New Articles |

Power restored after gales cause blackouts

Strong gusty gale force winds downed power lines in many parts of Finland late Saturday. Repair teams have, however, restored supplies during the day to most homes affected. For example, some 15,000 Fortum power company customers were blacked out overnight. Most power cuts were reported in southern Finland.

Tuulinen ranta.
Kuva: YLE


The longest break in electricity supplies was in Korppoo in south western Finland where a few hundred households were without power for five hours.



Power blackouts were also reported by Vattenfall in Central Finland and in the Pirkanmaa area.



Strong winds with gusts up to 20 m/s continued to batter parts of the country on Sunday.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: New Articles

Juuri nyt

Kotimaa

Hyvinkään epäilty ampuja saatu kiinni

Poliisi on saanut Hyvinkään ammuskelusta epäillyn kiinni.

Poliisi on tavoittanut ampujaksi epäillyn. Epäilty on 18-vuotias hyvinkääläinen mies. Poliisi kuvaa hänen taustaansa "lähes puhtaaksi". Aselupia miehellä ei ole. Poliisin mukaan epäiltyjä ampujia on vain yksi, mutta on mahdollista, että tapahtumiin liittyy epäillyn lisäksi muita henkilöitä.

  • Ylimääräinen uutislähetys klo 15, TV1. Ylimääräinen ajankohtaisohjelma klo 14, Radio Suomi.

  • Olitko paikalla? Lähetä meille kuvauksesi tapahtumista osoitteeseen yle.uutiset@yle.fi. Kuvan tai videon voit lähettää samaan osoitteeseen tai numeroon 16149.

  • Hyvinkään kaupunki on avannut sairaalan tiloihin kriisiapupisteen. Kriisiavun tavoittaa myös numeroista (019) 415550 ja (019) 415551

Tapahtumat hetki hetkeltä

  • 09.00

    Poliisi pitää Hyvinkään ampumavälikohtauksesta tiedotustilaisuuden

  • 08.41

    Poliisi peruu hätätiedotteen ja kertoo, että vaaraa alueen asukkaille ei enää ole

  • 07.45

    Poliisi ottaa kiinni epäillyn tekijän, joka on 18-vuotias hyvinkääläinen mies

Lue lisää

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä