Partio kaipaa lisää ohjaajia
Partioon olisi edelleen paljon tulijoita, mutta vanhempia partiolaisia ei ole tarpeeksi ohjaamaan lapsia. Pienemmillä paikkakunnilla potentiaaliset ohjaajat muuttavat jatko-opintojen perässä pois.
Kaikkein pienimmillä paikkakunnilla ohjaajakato voi käydä jo toisen asteen opintoihin siirryttäessä. Vaikka paikkakunnalla olisi lukio ja ammattikorkeakoulu, vanhemmat partiolaiset jättävät toiminnan monesti viimeistään niiden jälkeen.
- Täysi-ikäiset lähtevät pieniltä paikkakunnilta jatko-opiskeluihin muualle eivätkä pysty olemaan viikkotoiminnassa mukana. Sitä juuri eniten kaivattaisiin, sanoo Imatralta kotoisin oleva partiojohtaja Reetta Uusalo.
Savonlinnalaisen lippukunnan johtaja Petra Sipari asuu Helsingissä.
- Varmasti olisi helpompi toimia Savonlinnasta käsin. Mutta aika usein lippukunnanjohtaja asuu jossain muualla, Sipari kertoo.
Siparin mukaan partiolaiset eivät Savonlinnassa juuri mainosta toimintaansa, koska kaikki halukkaat eivät mahdu ohjaajapulan takia mukaan.
Kiinnostus partioon on lisääntynyt
Partion huippuvuosi oli jäsenmäärissä mitattuna vuonna 1994 viime laman aikaan. Tuolloin jäseniä oli 86 000. Tällä hetkellä jäsenmäärä on noin 70 000.
Aktiivit kuvailevat partiota halvaksi harrastukseksi. Viime vuonna julkaistu nuorison vapaa-aikatutkimus kertoo, että partioon osallistuminen on lisääntynyt. Nuorten järjestötoiminnassa tämä on poikkeuksellinen kehityssuunta.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Teuraspuukon kylkiäisenä tuli sotalapsi
Lappu kaulaan, linja-autoon ja kohti tuntematonta. Kokkolalaisen Soini Kosken evakkotaival alkoi kuten niin monen muunkin suomalaisen sotalapsen. Ruotsissa käteen tarttui tuntematon nainen. Se oli Soinin mukaan hänen elämänsä lottovoitto.
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.
Mies kuoli putkaan Vantaalla
Vuonna 1982 syntynyt mies menehtyi lauantaina putkatiloissa voimankäyttötilanteessa. Hänet oli tuotu putkaan edeltävänä yönä.
Poliisi: Hyvinkään ampuja toimi yksin
Poliisi on kuulustellut kymmenkunta epäillyn ystävää lauantain aikana. Miehen kuulustelut jatkuvat sunnuntaina.
Poliisi löysi koululaiseen törmänneen autoilijan Alavudella
Tapahtuneella ei ole yhteyttä Kanta-Hämeessä tapahtuneisiin yliajoihin. Yliajaja on 77-vuotias nainen.
Arkkipiispa Mäkinen: Nyt on aika tukea, eikä etsiä syitä
Arkkipiispan mukaan Hyvinkään tragedia nostaa silti väistämättä kysymyksiä suomalaisesta yhteiskunnasta. Tuusulan Jokelan ja Kauhajoen ampumiset palaavat monen mieleen.
Metallin vasemmisto vääntää kättä sihteeristä
Metallityöväenliiton liittokokous kokoontuu neljäksi päiväksi Tampereelle. Liiton nykyinen sihteeri kohtaa kolme haastajaa. Lopullinen valinta selviää tiistaina.
Kriisipuhelin antaa apua järkyttyneille nuorille
SPR auttaa Hyvinkään ampumavälikohtauksesta järkyttyneitä nuoria puhelimitse ja itse tapahtumapaikalla.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.