Politiikka

Pekkarinen: Katainen saattoi ylittää valtuutensa

Pekkarisen mielestä rajoja hivotaan myös siinä, onko pankkien suora luotottaminen Suomen juuri hyväksymän EVM-lain mukaista.

Suuren valiokunnan jäsenen Mauri Pekkarisen (kesk.) mielestä pääministeri Jyrki Katainen (kok.) on saattanut ylittää valtuutensa Brysselin huippukokouksessa. Valiokunta käsittelee asiaa ensi maanantaina.

- Vähintäänkin kyseenalaista on se, että Katainen olisi saanut luvan olla mukana tällaisessa järjestelyssä, Pekkarinen sanoi Yle Uutisille.

Hänen mielestään suurin ongelma on siinä, että pankkeja ollaan nyt luotottamassa suoraan pysyvän vakausmekanismin kautta. Aiemmin Suomen linja on ollut, että pankkeja luototetaan valtioiden kautta.

- Viime yön ratkaisu tarkoittaa nyt sitä, että se jäsenmaa, jonka pankkeista on kysymys, sen hallitus vapautetaan suorasta vastuusta, ja me euromaat otamme yhteiselle vastuuulle yksittäisten pankkien pelastamisen, Pekkarinen sanoi.

Eduskunta kutsuttava koolle

Pekkarinen arvostelee myös sitä, että velkojien etuoikeusjärjestyksen piti olla pysyvässä vakausmekanismissa selvä, mutta nyt se ei enää olekaan.

Hän epäilee, että pysyvää kriisirahastoa koskeva laki ei välttämättä edes salli pankkien suoraa luotottamista.

- Tämä on vähintäänkin rajoja hipova myös niiltä osin, eli onko viime yön ratkaisu meidän äsken hyväksytyn lain mukainen, hän sanoi.

Pekkarisen mielestä Espanjan pankkien luototus vaatii koko eduskunnan käsittelyn. Hän pitää täysin mahdottomana, että asia käsiteltäisiin vain suuressa valiokunnassa.

Tuoreimmat aiheesta: Politiikka

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä