Primula jättää Helsingin ja vihertyy
101-vuotias leipomoyritys jättää kotikaupunkinsa ja rakennuttaa kestävän kehityksen mukaisen tehtaan Järvenpäähän. Samalla Primula muuttuu valtakunnalliseksi leipomoalan toimijaksi.
Uusien tuotantotilojen peruskivi muurataan Järvenpäässä tiistaina. Keski-Uusimaa valikoitui yrityksen sijoituspaikaksi paitsi tilan myös sijainnin vuoksi.
- Logistisesti se on paljon fiksumpi paikka, pystymme tavoittamaan sieltä laajemman alueen. Helsingin ruutukaava ei anna siihen enää mahdollisuutta Vallilassa ja Kontulassa, missä me toimimme kahdessa erillisessä toimipisteessä, kertoo Primulan toimitusjohtaja Juha Valkamo.
Valkamo pitää myös ajoitusta uuden rakentamiselle erinomaisena. Primulan noin 13 000 kerrosneliömetrin uusi tuotanto- ja logistiikkakeskus maksaa 35 miljoonaa euroa.
Investointi on yrityksen historian suurin. Uusiin tiloihin siirtyy yli sata työntekijää. Muuton yhteydessä Primula käynnistää myös valmisruokatuotannon.
Primulalle jää Helsinkiin vielä ravintoloita. Nykyisen leipomon paikalle Vallilaan on tulossa asuntoja.
Perinteikäs perheleipomo muuttui hiilivapaaksi
Primula on selvittänyt hiilidioksidi- ja ilmastopäästönsä. Yrityksen vuotuinen hiilijalanjälki on noin 3 500 tonnia. Päästöt on kompensoitu tällä viikolla nollaan osallistumalla WWF:n standardien mukaiseen tuulivoimalan Turkissa.
– Olemme nyt hiilineutraali yritys. Eli kaikkien muiden toimenpiteiden jälkeen tämä perustuu siihen, että ostamme vapaaehtoisia päästöoikeuksia Turkista. Täysin jalanjäljettömäksi leipomotoimintaa ei voi saada, sanoo toimitusjohtaja Juha Valkamo.
Primula on selvittänyt, että ilmasto-investoinnit maksavat vähemmän kuin luullaan. Lämmön talteenottojärjestelmät ja energian säästö pudottavat kustannuksia.
- Toivon, että olemme edelläkävijä hiilineutraalisuudessa. Uskon, että eri toimialat tulevat tähän mukaan, koska tämä on teema, joka tulee kuluttajallekin kuitenkin edullisemmaksi.
Primula haluaa erottua investoinnillaan ja toimenpiteillään vastuulliseksi kestävän kehityksen yritykseksi. Yhtiön strategiassa uusi avaus yhdistyy tavoitteisiin nostaa perheyritys leipomoalan valtakunnalliseksi toimijaksi.
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
Halpabussiyhtiö kokee tulevansa sorretuksi
Halpavuorot Helsingin ja Tampereen välillä aloittava Onnibus väittää Matkahuollon vaikeuttavan yhtiön toimintaa. Linjan vuorot lähtevät Helsingistä Postitalon pysäkiltä, sillä Kampin terminaalissa vuoron aikataulut yritettäisiin Onnibusin mukaan piilottaa matkustajilta.
Jytärit, Lehmät ja Möhköt juhlivat Japsistarojen synttäreitä
Veteraanimoottoripyöräklubin alakerho Japsistarat juhlii tänään keskiviikkona 20-vuotista taivaltaan. Kekkereiden kunniaksi 70-luvun alun japanilaiset moottoripyöräklassikot kokoontuvat Haltialan tilalle. Rakkaille koneille on annettu monia lempinimiä, mutta kaikkein parasta on pärinä ja pauke.
Onnibus käynnistää Tampere–Helsinki-halpabussiliikenteen
Viimeinen este toiminnalle poistui tiistaina, kun Helsingin kaupunkisuunnittelulautakunta hylkäsi Linja-autoliiton ja Matkahuollon tekemän kunnallisvalituksen Postitalon pysäkin käyttämisestä kaukoliikenteeseen.
Ruotsi töhritty piiloon Pasilan katukylteistä
Parikymmentä katukylttiä, opasteviittaa ja liikennemerkkiä on joutunut ilkivallan kohteeksi Länsi-Pasilassa. Kylteistä on sotkettu yli ruotsinkieliset nimet.
Pääradan junat myöhästelevät vielä tänään
Riihimäelle päin kulkevat junat ovat tänään myöhässä 5-10 minuuttia, kerrotaan VR:n kuljetustenhallintakeskuksesta. Onnettomuuspaikalla Riihimäen asemalla korjataan vaurioituneita vaihteita.
OAJ huolissaan Vantaan koulusäästöistä
Vantaalaiskoululaiset ovat vaarassa pudota naapurikuntien oppilaita huonompaan asemaan, sanoo OAJ:n puheenjohtaja Olli Luukkainen. Vantaa on kaavaillut karsivansa opetuksesta jopa 3 miljoonaa euroa vuodessa säästöohjelmansa aikana.
Pernilla: Näin yleisössä vain äitini
Pernilla on tyytyväinen esitykseensä putoamisesta huolimatta. Hän kuvailee esiintymistä euroviisuissa mahtavaksi once in a lifetime -kokemukseksi.
Helsinki menettää miljoonia muihin satamiin
Helsinki menettää rahaa tuovia matkustajia korkeiden väylämaksujen ja lentoyhteyksien vuoksi.
Puolet Etelä-Savon kunnista valmiita kuntajakoselvitykseen
Puolet Etelä-Savon kunnista on valmiita kuntajakoselvitykseen. Kunnallishallinnon rakennetyöryhmä selvityksessä kuntajakoselvitykseen eivät olleet valmiita Pertunmaa, Hirvensalmi, Kangasniemi, Rantasalmi, Pieksämäki, Juva, Sulkava ja Mäntyharju.
YM: Ara-asuntojen vuokrantasaus epäreilua
Ympäristöministeriön työryhmä aikoo selvittää tuetun vuokra-asumisen ongelmia.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.