Pampalon kultakaivos on pian valmis
Pampalon kultakaivos Ilomantsissa on loppusilausta vaille valmis. 20 miljoonaa euroa maksaneella kaivoksella aloitetaan pian rikastamon koekäyttö ja kaupallinen tuotanto alkaa ensi vuoden alussa.
Tuotantoaikana noin 75 ihmistä työllistävän kaivoksen kannattavuus näyttää hyvältä, sillä malmivarannot ovat ennakoitua suuremmat ja kullan hinta on korkealla.
Tasan vuosi sitten Pampalossa vasta kaadettiin puita. Nyt hakkuuaukean tilalla ovat suuret jätekivelle varatut altaat. Niiden viereen ovat kohonneet murskauslaitteet sekä rikastamo- ja toimistorakennukset. Jäljellä ovat enää viimeiset sähkö- ja putkityöt.
Rakennusaikana kaivos on työllistänyt satakunta ihmistä. Yksi heistä on laboratoriotyöntekijä Henna Mutanen joka kertoo, että töiden valmistuessa tunnelma rikastamossa nousee.
- Kyllähän se aika riemukas tunnelma on. Tässä odotellaan, että milloin päästään oikeisiin töihin. Sitten kun alkaa, niin se on juhlapäivä!
- Me aloitamme rikastamolla ensin tietysti yksittäisten laitteiden koekäytön. Sitten aloitamme niinsanotut vesiajot, eli testaamme prosessia pelkällä vedellä. Siitä sitten siirrymme vähitellen malmin käyttöön, kertoo Endominesin toimitusjohtaja Markus Ekberg.
Pienten kullanmurujen löytäminen vaatii paljon työtä
Kaivoksella ei tehdä malmista puhdasta kultaa, vaan kultarikastetta eli tarkoin valittuja hyvin pieniä kivenmuruja joissa kulta on.
Ensin maan sisässä louhitaan kiveä, joka tuodaan maan pinnalle puolimetrisinä murikoina. Ne murskataan 12 millimetrin kokoisiksi pikkukiviksi. Rikastamossa ne vielä jauhetaan hienoksi ja sekoitetaan veteen käsittelyn helpottamiseksi.
Täryyttämällä ja heiluttamalla erotellaan murut, joissa on suuria kultapitoisuuksia. Pienemmät kultapitoisuudet saadaan tarttumaan mäntyöljyvaahtoon, josta ne voidaan kaapia talteen.
Rikastamosta lähtee viikoittain reilu rekallinen kultarikastetta säkeissä ja peltilaatikoissa. Säkit viedään Bolidenin sulattoon Satakunnan Harjavaltaan. Parhaimmillaan rikasteessa on kymmenen prosenttia kultaa.
Puhdasta kultaa kaivoksen rikasteesta saadaan vuosittain sulatettua liki tuhat kiloa.
Jatko näyttää enemmän kuin hyvältä
Kullan hinta on noussut kymmenen vuoden ajan ja suunta on edelleen sama. Hinta on nyt kaksinkertainen verrattuna siihen, millä hinnalla kaivoksen kannattavuuslaskelmat on tehty.
Aluksi arvioitiin, että louhittavaa riittäisi noin seitsemäksi vuodeksi. Louhittavaa Pampalossa riittää nykytiedon mukaan kuitenkin yhdeksäksi vuodeksi. Senkin jälkeen Endomines aikoo malmia louhia.
- Luulen, että täällä ollaan huomattavan paljon pidempään. Ensi vuonna kun tuotanto käynnistyy, aloitamme sekä tässä Pampalon kaivoksessa että alueellisesti malminetsintä. Siellä tulee hyviä tuloksia, Ekberg uskoo.
Pampalon alue kuuluu noin 40 kilometriä pitkään kaistaleeseen, jossa tiedetään olevan kultaa.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala
Venäläinen helikopteri luvatta Suomen puolella?
Pohjois-Karjalan rajavartiosto tutkii mahdollista helikopterin aiheuttamaa valtakunnan rajan ylittämistä Venäjältä Suomeen ja takaisin Venäjälle, Lieksan Otrosvaaran alueella.
John Deeren Joensuun tehtaalla juhlitaan 40 vuotta
Deere & Company -yhtiö perustettiin vuonna 1837 eli takana on 175 vuotta. John Deere Forestry Oy:n Joensuun tehdas puolestaan perustettiin vuonna 1972, ja niinpä tehtaalla vietetäänkin 40-vuotisjuhlavuotta. Juhlapuheiden aika oli perjantaina 25. toukokuuta.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Pohjois-Karjalaan kaksi uutta neuvosta
Tasavallan presidentti on myöntänyt kauppaneuvoksen arvonimen joensuulaiselle toimitusjohtajalle, ylioppilasmerkonomi Harri Jorma Bromanille ja maaviljelysneuvoksen arvonimen nurmeslaiselle maanviljelijälle, agrologi Timo Juhani Komulaislle.
Joensuun näyttelyssä 4600 koiraa
Joensuussa järjestetään lauantaina ja sunnuntaina Suvi-Karelia 2012 koiranäyttely, jossa on mukana koiria Suomen lisäksi myös muun muassa Venäjältä. Tuomareita raviradan näyttelysssä puolestaan on 13 maasta.
Joensuu edelleen mukana palvelukeskuksen paikkakunnaksi
Puolustusministeriö esittää Puolustusvoimien palvelukeskusta Kouvolaan tai Joensuuhun. Puolustusvoimien esittämä Tuusula sen sijaan on pudotettu pois. Sijoituspaikkakuntaa käsitellään ennen puolustusministeriön lopullista päätöstä vielä toukokuun aikana alueellistamisen koordinaatioryhmässä.
Seitsemän uutta lähiliikuntapaikkaa nousee Itä-Suomeen
Valtio rahoittaa itäsuomalaisten liikuntapaikkojen rakentamista 800 000 eurolla tänä vuonna. Tuen avulla kolmen maakunnan alueelle nousee seitsemän uutta lähiliikuntapaikkaa.
Jolkkonen vihkii ensimmäiset pappinsa
Kuopion hiippakunnan piispa Jari Jolkkonen toimittaa ensimmäisen papiksi vihkimisen helluntaipäivän messun yhteydessä Kuopion tuomiokirkossa.
Tohmajärven eteläisissä kylissä maaseutu elää vireästi
Viikon kyläkiertue jatkuu tiistaina 29.5. Tohmajärvellä. Neljä kylää (Akkala, Jouhkola, Timola ja Riikola) muodostavat kylätoiminnassa Tohmajärven eteläiset kylän-kokonaisuuden.
Erikoisluokissa on imua
Erikoisluokkien vetovoima Joensuun kouluissa on vahva. Esimerkiksi Pielisjoen yläkoulun luonnontieteiden ja matematiikan luokalle Karsikkoon hakijoita oli kaksinkertainen määrä, mitä opetukseen mahtuu. Lyseon peruskoulun uusi englannin kielipainotteinen erikoisluokka yllätti. Hakijoita oli Joensuusta ja ympäristökunnista yli kaksikymmentä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.