Satakunta |

Pori Jazz kieltää vuvuzelat

Porin jazzfestivaalin Kirjurinluoto Arenan konsertteihin ei saa ottaa mukaan vuvuzelaa. Etelä-Afrikassa pelatut jalkapallon MM-kisat tekivät vuvuzela-torvista kuuluisia ympäri maailman. Torvien käytöstä keskusteltiin kisoissa hyvin aktiivisesti, mutta kieltoon ei kuitenkaan päädytty.

Saksalainen jalkapallofani puhaltaa vuvuzelaan.
Saksalainen jalkapallofani puhaltaa vuvuzelaan. Kuva: EPA / Andy Rain

Viime päivien uutiset sen sijaan kertovat, että muun muassa pesäpalloliitto on kieltänyt vuvuzelat. Torvet eivät myöskään törähtele Wimbledonin tennisturnauksen katsomoissa ja Tottenhamkin on päätynyt kieltoon.

Nyt nuo torvet ovat rantautuneet myös Poriin. Niitä myydään jazzkadulla. Miten asiaan on varauduttu Pori Jazzissa. Saako vuvuzelan ottaa mukaan konserttiin?

- Tämä on meillekin ihan uusi ilmiö, kertoo Kirjurinluodon isäntä Tuukka Pulkkinen. Asiaa on pohdittu jonkin verran ja päädytty siihen, että vuvuzeloja ei saa ottaa konserttiin mukaan. Leikillisesti voisi sanoa, että torvien tuonti konserttiin on yhtä järkevää kuin ylimääräisten jalkapallojen heittely otteluun.

Areenalle ei saa viedä myöskään sateenvarjoja. Jos ylimääräistä tavaraa on mukana, niin pääporteilta löytyy narikat, minne torvensa tai sontikkansa voi jättää säilytykseen.

Kuten aiemminkin alueelle voi tuoda omia eväitä ja juomia. Joitakin rajoituksia on koskien lasipulloja, jotka sallitaan ainoastaan niin sanotulla piknik-alueella, joka tarkoittaa ruohokenttää penkkialueen takana.

Ihmiset tuovat konsertteihin piknik-varusteita laidasta laitaan. Aina puutarhapenkeistä kumiveneisiin. Tuukka Pulkkinen muistuttaa, että mielikuvitusta saa toki käyttää mutta kohtuus kaikessa.

Lähteet:
YLe Satakunta

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Satakunta

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä