Pienet jäätelönvalmistajat suosivat erikoisuuksia
Toinen keskittyy italialaisjäätelöihin, toinen tekee vain ravintoloille. Kuopiossa tänä kesänä aloittanut Mindeli laajentaa jo syksyllä kauppakeskus Ikanoon.
Jäätelömarkkinoille on parin viime vuoden aikana tullut mukaan pieniä valmistajia. Kilpailun kasvaessa pienet jäätelönvalmistajat hakevat menestystä muun muassa erikoistumalla.
Kuopion seudulla uusin tulokas on Mindeli, joka aloitti jäätelönmyynnin kauppahallissa kesäkuussa ja suunnittelee jo laajennusta. Sen erikoisuus ovat italialaistyyppiset gelato-jäätelöt.
- Palaute on ollut ihan mieletöntä ja sitä on tullut enemmän kuin luulin. Nöyrän kiitollisena olen tästä suosiosta, tästä tulikin hieno juttu, kiittelee Minna Purovesi Mindeli Oy:stä.
Mindelin lähiajan tulevaisuuden suunnitelmatkin ovat jo selvillä.
- Meille tulee toinen myymälä Ikano-kauppakeskukseen syksyllä, ja sinne on suunnitteilla oikea jäätelökahvila. Kun kauppahalli on remontoitu, haluaisin äätelökahvilan myös sinne, Purovesi kertoo.
Peltola toimittaa ravintoloille
Pohjois-Savon toinen pieni jäätelönvalmistaja on yhdeksäntoista vuotta toiminut Peltolan juustola Suonenjoella. Se on erikoistunut tekemään jäätelöitä ravintoloille.
Peltolan juustolan toimitusjohtaja Matti Kärkkäinen kertoo, että juustolan jäätelönvalmistus on ollut samalla tasolla nyt pari vuotta, eikä merkittäviä muutoksia ole ainakaan näillä näkymin tiedossa. Peltolan juustola tekee jäätelönsä ilman säilöntäaineita.
Juustolassa edetään ravintolamaailman tilanteita seuraten. Talouselämän tila vaikuttaa ravintolamyyntiin ja se puolestaan siihen, kuinka ravintolat ostavat jäätelöä valmistajilta.
Kärkkäisen mukaan jäätelön myynti ei tänä vuonna noussut kesää kohti samalla tavalla kuin aiempina vuosina.
