Satakunta |

Porin uusi hätäkeskus sai johtajat

Porin uudelle hätäkeskukselle on valittu johtajat. Porin hätäkeskus muodostetaan Satakunnan ja Pirkanmaan hätäkeskuksista ensi vuoden aikana. Porin hätäkeskuksen päälliköksi on nimitetty Helena Borisov ja apulaispäälliköksi Jouko Rytkönen. He aloittavat tehtävissään syyskuun alussa.

Borisov johtaa tällä hetkellä Kaakkois-Suomen hätäkeskusta, joka sulautuu Kuopioon perustettavaan isompaan hätäkeskusalueeseen. Rytkönen puolestaan lakkautettavan Pirkanmaan hätäkeskuksen johtaja.

Hätäkeskusuudistus viedään kokonaisuudessaan läpi vuoteen 2015 mennessä, jolloin maassa on kuusi hätäkeskusaluetta.



Lähteet:
YLE Satakunta

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Satakunta

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä