Poliisi epäilee Mönkärettä luottamusaseman väärinkäytöstä
Poliisi epäilee Raha-automaattiyhdistyksen RAY:n toimitusjohtajaa Sinikka Mönkärettä uudessa vaalirahatutkinnassa. Kaikkiaan epäiltynä on kahdeksan RAY:n johtoon kuuluvaa henkilöä. Yksi heistä on RAY:n hallituksen entinen puheenjohtaja Jukka Vihriälä. YLE Uutiset kertoi virheellisesti, että myös RAY:n nykyinen hallituksen puheenjohtaja Hannes Manninen olisi epäiltynä luottamusaseman väärinkäytöstä. Näin ei siis ole.
Rikosepäilyn mukaan Raha-automaattiyhdistyksestä on annettu lain vastaisesti 80 000 euroa eri muodoissaan poliittiseen toimintaan.
Rikostutkinnan mukaan Raha-automaattiyhdistys on esimerkiksi ostanut lippuja erilaisiin poliittisiin seminaareihin ja maksanut mainoksia puoluelehtiin.
Valtionsyyttäjä Jarmo Hirvonen sanoo suurimpien rahaerien menneen kokoomukselle, keskustalle ja sosiaalidemokraateille.
YLE Uutisten tietojen mukaan luottamusaseman väärinkäytöstä epäillään Raha-automaattiyhdistyksen nykyistä toimitusjohtaja Sinikka Mönkärettä. Mönkäre on SDP:n pitkäaikainen kansanedustaja ja ministeri.
Mönkäre sanoi YLE Uutisille, että rikostutkintaa kommentoi hallituksen puheenjohtaja Hannes Manninen.
Manninen totesi aiemmin illalla YLE Uutisille, ettei tässä vaiheessa prosessia halua kommentoida asiaa vaitiolovelvollisuuteen vedoten.
Raha-automaattiyhdistyksen hallituksen puheenjohtajan paikalta vaalirahakohun vuoksi eronnut Jukka Vihriälä sai viime viikolla syytteet lahjus- ja virkarikoksista.
Nyt syyttäjän pöydällä on lähes koko raha-automaattiyhdistyksen johdon toiminta vaalirahoituksessa. Syyteharkinta pyritään saamaan valmiiksi pian.
- Minä olettaisin, että saamme tämän asian syyteharkinnan puolesta valmiiksi vuodenvaihteeseen mennessä, valtionsyyttäjä Hirvonen arvioi.
Kaikki rikoksesta epäillyt kiistävät luottamusaseman väärinkäytön.
Laki säätelee tarkasti Raha-automaattiyhdistyksen toimintaa. RAY jakaa vuosittain avustuksia 900 sosiaali- ja terveysalan järjestölle.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hyvinkään ampuja ihaili Saksan armeijaa ja sotapelejä
Facebook-suosikkeja: Airsoft-taistelupeli, armeijan varustekauppa ja muumit.
Katainen: Eutanasiasta käytävä vakava keskustelu
Pääministeri ei ota kantaan eutanasian puolesta tai vastaan. Hän ei pidä eutanasiaa puoluepoliittisena kysymyksenä eikä suostu tekemään asiasta esimerkiksi kokoomukselle puoluekannanottoa.
Kauppojen ovet pääosin säpissä helluntaina
Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa kaupat saavat olla auki poikkeusluvalla. Myös pienet päivittäistavarakaupat saavat pitää ovensa auki.
Hyvinkään ampujan motiivi yhä pimennossa
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat tänään koko päivän. Jutun tutkinnanjohtajan mukaan vangitsemisoikeuskäynti on todennäköisesti tiistaina.
Nuoret etsivät epätoivoisesti selitystä: "Miksi?"
Eteenpäin pääseminen vaatii syyn löytämisen. Nuoret haluavat kriisichatissa myös käytännön ohjeita, miten uhkatilanteessa toimitaan.
Hyvinkäällä kahden päivän suruliputus ampumistapauksen vuoksi
Hyvinkään kouluissa vietetään maanantaiaamuna hiljainen hetki. Kaupungintaloon avataan surukirja.
Teuraspuukon kylkiäisenä tuli sotalapsi
Lappu kaulaan, linja-autoon ja kohti tuntematonta. Kokkolalaisen Soini Kosken evakkotaival alkoi kuten niin monen muunkin suomalaisen sotalapsen. Ruotsissa käteen tarttui tuntematon nainen. Se oli Soinin mukaan hänen elämänsä lottovoitto.
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.