Osa Finnairin kotimaan lennoista alkaa jo keskiviikkona
Kotimaan lentoliikenne palautuu normaaliksi aikaisintaan torstaina. Finnair pystyy lentämään keskiviikkona vain osan kotimaan vuoroista. Finncomm Airlines lentää korvaavia poikkeusvuoroja vielä keskiviikkona ja tarvittaessa myös torstaina.
Finnair aloittaa kotimaan lennot keskiviikkona iltapäivällä. Yhtiö lentää Helsingistä muutamia vuoroja Ouluun, Rovaniemelle, Kuusamoon, Kittilään sekä Ivaloon.
Finncomm Airlinesin arvion mukaan kotimaan lentoliikenteen palaaminen normaaliksi vie vähintään toista vuorokautta. Yhtiö on varautunut lentämään keskiviikkona 16 ylimääräistä vuoroa muun muassa Ouluun, Rovaniemelle, Kuopioon, Vaasaan, Kajaaniin, Kittilään sekä Tukholmaan.
- Meillä on näille lennoille tuhansia varauksia ja haluamme varmistaa, että meiltä lipun ostaneet pääsevät varmasti perille, sanoo Finncomm Airlinesin toimitusjohtaja Juhani Pakari.
Finncomm vähentää ylimääräisiä vuoroja sitä mukaa, kun Finnair aloittaa omat lentonsa.
- Päällekkäisiä vuoroja emme tule lentämään. Mahdollista on, että joitakin matkustajia tullaan siirtämään Finnairin lennolle, kun normaalit lennot palaavat, Pakari sanoo.
Lentäjälakon aikana Finncomm on peruuttanut yksittäisiä lentovuoroja Helsingistä Seinäjoelle, Jyväskylään, Poriin, Savonlinnaan sekä Varkauteen. Lakon päättymisestä huolimatta näitä lentoja ei lennetä vielä keskiviikkona.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Teuraspuukon kylkiäisenä tuli sotalapsi
Lappu kaulaan, linja-autoon ja kohti tuntematonta. Kokkolalaisen Soini Kosken evakkotaival alkoi kuten niin monen muunkin suomalaisen sotalapsen. Ruotsissa käteen tarttui tuntematon nainen. Se oli Soinin mukaan hänen elämänsä lottovoitto.
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.
Mies kuoli putkaan Vantaalla
Vuonna 1982 syntynyt mies menehtyi lauantaina putkatiloissa voimankäyttötilanteessa. Hänet oli tuotu putkaan edeltävänä yönä.
Poliisi: Hyvinkään ampuja toimi yksin
Poliisi on kuulustellut kymmenkunta epäillyn ystävää lauantain aikana. Miehen kuulustelut jatkuvat sunnuntaina.
Poliisi löysi koululaiseen törmänneen autoilijan Alavudella
Tapahtuneella ei ole yhteyttä Kanta-Hämeessä tapahtuneisiin yliajoihin. Yliajaja on 77-vuotias nainen.
Arkkipiispa Mäkinen: Nyt on aika tukea, eikä etsiä syitä
Arkkipiispan mukaan Hyvinkään tragedia nostaa silti väistämättä kysymyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. Tuusulan Jokelan ja Kauhajoen ampumiset palaavat monen mieleen.
Metallin vasemmisto vääntää kättä sihteeristä
Metallityöväenliiton liittokokous kokoontuu neljäksi päiväksi Tampereelle. Liiton nykyinen sihteeri kohtaa kolme haastajaa. Lopullinen valinta selviää tiistaina.
Kriisipuhelin antaa apua järkyttyneille nuorille
SPR auttaa Hyvinkään ampumavälikohtauksesta järkyttyneitä nuoria puhelimitse ja itse tapahtumapaikalla.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.