Pelialan kokeilukoulutus alkamassa Kouvolassa
Kouvolan seudun ammattiopiston uuden pelialan aikuiskoulutuksen oppilaat valitaan tänään torstaina. Tässä kuussa alkavaan kahdeksan kuukautta kestävään koulutukseen valitaan haastatteluiden perusteella kymmenestä kuuteentoista opiskelijaa.
Ammattiopiston pelilaboratorion vetäjä Timo Ylikangas kertoo, että hakijoita täysipäiväiseen koulutukseen oli 20.
Ylikankaan mukaan alkava koulutuskokeilu ei johda tutkintoon, sen sijaan koulutuksen tarkoitus on antaa pelialasta kiinnostuneille aikuisopiskelijoille käsitys siitä, mitä pelialan töissä vaaditaan.
Ylikangas kertoo, että jatkossa tavoitteena saada tutkintoon johtava aikuiskoulutus käyntiin. Ylikankaan mukaan tämänvuotisen pilottivaiheen jälkeen koulutus voisi jo ensi vuonna olla sellainen, jota voisi käydä työn ohella.
Ylikankaan mukaan koulutuksen neljä ensimmäistä kuukautta painottuvat teoriaan ja jälkimmäiset käytäntöön. Koulutuksen kuluessa valmistuu 3-6 valmista peliä tai ammattimaista pelidemoa.
Koulutuskokeilulla tavoitellaan myös ammattiopiston opettajien pelialan tietämyksen vahvistumista.
Tuoreimmat aiheesta: Pelit
Paholainen myy kuin häkä
Diablo III -peliä myytiin vuorokaudessa yli 3,5 miljoonaa kappaletta, eli enemmän kuin mitään PC-peliä koskaan aiemmin. Lisäksi peliä jaettiin 1,2 miljoonaa kappaletta ilmaiseksi.
Tekes satsaa pelialaan miljoonia
Teknologian kehittämiskeskus Tekes aikoo rahoittaa kotimaista pelialaa lähivuosina muutamilla kymmenillä miljoonilla euroilla. Tavoitteena on tehdä Suomesta peli- ja viihdealan merkittävä kansainvälinen keskus.
Donkey Kongin ja Super Marion isä palkittiin elämäntyöstään
Japanilaisen Shigeru Miyamoton kehutaan mullistaneen peliteollisuuden väkivallattomilla videopeleillään. Espanjan kruununprinssin Felipen jakama palkinto on arvoltaan 50 000 euroa.
Rovio paljasti uuden pelinsä nimen
Rovio panostaa nyt seikkailevaan poikaan, Amazing Alexiin.
Angry Birds Spacesta tuli nopeimmin levinnyt mobiilipeli
Peliyhtiö Rovion mukaan sen uutuuspelin suosio on lyönyt laudalta edelliset versiot. Menestys näkyy myös laajentuvan pelitalon konttoriverkostossa.
Silmiä ja sykettä tarkkaillaan pelitestauksessa
Uudet mittausmenetelmät tekevät tuloaan pelitestaukseen. Pelialan koulutusta antavassa Kajaanin ammattikorkeakoulussa tutkitaan muun muassa silmien liikkeitä ja pelaajan reaktioita.
Pelejä ennen väkivaltaisuuksista syytettiin kirjoja ja elokuvia
Länsimaisessa taidehistoriassa on kuitenkin esimerkkejä kirjoista ja elokuvista, jotka ovat johtaneet väkivaltaisuuksiin.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.