Blogi |

Petri Kejonen: Eurooppa on pelastettu

Media on virittynyt epätoivoiseen asentoon euroalueen kriisin suhteen. Pessimismin aallokossa kannattaa muistaa, että toisinkin voi käydä, kirjoittaa Petri Kejonen Yle Uutisten blogissa.

Petri Kejonen.
Petri Kejonen. Kuva: Lassi Seppälä / Yle

Euroopassa roihuava talouskriisi on talttumassa. Pankit eivät kaadu, taloudet elpyvät ja Euroopassa alkaa olla uudenlaista tekemisen meininkiä. Uusia kasvualoja löytyy uuden, puhtaan teknologian puolelta. EU luo vakautta, hyvinvointia ja turvallisuutta. Tämä peli on voitettu.

Viime viikolla Arvopaperi-lehti uutisoi Standard Life Investmentsin päästrategin, Andrew Milliganin ajatuksia. Hänen mielestään todennäköisin vaihtoehto euroalueen kriisissä on seuraavanlainen: kriisistä rämmitään läpi kengät kuivina, vaikka selviytyminen kestää vuosia.

Me mediassa olemme virittyneet nyt eri vaihtoehtoon. Tästä kriisistä ei selvitä. Kreikka lohkeaa ensin, ajautuu sisäisiin levottomuuksiin. Perässä horjahtavat Espanja, Italia; Portugali purjehtii takaisin samaan levottomaan satamaan. Euroopan unionia hajottavat voimat saavat jäsenmaiden kansalaisilta entistä enemmän tukea.

Mutta toinenkin vaihtoehto on. Eurooppa selättää kriisin muutaman vuoden kuluessa, kriisikokouksesta toiseen, luovilla ratkaisuilla. Kreikkalaiset tulostavat vaalitulokseen maan kansalaisten tahdon pysyä euroalueessa. Piinaajasta tulee esimerkki, kuinka Välimeren maa nousee jaloilleen ilman velkavetoista kasvua.

Yhdysvaltain presidentti odottaa lentolaukkuaan Putinin ja Kiinan valtiojohdon kanssa Brysselin lentokentällä.

- Petri Kejonen

Kriisistä nouseva Eurooppa alkaa vaikuttaa kansalaisten mielissä elinvoimaiselta työrukkaselta globalisaation tyrskyissä. Unionissa alkaa ennennäkemätön yhteistyön aika, jota seurataan kateudella Yhdysvalloissa, Aasiassa ja Etelä-Amerikassa.

EU imee työvoimaa, yrityksiä ja pääomia. Eurooppa ottaa johtajuuden monella uuden teknologian alalla. Uusia innovaatioita syntyy ja tehtaita avataan sinne sun tänne. Vakaus lisää kansalaisten luottamusta tulevaisuuteen; eurooppalaiset hässivät väestörakenteet uusiksi. Yhdysvaltain presidentti odottaa lentolaukkuaan Putinin ja Kiinan valtiojohdon kanssa Brysselin lentokentällä.

Tässä pessimismin aallokossa kannattaa muistaa, että näinkin voi käydä.

Petri Kejonen
kirjoittaja on Radion ajankohtaistoiminnan päällikkö

Kommentoi aihetta

(11 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Game Over

Ilmoita asiattomasta kommentista

Mihinkään positiivisuuteen ei EU-alueella valitettavasti ole aihetta. Kaikki energia- ja luonnonvarat on jo kulutettu, luonto tuhottu, meret saastutettu ja kalat syöty. Lapsia ei synny, koulutus ei toimi, nuorisotyöttömyys 25-50% ja kasvaa räjähdysmäisesti, veroaste ylittää jo 100% keskimääräisestä palkkatasosta. Elinkustannukset jatkavat nousuaan niin että hyvin harvat pystyvät enää tulemaan palkoillaan toimeen. Uusia merkittäviä ja onnistuneita teollisuusinvestointeja ei ole saatu aikaan yli 15 vuoteen. Tieverkko ja muukin infrastruktuuri rapautuu kaikkialla euroopassa ennätystahtia. Ainoat jotenkuten kannattavat bisnekset perustuvat Aasialaisen orjatyövoiman suruttomaan hyödyntämiseen, korruptioon ja luonnonvarojen tuhlaamiseen. Poliitikot tuhlaavat rahaa kaiken maailman höpöhöpöhankkeisiin kuin viimeistä päivää. Maailmantalous pyörii, jos on pyöriäkseen, öljyllä, kaasulla ja kivihiilellä. Vihreästä teknologiasta on iloa ainoastaan hippien kannabiksen katkuisissa päiväunissa.


kolmas euromies

Ilmoita asiattomasta kommentista

Saksa on Euroopan talouden veturi. Saksan teollisuus: koneet ja laitteet, autot, elektroniikka, lentokoneet, metsätalous, rauta ja teräs, kaivokset, lasi ja kemikaalit. Muita vahvoja aloja ovat matkailu, kalastus ja elintarviketeollisuus. Saksa on EU:n viennin veturi.


Kutakuinkin

Ilmoita asiattomasta kommentista

On hyvä myös huomioida että apua muualta (Yhdysvalloista, Japanista tai Kiinasta) on turha odottaa. Ratkaisujen ja 'kasvun' on löydyttävä EU:n sisältä. Pitää sitoutua korkeisiin standardeihin, riittävään palkkaukseen ja eettisiin prosesseihin ja lisätä tullimaksuja muualta tulevaan kamaan mikä ei näitä ehtoja täytä. Vastaavasti valtion tuella tuetettua (maatalous)tuotetta ei saisi viedä vientiin ilman tuen takaisin maksua.

Niin ja voisimme harkita sopimista Iranin kanssa jotta saamme halpaa energiaa.


ned

Ilmoita asiattomasta kommentista

Niinpäs: Vaihtoehtoja kaksi . Liittovaltio - tulonsiirtounioni - yhteiset joukkovelkakirjat . Tai euron ja Unionin hajoaminen. Vaihtoehto 1 pistää jokaisen maan samaan kaaokseen tasaisesti. Toinen parantaa euroopan ja alkaa normaali tervehtyminen. Miksi joku maa olisi niin typerä että kun itsekkin painaa hurjissa veloissa ja pitäisi siinä sivussa jakaa varat ja rahat toisten kanssa jotka jo menettevivät kaiken. Utopia ja todellisuus on 2 eri asiaa. Kriisinhoitoa lähes 3 vuotta ja seuraavaa 3 vuotta ei kestä mikään EU maa. Se tappaa koko euroopan ja sen jälkeen voi arvata oliko tämä kokeilu niin hyvä että kannatti edes yritää.


EU virkailijat pahin syöpä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kaiken keskellä pahinta on epäoikeudenmukaisuus ja kaksinaamaisuus!

Ihmiset kestävät koviakin aikoja ja ovat valmiit venymään jos kärsimyksellä on jokin hyväksyttävä tarkoitus.

Nyt EUhun on pesiytynyt omat etunsa järjestävä poliitikko-virkamiesrälssi joka hamuaa kaiken kurjistumisen keskellä itselleen aiheettomia lisäetuja.

Hallintotapa EUssa on säädellä ja valmistella erilaisia kieroja lakeja ja direktiivejä joista kansalaiset eivät valmisteluvaiheessa pääse lausumaan mielipiteitään.


Toiveajattelu ei ole realismia

Ilmoita asiattomasta kommentista

"Mutta toinenkin vaihtoehto on. Eurooppa selättää kriisin muutaman vuoden kuluessa, kriisikokouksesta toiseen, luovilla ratkaisuilla."

Tuo ei ole todellisuudessa vaihtoehto, vaan utopistinen toive. Nykyisten kaltaisilla "luovilla ratkaisuilla", joilla vain siivotaan roskia maton alle, talous ajautuu yhä huonompaan kuntoon.

Epävarmuus siitä, kuka laitetaan maksamaan yli vuosikymmenen kestäneen huonon politiikan laskut, estää investoinnit ja kasvun. Latinoiden idea velkaelvytyksestä eurobondeilla on täysin älytön. Juuri eurobondien kaltaiset isännättömät velkahäkkyrät ovat pahinta myrkkyä reaalitaloudelle.


tko

Ilmoita asiattomasta kommentista

Tällä hetkellä USA:n polarisoitunut politiikka ja Kiinan hallinnon korruptio eivät anna vaikutelmaa, että siellä kyettäisiin parempaan päätöksentekoon kuin Euroopassa. Kyllä Euroopassa on paljon hyvääkin. Historian mukaan Euroopalla on tapana nousta tuhkasta: 40 vuotinen sota, maailmansodat jne.

Ja vaikka eläisimmekin Euroopassa heikon kasvun aikaa 20 vuotta, silti meillä on asiat paremmin kuin Kiinalaisilla keskimäärin.


Niinpä

Ilmoita asiattomasta kommentista

Pankeille pumpataan rahaa, finanssimarkkinoita ei vieläkään säädellä, liitovaltiota rakennellaan ja tuhotaan loppukin demokratia, talouskurilla ajetaan maanosa lamakierteeseen. Juu, kyllä tästä vielä hyvä tulee..........


asukasaktiivi

Ilmoita asiattomasta kommentista

EU ja euro -valuutta on tuonut monia, hyötyjä, jotka ovat jääneet taka-alalle keskustelussa viimevuosina puhjenneen (välimerellisen) talouskuplasta. Kuplaa on toki muuaallakin: Väestö ikääntyy koko Euroopassa ja kaikkea ei voi eikä kannata jatkaa, kuten viime vuosikymmenet, aina tähän asti.

Tästä kirjoituksesta tuli kuitenkin mieleen se neuvostoliittolainen anekdootti, jossa sosialismi määriteltiin näin: Sosialismi on joukko alati lisääntyviä ongelmia, jotka on tulevaisuudessa äärettömän helppo voittaa.

Parannuskeinokin oli sama, kuin oireiden syykin, tarvittiin lisää sosialismia!


H2O

Ilmoita asiattomasta kommentista

Blogiteksti kuullosti lähinnä hurmoshenkiseltä uskontunnustukselta. Helpompi on vannoa taivaansinisen utopian nimeen kuin nähdä karu todellisuus. Saga Euroopan onnelasta, jossa kaikki puhaltavat pyyteettömästi yhteen hiileen, romahtaa samalla tavoin kuin aiempi itäinen vastineensa Neuvostoliitto.


Huihai

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ensin olin kirjoittamassa tulikiven katkuista vastinetta blogistille. Tovin huokaistuani huomasin että olin päätymässä suomalaisten helmasyntiin. Suomessa satiiri on hankalaa.

Tuoreimmat aiheesta: Blogi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä