Häme |

Poliisipäälliköt: Kanta-ja Päijät-Hämeen poliisilaitosten yhdistäminen luonnollisin vaihtoehto

Kanta-Hämeen poliisilaitos yhdistyy jatkossa  joko Päijät-Hämeen tai Pirkanmaan poliisilaitoksen kanssa. Kanta-Hämeen poliisipäällikkö Osmo Ovaskan mukaan mieluisin suunta olisi Päijät-Häme. Lopulliset linjaukset  poliisilaitosten yhdistymisistä tekee sisäministeri Päivi Räsänen.

Poliisitalon kyltti.

Koko Suomessa poliisilaiitosten määärä vähenee jatkossa nykyisestä 24:sta enintään noin kymmeneen poliisilaitokseen. Poliisilaitosten yhdistämisessä Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen liittäminen yhteen olisi luonnollisin vaihtoehto, näin asiaa arvioidaan sekä Päijät- että Kanta-Hämeessä.

Päijät-Hämeellä ja Kanta-Hämeellä on paljon yhteistyötä muiden eri viranomaistahojen kanssa ja myös poliisilaitosten osalta yleisjohtajuutta hoitavat vuoron perään Päijät-Häme ja Kanta-Häme.

- Olen ilmoittanut kantani, että ensisijainen vaihtoehto on Päijät-Häme ja sitten vasta Pirkanmaan. Mutta molemmat käy, sanoo Kanta-Hämeen poliisipäällikkö Osmo Ovaska.

Päijät-Hämeen poliisipäällikön Tapio Saarnin mukaan muitakin vaihtoehtoja Kanta-Hämeen lisäksi on.

- Päijät-Häme alueena on sillä lailla mielenkiintoinen että ihan sellaista selkeää suuntaa ei ole. Meiltähän lähtee useampaan suuntaan näitä vaihtoehtoja, joita varmaan tämä työryhmä pohtii. Yksi aika luonteva vaihtoehto on tämä Kanta-Häme ja Päijät-Häme. Muita vaihtoehoja ovat Kaakkois-Suomi ja Uusimaa.

Kanta-Hämeen poliisipäällikkö Osmo Ovaska ei lupaa uudistusten tuovan lisää sinivuokkoja kadulle, mutta toivoo ettei määrä ainakaan vähene.

- Se olisi ehkä liikaa toivottu, että uudistus toisi lisäresurssia poliisille. Mutta jos saataisi sellainen torjuntavoitto, että kenttäpoliisien määrä ei ainakaan merkittävästi vähenisi nykyisestä niin se olisi aika iso voitto näissä uudistuksissa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Häme

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä