria, että laitumet eivät riitä.

Porotalous pitäisi jyvittää saamelaisille; heille tuet ja korvaukset. Muualla porotaloutta, taloutena ole ollutkaan, poroja kylläkin.

Susi on hyvä- porokarjan rajoittaja ja sen touhuihin ei ihmisen tulisi ryhtyä.

Siis se porotalouden luonnonmukaisuus; laiduntavat maanviljelijöiden pelloilla, kasvimailla, jne. Sekö on luonnonmukaista taloutta???

Poronhoitoalue pitäisi kiireimmin siirtää sinne vanhalle paikalleen, napapiirin tuntumaan.

Tuoreimmat aiheesta: Suora linja

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä