Pekkarinen lupailee kahta uutta ydinvoimalupaa
Elinkeinoministeri Mauri Pekkarinen pitää mahdollisena kahden uuden ydinvoimaluvan myöntämistä tällä vaalikaudella. Ehtona on, ettei hankkeita toteuta samanaikaisesti. Fortum on jättänyt hakemuksen uuden ydinvoimalaitosyksikön rakentamiseksi Loviisaan.
Pekkarinen arvioi vielä hyvin varovaisesti, kuinka monta ydinvoimalalupaa on tulossa. Pekkarisen mukaan on selvää, että Suomessa ei voida yhtäaikaisesti rakentaa kolmea suurta ydinvoimalaitosyksikköä.
Kahdenkin ydinvoimalan samanaikainen rakentaminen on Pekkarisen mukaan äärimmäisen kova ponnistelu, sillä kyseessä olisi Euroopan suurin yksittäinen rakennustyömaa, jos rakennetaan 1600 tai 1800 megawatin ydinvoimalaitosyksikkö.
- Se on eri asia, jos joku ylipäänsä saa luvan johonkin aikaikkunaan ja joku toinen jossakin toisessa aikaikkunassa. Se on jo sitten huomattavasti helpompi asia. Mutta useiden jättihankkeiden samanaikainen toteuttaminen voi olla vähän vaikeampi juttu, Pekkarinen arvioi.
Pekkarisen mukaan ydinvoima on yksi keino tuontienergiariippuvuudesta irti pääsemiseksi ja päästöjen vähentämiseksi.
Fortum haluaa rakentaa uuden ydinvoimalan Loviisaan
Fortum on jättänyt hakemuksen uuden ydinvoimalaitosyksikön rakentamiseksi Loviisaan. Uusi yksikkö olisi suunnitelmien mukaan käytössä vuonna 2020.
Yksikkö rakennettaisiin Hästholmenin saarelle Loviisaan, jossa Fortumilla on jo kaksi ydinvoimalaitosyksikköä. Uusi 1 000 - 1 800 megawatin yksikkö olisi suunnitelmien mukaan käytössä vuonna 2020. Sen suunniteltu käyttöikä on vähintään 60 vuotta.
Valtioneuvostolle torstaina jätetyssä periaatepäätöshakemuksessa on esitetty viisi eri laitosvaihtoehtoa. Loviisa 3 -hankkeesta on Fortumin mukaan tehty ympäristövaikutusten arviointi. Fortumin omistama alue on valmiiksi kaavoitettu uutta yksikköä varten.
Fortumin mukaan hankkeen työllisyysvaikutukset ovat noin 21 000 henkilötyövuotta. Kokonaiskustannuksiksi Fortum arvioi toteutustavasta ja laitoskoosta riippuen 4 - 6 miljardia euroa.
Käytetty ydinpolttoaine aiotaan loppusijoittaa Olkiluotoon Eurajoelle.
Aikaisemmin Fennovoima ja TVO ovat jättäneet omat hakemuksensa ydinvoimalan rakentamisesta. Fennovoima suunnittelee voimalan rakentamista Ruotsinpyhtäälle, Pyhäjoelle tai Simoon. TVO hakee lupaa rakentaa voimala Olkiluotoon.
Ympäristöjärjestö Greenpeace pyytää hylkäämään hakemukset
Ympäristöjärjestö Greenpeace kehottaa hallitusta hylkäämään hakemukset lisäydinvoiman rakentamiseksi. Järjestön mukaan tarvetta uudelle reaktorille ei ole perusteltu riittävän uskottavasti.
Greenpeace myös laskee, että Suomen sitoumukset energian säästämiseksi ja uusiutuvan energian lisäämiseksi tarkoittavat sitä, että ydinsähkölle ei olisi käyttöä kotimaassa vaan se menisi vientiin.
Greenpeace tyrmää myös Ruotsin hallituspuolueiden uuden ydinvoimalinjauksen. Järjestön mukaan Pohjolassa ei enää tarvita uusia reaktoreita.
- Fortum pelaa yhdessä Vattenfallin ja E.ON:in kanssa vaarallista ydinvoimapeliä, joka ei perustu mihinkään nähtävissä olevaan energiantarpeeseen Pohjoismaissa, sanoo Greenpeacen energiakampanjoitsija Lauri Myllyvirta.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.
Tulli varoittaa huijarien haamupaketeista
Tulli on saanut useita yhteydenottoja suomalaisilta, jotka ihmettelevät odottamiensa rahalähetyksien pysähtymistä tulliin. Todellisuudessa tulli ei ole edes nähnyt kyseisiä lähetyksiä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.