Kotimaa |

Poliisikaan ei välttämättä tunnista luottokorttien kopiontilaitteita

Ammattilaisillakin on vaikeuksia äkätä korttihuijareiden laitteita. Eri puolilla Suomea on paljastunut tänä vuonna lukuisia pankki- ja luottokorttien kopiointeja. Viime päivinä korttien magneettinauhoja on kopioitu kylmäasemilla.

Pankkiautomaatin sirukortinlukija.
Kuva: YLE

Osa korttien kopiointilaitteista on poliisin mukaan tökeröitä, kuten ylimääräisiä palikoita kortin syöttöaukolla. Parhaita laitteista ei kuitenkaan havaitse helposti.

- Myönnän itsekin seisoneeni automaatin edessä, jossa oli kopiointilaite, mutta en tunnistanut sitä, kertoi rikosylikonstaapeli Tero Toivonen keskusrikospoliisista YLEn Aamu-TV:n keskustelussa.

Luottokunnan mielestä ongelma ei ole suuri

Luottokorttipetoksia ilmoitetaan poliisille vuosittain vajaat 4 000.

Osastonjohtaja Henry Kylänlahti Luottokunnasta vakuutti Aamu-TV:ssä, että ongelma ei ole suuri, kun huijaustapauksia vertaa korttien kokonaismäärään. Rikosylikonstaapeli Toivonen kuitenkin muistutti, että luottokorttirikollisuus on kansainvälisesti miljardibisnes.

- Euroopassakin arvioidaan, että luottokorttien väärinkäyttötappiot ovat yli miljardin euron luokkaa, sanoo Toivonen.

Poliisin mukaan maksukorttien kansainvälistyminen on lisännyt väärinkäyttöjen mahdollisuuksia, mutta sirukorttien yleistyminen pienentää riskiä.

Maksupaikan nopea vaihtuminen voi herättää

Poliisi muistuttaa, että kortin pin-koodi on syytä pitää vain omassa tiedossa. Lisäksi koodi kannattaa peittää toisella kädellä, kun numeroa näppäilee korttiautomaattiin.

Suomessa on tullut tietoon myös tapauksia, jossa muun muassa poliiseiksi tekeytyneet huijarit ovat kyselleet pin-koodeja puhelimessa. Toivonen muistuttaa, että koodia kysyvät puhelimessa vain huijarit, eikä numeroa pidä paljastaa kyselijöille.

Osastonjohtaja Kylänlahti Luottokunnasta kehottaa myös seuramaan luottokorttilaskuja tai katsomaan verkkopankissa, ettei kortilta yritetä laskuttaa ylimääräisiä summia.

Luottokunta seuraa Kylänlahden mukaan oma-aloitteisesti muun muassa tapauksia, joissa kortin käyttöpaikka vaihtuu liian nopeasti esimerkiksi Suomesta toiselle puolelle maailmaa. Silloin otetaan yhteyttä kortin haltijaan.

Kylänlahden mukaan kortin haltijalle ei yleensä tule korvausvastuuta kopiointitapausten takia. Hän vakuuttaa, että kortin haltijaa ei yritetä panna maksumieheksi, jos korttia on säilytetty huolellisesti erillään pin-koodista.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä