Perintöverotuksen kiristysaikeet kuohuttavat eduskunnassa
Valtiovarainministeri Jyrki Katainen (kok.) puolustaa perintöverotuksen tulevaa kiristystä. Verottaja yhdenmukaistaa vuodenvaihteessa esimerkiksi omakotitalojen ja metsien verotusarvot, jolloin verotus voi paikoin kiristyä reilusti. Veron kiristymisestä on noussut kohu eduskunnassa.
Kohu syntyi, kun Aamulehti kirjoitti torstaina, että omakotitalojen, peltojen ja metsien verotusarvot nousevat vuodenvaihteessa paikoin roimastikin. Joissakin tapauksissa omaisuuden verotusarvoa nostetaan lehden mukaan useita kymmeniä prosentteja ja samalla nousevat perintö- ja lahjaverot.
Niin oppositiossa kuin hallituspuolueissa yllätyttiin. Hallitus on hiljattain nimenomaan keventänyt perintöverotusta. Valtiovarainministeri Jyrki Katainen kuitenkin kiittelee uusia päätöksiä.
- Verohallinto on sisäisesti tehnyt uudet ohjeistukset, joilla lisätään oikeudenmukaisuutta ja vähennetään eriarvoisuutta. Tällä hetkellä on semmoinen tilanne, että perintöveroa joutuu maksamaan hieman eri perustein riippuen siitä, missä kunnassa on kirjoilla.
Katainen ei usko, että verotusarvot muutoksen myötä laskisivat yhdelläkään paikkakunnalla. Hän korostaa lain lähtevän siitä, että perinnöt maksetaan käyvän arvon mukaisesti, vaikka käytäntö onkin ollut monesti toisenlainen.
Verohallitus: Muutosta valmisteltu avoimesti
Verotusarvojen yhdenmukaistamisesta päätettiin jo lokakuussa, mutta ohjeistus uudesta käytännöstä ilmestyi verottajan nettisivuille vasta nyt. Verohallituksen pääjohtajan Mirjami Laitisen mukaan asiaa on valmisteltu täysin avoimesti.
- Nythän me vasta saimme ohjeen myös ruotsinkielisenä käännöksenä, ja meillä on sellainen periaate, että sitten vasta julkaistaan, kun molemmat versiot ovat olemassa, hän sanoi.
Laitisen mukaan verojen kiristyminenkään ei ole kuulemma selviö.
- Meillä on ollut tavoitteena, että ollaan niin varovaisia siinä, että missään tapauksessa käypää arvoa ei ylitetä. En osaa sanoa, että miten tämä sitten eri puolilla vaikuttaa. Varmaan jossain nousujakin tapahtuu.
"Melkein putosin aamulla sängystä"
YLEn Aamu-tv:ssä keskiviikkona vierailleet talousvaliokunnan kansanedustajat Jouko Skinnari (sd.) ja Harri Jaskari (kok.) antoivat ymmärtää, että muutoksesta syntyy kiivas keskustelu eduskunnassa.
- Aika hämmästynyt olen. Meinasin melkein pudota sängystä aamulla, että näin voi tapahtua Suomessa, päivitteli kansanedustaja Ulla-Maj Wideroos (r.) tapausta päivällä.
SDP:ssä ja keskustassa päätöksen toimeenpanoon halutaan aikalisä.
- Minusta tämä on hyvin erikoinen tilanne, kun lakia itsessään ei ole muutettu, niin viranomaispäätös kykenee vaikuttamaan siihen, paljonko ihminen maksaa veroa tänä vuonna taikka ensi vuonna, sanoo SDP:n kansanedustaja Heli Paasio.
Samoille linjoilla on keskustan Mika Lintilä, joka vaatii valtiovarainministeriötä huolehtimaan, etteivät kenenkään perintöverot nouse kohtuuttomasti.
- Onko nyt syytä pohtia, että onko asetettava jotain tiettyjä reunaraameja tähän määrittelyyn, koska näin huima nousu mitä on tulossa, niin se menee kohtuuttomuuden rajoihin, sanoo Lintilä.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.