Satakunta |

Porin Kirjurinluotoon ideoidaan uutta vetovoimaista toimintaa

Maakunnallinen kehittämisyhtiö Prizztech suunnittelee Porin Kirjurinluotoon uutta toimintaa Porin vetovoimaisuuden lisäämiseksi. Kaupunginhallitus päätti tänään Prizztechille tehtävästä aluevarauksesta Kirjurista jokirannan ja parkkipaikkojen läheltä.

Pelle Hermanni -puistoa Kirjurinluodossa.
Kuva: YLE

Prizztechin kehittämisjohtaja Kristian Vainio on vielä vaitonainen siitä,  mitä alueelle suunnitellaan.

-  Siinä on tarkoitus käynnistää ideointia ja suunnittelua siitä,  miten aluetta voitaisiin edlelleen kehittää ja mitä siellä voisi olla alueen vetovoimaa lisääviä asioita.

Kaupungin työryhmä teki vastaavanlaista linjausta Yyterin kehittämisen yhteydessä.

-  Nyt  pohdiskellaan samaa Kirjurin ja areenankin osalta.

1980-luvulla jokirantaan nyt Prizztechiille varatulle alueelle aiottiin rakentaa musiiikkii- ja kongressitalo. Talosta valmistuivat suunnitelmat,  mutta hanketta ei koskaan toteutettu.

 

 

Tuoreimmat aiheesta: Satakunta

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä