Tampere |

Oriveden kultakaivos vähentää ympäristöhaittoja

Kaivosyhtiö Dragon Mining on aloittanut ympäristöhaittojen vähentämisen Oriveden kultakaivoksella. Suomen luonnonsuojeluliitto on tehnyt muistutuksen kultakaivoksen ympäristölupahakemuksesta.

Kalliopora Oriveden kultakaivoksessa
Kuva: Arttu Horttanainen / Yle

Oriveden kultakaivos on aloittanut toimenpiteet ympäristöhaittojen vähentämiseksi. Esimerkiksi veden juoksutusta alapuoliseen vesistöön on pienennetty. Kaivoksella myös kierrätetään prosessissa samaa vettä.

Kaivosyhtiö Dragon Miningin tuotantojohtaja Heimo Pöyry sanoo, että muista toimenpiteistä päätetään vielä loppuvuoden aikana. Kaivosyhtiö on palkannut ulkopuolisen konsultin tutkimaan alapuolisen vesistön kuntoa.

Suomen luonnonsuojeluliitto on tehnyt muistutuksen kultakaivoksen ympäristölupahakemuksesta. Liiton mukaan viranomaiset katsovat läpi sormien kultakaivoksen ympäristötuhoja.

Tuoreimmat aiheesta: Tampere

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä