Peltipoliiseja joudutaan harkitsemaan vesillekin
Poliisi saa jo viikottain ranta-asukkailta yhteydenottoja veneilijöiden kaahaamisesta. Ongelma on yleinen Pirkanmaalla sekä Tampereen lähellä että Virroilla.
Venehurjastelu harmittaa ranta-asiakkaita. Ylikostaapeli Tapani Saarinen Liikkuvasta poliisista kertoo kaahausongelman liittyvän erityisesti uusiin veneilijöihin, jotka eivät välttämättä tiedosta peräaallon aiheuttavan vaurioita.
Liikkuvan poliisin määrärahojen vähentyminen näkyy myös veneliikenteen valvonnassa. Eniten työllistävät rattijuopot, mutta myös vesillä kaahaamiseen pyritään puuttumaan.
Iso vene ja pienet aivot ovat huono yhdistelmä vesillä. Saarinen pohtii, että Pirkanmaan vesiväylillä on kapeikkoja, joissa voisi harkita jopa peltipoliisien asentamista nopeuksia hillitsemään.
- Ei se poissuljettua ole, että tällaista voitaisiin ajatella. Tässä on muutama ongelmakapeikko sekä Näsijärven että Pyhäjärven puolella lähellä Tamperetta ja ylempänä Virroilla. Näissä liikennöintihäiriö on jatkuvaa, ylikostaapeli Tapani Saarinen sanoo.
Pirkanmaalla on sattunut useita havereita, joissa vauhti on ollut yksi osatekijä. Saarinen mainitsee esimerkkinä Valkeakosken kohtalokkaan venekolarin, jossa tähystys unohtui vauhdinhurmassa.
Tuoreimmat aiheesta: Tampere
Itella irtisanoo hallinnosta 183 ihmistä
Itella aloitti 15. huhtikuuta yt-neuvottelut, joissa väenvähennystarve oli enintään 350.
Turvesoilla riittää kirittävää tänä kesänä
Turpeennoston olosuhteet ovat olleet kehnot jo parina kesänä. Tänä vuonna koneet pääsivät soille selvästi normaalia myöhemmin.
Avilonin rikkihiilen puhdistus toteutumassa - hallitus puoltaa rahoitustukea
Yli kuuden miljoonan euron rahoitustuki sisältyy lisäbudjettiesitykseen.
Hyötyjätevoimalaitokselle ei herunut vielä rakennuslupaa Tampereella
Ympäristö- ja rakennusjaosto jätti asian pöydälle äänin 3-2. Asian esitellyt rakennustarkastaja oli tyytymätön ratkaisuun.
Tutkijat ymmärtävät Tamperetta Bäckman-kiistassa
Mitä on sananvapaus? Tätä on jouduttu pohtimaan Tampereella hieman erikoisesta vinkkelistä.
Dosentti Bäckman syyttää Tampereen kaupunkia syrjinnästä
Dosentti Johan Bäckman on tehnyt Pirkanmaan poliisille tutkintapyynnön Tampereen kaupungin toimista. Venäjän uudet arvot -konferenssin pitäminen pääkirjasto Metsossa kiellettiin. Suomi-Venäjä -seura peruutti myös konferenssiin liittyvän Stalin-tilaisuuden Lenin-museolla.
Valio investoi Tampereen meijeriin
Menekin kasvu Venäjällä investoinnin taustalla. Valion erikoismaitojen tuotanto kaksinkertaistuu.
Työttömyystilanne on Pirkanmaalla erityisen vaikea
Työttömien määrä on noussut Tampereella vuodessa yli neljänneksellä. Koko Pirkanmaalla työttömiä työnhakijoita on viidennes enemmän viime vuoteen verrattuna.
Selvitys: Pori-Haapamäki radan hintalappu 250-370M€
Pori-Haapamäki-ratayhteyden uudelleen käyttöönottoa ei kannata ainakaan hylätä, kertoo Porin Sataman tilaama selvitys. Sen mukaan ratayhteydelle on tarve, jos Suomen kehityksessä tapahtuu positiivinen muutos ja raskaita kuljetuksia tarvitseva elinkeinoelämä lisääntyy.
Näkökulma: Pyöräillen olisit jo perillä
Paikasta toiseen pyöräilevää ihmistä pidetään joskus vähän hulluna. Mari Vesanummi yllyttää kolumnissaan pyörän selkään niin pienten lasten vanhempia kuin lapsiakin, eikä autoilijoitakaan unohdeta.
