Padasjoella vakava nokkakolari, yksi menehtyi
Padasjoella, tiellä numero 24, Kauratteen kylän kohdalla sattui juhannuspäivänä illansuussa kahden auton yhteentörmäys, jossa toisessa autossa olleista kolmesta henkilöstä yksi menehtyi ja kaksi loukkaantui. Toisessa autossa olleista viidestä ihmisestä yksi loukkaantui.
Padasjoella. tiellä numero 24, Kauratteen kylän kohdalla tapahtui juhannuspäivänä klo 20.10 kahden henkillöauton nokkakolari, jossa toisen ajoneuvon kuljettaja menehtyi.
Pääkaupunkiseudulta kotoisin oleva keski-ikäinen nainen ajoi etelään päin. Noin 400 metriä ennen Kauratteenraittia, hänen autonsa ajautui vastantulevien kaistalle. Vastaan tuli Riihimäeltä kotoisin olevan 26-vuotiaan naisen kuljettama henkilöauto.
Autojen vasemmat etukulmat osuivat yhteen loivassa mutkassa pohjoiseen menevien kaistalla.
Poliisin mukaan törmäys oli raju, sillä riihimäkeläläisen naisen kuljettama auto lensi ilmassa 27 metriä pudoten kulkusuunnassaan oikealle kaiteen päälle. Auto liukui kaiteen päällä ja sen keula kääntyi tulosuuntaansa oikean etupyörän jäädessä kaiteelle.
Kuljettaja menehtyi välittömästi turvavyöstä huolimatta. Auton oikealla etuistuimella istunut 25-vuotias mies selvisi turvavöiden ansiosta rannekivulla.
Auton takaistuimella kuljettajan takana istunut 26-vuotias mies ei käyttänyt vöitä ja hän paiskautuikin törmäyksen voimasta päin kuljettajan istuinta saaden murtumia jäseniinsä ja rintakehävamman.
Pääkaupunkiseudulta kotoisin olevan naisen auto puolestaan suistui oikealle ojaan 13 metrin päähän.
Kuljettaja käytti turvavyötä ja hän selvisi miltein vammoilta, samoin kuin etuistuimella istunut aviomies.
Takapenkillä vasemmalla istunut 21-vuotias nuori mies ei käyttänyt vöitä. Poliisin mukaan häneltä meni tunto kaulasta alaspäin.
Takaistuimella olivat lisäksi 9- ja 10-vuotiaat pojat, jotka selvisivät vammoitta turvavöiden ansiota.
Tie oli tunnin verran poikki ja liikennettä ohjattiin Kauratteen kylän kautta. Myöhemmin toinen kaista tiestä avattiin liikenteelle.
Tapahtumapaikalla on 100 km/h nopeusrajoitus. Poliisi jatkaa tapauksen tutkintaa.
Tuoreimmat aiheesta: Häme
Jälleen nainen ajoi lapsen päälle Janakkalan Tervakoskella
Tuntematon naiskuljettaja on jälleen kolhaissut lasta Janakkalan Tervakoskella. Tekotapa ja paikka ovat samoja kuin aiemminkin. Poliisi kaipaa apua yleisöltä.
Varastetut akut ja dieselit päätyivät Latviaan - liigan toiminta jatkuu yhä
Poliisi on saanut selvitettyä latvialaisliigan ison polttoaine- ja akkuvarkauksien sarjan. Varkaat ovat vangittuina, mutta ammattimaiset dieselvarkaudet jatkuvat yhä.
"Täällä meitä vievät olot ja harhaluulot"
Kanta-hämäläinen kirjailija Sanna Eeva kurkistaa mielenkellareihin tuoreessa romaanissaan Olot. Kirjan keskiössä ovat äidit ja tyttäret.
Kaatunut junanvaunu on siirretty - radan korjaustyöt jatkuvat
Tavarajunan kaatunut vaunu on saatu siirrettyä sivuun. Radan korjaus jatkuu kuitenkin edelleen. Helsingistä pohjoiseen menevät junat joutuvat yhä kiertämään Riihimäen tavaraliikenneratapihan kautta.
Forssan koulut yhdistetään
Pohjois-Forssassa äkillinen suunnitelmien aikaistaminen on aiheuttanut suurta huolta: joukko matkulaisia vanhempia on jo kieltäytynyt laittamasta lapsiaan Kojolle.
Päivän kysymys: Eutanasia - oletko puolesta vai vastaan?
Kalmun lunastuslupa jäi pöydälle
Riihimäen kaupunki ei vielä hae lunastuslupaa Ympäristöministeriöltä Kalmun alueelle aiemmasta uutisoinnista poiketen. Virhe uutisoinnissa johtui Riihimen kaupungin virheellisestä tiedottamisesta.
Tavaravaunu poikittain raiteilla Riihimäellä - eteläinen junaliikenne sekaisin
Pitkän tavarajunan vaunu kaatui aamuyöllä raiteille Riihimäen Patastenmäen sillan pohjoispuolella. Kaatunut vaunu sijaitsi junan keskellä ja peittää alleen viisi raideparia. Toistaiseksi onnettomuuden syytä ei tiedetä.
Kaatunut vaunu on hankalassa paikassa
Raivaustyöt Riihimäen ratapihalla jatkuvat, onnettomuustutkija on jo lähtenyt paikalta. Onnettomuus ei ole aiheuttanut ympäristöongelmia.
Tavarajunan vaunu kaatui Riihimäellä - liikennehäiriöt alkavat jo helpottaa
Raiteita on saatu lisää käyttöön aseman kohdalla, joten kaukojunat voivat jälleen pysähtyä Riihimäellä. Liikenteessä on kuitenkin viivästyksiä ja vuoroja on peruttu.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.