Pohjois-Karjala |

Outokumpu pohtii pakolaisten vastaanottamista

Outokummun kaupunki on suhtautumassa kielteisesti pakolaisten vastaanottotoimintaan. Kaupunginjohtaja esittää tänään kokoontuvalle hallitukselle, ettei Outokumpu vastaanottaisi pakolaisia, koska Liperikin on tehnyt asiasta kielteisen päätöksen.

Kaupunginjohtaja esittää syyksi Outokummun ja Liperin välisen sosiaali- ja terveystoimien yhteistyön.

Liperin kunnanhallitus vetosi viime viikolla tehdyssä päätöksessään yleiseen taloustilanteeseen, joka luo paineita kunnan omaan sosiaalitoimeen. TE-keskus on pyytänyt kuntia vastaanottamaan pakolaisia, sillä tarve uusien pakolaisten sijoittamiskunnille on suuri. Tällä hetkellä pohjoiskarjalaisista kunnista pakolaisia vastaanottavat Joensuu, Kontiolahti, Kitee, Lieksa ja Nurmes.

Lähteet:
YLE / Pohjois-Karjala

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä