Kotimaa |

Poliisi selvitti laajan automurtojen sarjan

Keskusrikospoliisi on selvittänyt laajan automurtojen sarjan Etelä- ja Itä-Suomessa. Kahden Virossa asuvan miehen epäillään tehneen vuosina 2008 - 2009 noin 140 rikosta.

Miehet veivät autoista elektroniikkaa, kuten kannettavia tietokoneita, navigaattoreita ja kännyköitä. Varkauksia tehtiin ainakin pääkaupunkiseudulla, Lahdessa, Mikkelissä, Varkaudessa ja Kuopiossa.

KRP aloitti tutkinnan viime kesänä ja tavoitti epäillyt rikostiedustelun avulla. Epäillyt on vangittu ja juttu on siirtynyt syyteharkintaan.

Lähteet:
YLE Uutiset

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä