Pohjois-Karjala |

Poliisi huolestunut nuorten Facebook-juhlista Joensuussa

Viime kuukausina nuoret ovat järjestäneet tapahtumia muun muassa Pielisjoen varrelta löytyvillä "Teletappikukkuloilla". Poliisin mukaan tilaisuuksien koollekutsuja on vastuussa juhlien turvallisuudesta ja siivouksesta.

Nuoria ja olutta hiekkarannalla
Kuva: Yle

Joensuun poliisi on huolissaan internetin keskustelupalstoilla ja Facebookissa viime kuukausina levinneistä kutsuista tilaisuuksiin, joissa ei ole vastuullisia järjestäjiä.

Tälläisiä yleisötilaisuuksiin rinnastettavia tapahtumia on järjestetty Joensuussa syksyn aikana ainakin Linnunlahden uimarannalle ja Ilosaaren lähialueille, kuten Kanavasaarten niin sanotuille Teletappikukkuloille.

Syy huoleen löytyy järjestyksenvalvonnan puuttumisesta, sillä tällöin kukaan kukaan ei poliisin mukaan huolehdi osallistujien turvallisuudesta. Poliisin mielestä ”Teletappikukkuloiden” kohdalla vieressä virtaava joki aiheuttaa kaiken lisäksi hengenvaaran päihtyneille ihmisille.

Myös kokoontumisten jälkeinen siivous on jätetty kaupungin harteille. Lain mukaan tapahtumien järjestäjät ovat vastuussa yleisötilaisuuksien turvallisuudesta ja siivouksesta.

Pohjois-Karjalan poliisi sanoo olevansa yhteydessä aiheen tiimoilta tulevaisuudessa suoraan tapahtumien kutsujille.

Kommentoi aihetta

(2 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Öh KÖH!

Ilmoita asiattomasta kommentista

no, näitä juttuja riittää Turusta Joensuuhun ja siltä väliltä! Keilläs on oikeus ostaa, keilläs on vastuu alaikäisistään, huom pääte, mikähän kaikki vapaa valistus on tähänkin vienyt????? EI SIINÄ PALJO SITTEN GLOBAALIIN KÄYTTÖÖN VALISTUSVIDEOKAAN AUTA!

KYSYMPÄ vaan jokaiselta, joka lukea osaa. :- ( On muuten mainokseni YLEN sivustoille! ~~~~~~Kuntavaalitkin on tulossa, mustakaas sekin


Tuoreimmat aiheesta: Pohjois-Karjala

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä