Provinssirockin portit aukesivat - ennätyksiä tuskin rikotaan
Provinssirockin promoottori Juha Koivisto ennakoi, ettei tapahtuma yllä tänä vuonna kävijöissä viime vuoden ennätyslukuihin, vaikka myynti lupaavalta näyttääkin. Tapahtuma järjestetään jo 34. kertaa.
Perinteisesti festarikesän aloittava provinssirock Seinäjoella on alkanut. Provinssirockin portit avautuivat yleisölle perjantaina klo 17. Järjestelyt ovat sujuneet suopeissa merkeissä, ja viime hetken esintyjäperuutuksiltakin on vältytty, kertoo tapahtuman promoottori Juha Koivisto.
Kävijämäärissä tuskin tänä vuonna hätyytellään ennätystä, vaikka myynti onkin kiihtynyt loppumetreillä, arvelee Koivisto. Edessä on kolmen päivän festarit, jonka kävijämäärä nousee kymmeniin tuhansiin.
Näkyy laajemminkin kaupungilla
Rocktapahtuma tietää Seinäjoelle paitsi ruuhkia ja roskia, myös paljon rahaa myytyinä ruoka-annoksina, täyteen buukattuina hotelleina ja taksimatkoina.
Tapahtuman promoottori suosittelee lähialueen kävijöitä käyttämään liikkumiseen polkupyörää tai festivaalibusseja. Oman auton käyttö lisää ruuhkaa alueella ja sen ympärillä kulkevilla Törnäväntiellä ja Huhtalantiellä. Samasta syystä järjestäjät toivovat, että esimerkiksi huviajeluja alueen läpi vältettäisiin.
Turvallisuudesta pidetään kiinni
Viime vuonna tapahtuma sujui rauhallisesti, vaikka kyseessä oli ennätysvuosi. Tapahtuman järjestyksenvalvonnasta vastaava Timo Ristimäki odottaa kaiken sujuvan rauhallisesti myös tänä vuonna.
Provinssin leirintäalue on täyttynyt torstaista alkaen. Tyypillistä on, että "etujoukot" saapuvat varaamaan leirinnästä hyvät paikat jo torstaina ja sitten muu ryhmä saapuu perjantaina.
Ristimäen mukaan varsinaisella festivaalialueella on yleensä rauhallisempaa kuin alueen ulkopuolella. Tuttuja häiriötekijöitä ovat luvaton leiriytyminen ja parkkeeraaminen.
Alkoholin tai muiden omien juomien tuominen festivaalialueelle on edelleen kielletty alkoholilain nojalla, ja linja on vedetty ehdottomaksi valvonnan helpottamiseksi. Ristimäen mukaan provinssikävijät ovat hyväksyneet yleisesti muillakin festivaaleilla vallitsevan käytönnön.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Tyttö jäi puristuksiin kissanpentuja pelastaessaan
Kymenlaakson pelastuslaitoksen mukaan tyttö jäi jalastaan kiinni hevostallin karsinaan.
Kaksi suomalaista merihädässä Atlantilla
Rajavartiolaitoksen mukaan kaksi Kuubasta Bermudaan matkalla ollutta suomalaismiestä on joutunut merihätään. Yhdysvaltain viranomaiset ovat saaneet yhteyden Atlantilla ajelehtiviin.
Etsintäkuulutettu jäi kiinni - epäillään tapon yrityksestä
Varsinais-Suomen poliisin etsintäkuuluttama, tapon yrityksestä epäilty 36-vuotias mies on otettu kiinni.
Lapsi horjahti jokeen, äiti hyppäsi perään - ajelehtivat virran mukana 500 metriä
Lapsen ja äidin voinnista ei ole tietoa. Kumpikin on sairaalahoidossa.
Suomessa lievemmät raiskaustuomiot kuin Ruotsissa - tilanne muuttumassa
Raiskauslainsäädäntö on tiukentumassa.
Soini vastaa sovinistiväitteisiin
Perussuomalaisten puheenjohtajan Timo Soinin ja SDP:n välillä on käyty värikästä keskustelua viikonlopun aikana. Soinin mielestä hänen kritiikkinsä osui "arkaan kohtaan".
SDP:n varapuheenjohtaja Soinista: "Kun retoriset vaatteet riisuu, jäljelle jää vain sovinisti"
Timo Soini arvosteli demareiden ministerikierrätystä. Eilen perussuomalaisten puheenjohtajalle ärähti SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jouni Backman, tänään SDP:n varapuheenjohtaja.
Veolian bussinkuljettajat jatkavat protestia maanantaina
Veolian Vantaan varikon kuljettajat ovat olleet poissa bussin ratista melkein viikon. Kuljettajien työnseisaus alkoi tiistaiaamuna.
Presidentti Niinistö laski seppeleen sankarivainajille
Sunnuntaina vietetään kaatuneitten muistopäivää sodissa tai esimerkiksi rauhanturvatehtävissä kuolleiden muistoksi.
RKP:n Henriksson haluaa jatkokaudelle
RKP valitsee uuden puheenjohtajiston puoluekokouksessa Porvoossa kesäkuun alussa.
