Pussinperän maine Kotkan kiusana
Veneilijöitä halutaan houkutella Itäiselle Suomenlahdelle palveluja parantamalla. Palkittu yritysidea veisi veneitä Pietariin jonossa kuin ankanpoikia. Porukalla Pietariin pääsisi pienemmälläkin veneellä.
Kotkalainen matkailuyrittäjänäkin toimiva Veijo Parviainen haluaisi Itäiselle Suomenlahdelle lisää kunnollisia rantautumispaikkoja ja lisää suomalaisveneitä Pietariin.
Parviainen kertoo veneilijöiden vierastavat Itäistä Suomenlahtea. Hän sanoo vähän leikillään esimerkiksi pääkaupunkiseudun veneilijöiden pitävän Kotkaa pussinperänä. Pääkaupunkilaisten mielestä Kotkasta pääsee takaisin vain samaa polkua pitkin mitä sinne on mennytkin. Syntyjään kotkalainen Parviainen pitää aluetta käyttämättömänä voimavarana kaikille suomalaisille veneilijöille.
- Esimerkiksi Itäisen Suomenlahden kansallispuisto on aivan mahtava paikka liikkua. Täällä on matalat karikkoiset rannat, joille moni ei edes uskalla tulla. Tämä on ihan eri maailma verrattuna Länsi-Suomen syviin rantoihin, mutta tämän mielenkiintoisempaa en ole löytänyt mistään, Parviainen kuvailee.
Pussinperän mainekin voi pian unohtua, jos venematkailu Pietariin saa tuulta purjeisiin. Parviaisen ideoimassa mallissa matkailuyrittäjä voisi viedä viikonloppuisin vaikka kymmenenkin venettä jonossa Pietariin.
Tästä pystyy hyvinkin pienellä veneellä keikkumaan jonossa yön yli Pietariin
- Tästä pystyy hyvinkin pienellä veneellä keikkumaan jonossa yön yli Pietariin, Parviainen sanoo.
Rajamuodollisuudet, yhteydet maissa ja maaohjelma Pietarissa olisi hoidettu valmiiksi. Veneilijät voisivat keskittyä lomailemaan - yrittäjä tekisi työt.
- Nukut siellä yön yli ja tuot edellisen viikon ankanpojat takaisin Kotkaan, Parviainen naurahtaa.
Parviaisen suunnitelmissa veneletkaa vetävään veneeseenkin mahtuisi kyytiläisiä, jotka voisivat Pietariin purjehduksen jälkeen palata vaikka junalla Suomeen.
Parviaisen ideoima yritysmalli palkittiin viime vuoden Kymi Businessidea 2011 -kilpailussa jaetulla kolmannella sijalla. Parviainen ei voi itse toteuttaa ideaansa, sillä hänellä on työ toisaalla. Hän sai kuitenkin houkuteltua toisen kotkalaisen yrittäjän kokeilemaan ideaansa käytännössä.
Pietarin venematkailussa riittää kehittämistä, sillä Haapasaaren raja-aseman kautta kulkevista noin kolmestasadasta veneestä vain kuutisenkymmentä on suomalaisia, loput lähinnä venäläisiä.
Laituripaikat hukkuvat paperimereen
Itäisen Suomenlahden venematkailun tila on hieman kohentumassa kun Ristisaareen on tulossa laituri ja Mustaviirin laituri uusitaan. Parannuksista Parviainen antaa kiitokset Metsähallitukselle, mutta ihmettelee kaupungin vähäistä panostusta venematkailuun.
- Pikkuisen hävettää kotkalaisena, että kaupunki mainostaa itseään merikaupunkina, mutta panostukset esimerkiksi venelaitureihin saarissa ovat vähäisiä, Parviainen toteaa.
Jos puitteet olisivat kunnossa, matkailuyrityksillekin olisi paremmin mahdollisuuksia.
- Esimerkkinä olisi Uudenmaan virkistysalueyhdistyksen toiminta, mikä on aivan loistava malli, Parviainen sanoo.
Parviainen kertoo, että Itäiselle Suomenlahdellekin haaveiltiin vastaavaa jo kymmenen vuotta sitten, mutta veneilijöiden ehdotukset hautautuivat byrokratian rattaisiin.
- Silloin se meni Kymenlaakson liiton haudontamyllyyn ja se tuli ulos nyt vuosi sitten, mutta kovin on hiljaista ollut sillä rintamalla, Parviainen sanoo.
Tuoreimmat aiheesta: Luonto
Pitkävartinen kumisaapas suojaa käärmeenpuremalta
Kyykäärmeitä on nyt runsaasti liikkeellä. Luonnossa liikkujan paras suoja käärmeenpuremia vastaan on reilun mittainen kumisaapas.
Tutkijat: Puhdas vesi loppuu parissa sukupolvessa
Vain 2,5 prosenttia maapallon vedestä on juomakelpoista. Tutkijoiden mukaan puhdas vesi loppuu jo pian, ellei ongelmaa ymmärretä ja siihen puututa.
Kuvagalleria: Tikka tiirailee telkän munia
Toukokuuta on eletty kuluneella viikolla kesäisissä lämpötiloissa ja maiseman väri on vaihtunut varsin vihreäksi. Keskisuomalaiset sääkuvaajat ovat ikuistaneet ahkerasti muun muassa kukkia ja lintuja.
Kalkista on moneksi - ruokakärrytkin pullistelevat sitä
Yleinen käsitys on, että kalkkituotteita käytetään teollisuuden tuotannossa. Kalkkia on kuitenkin hyvin arkipäiväisissä asioissa, jopa suurin osa ostoskärryn sisällöstä koostuu siitä.
Yli-Marolan eläimet valmiina rapsuteltaviksi – katso video!
Yli-Marolan kotieläinpihalla Lahdessa luotetaan tänä kesänä vanhojen suosikkien vetovoimaan. Uusina tulokkaina pihalla nähdään kaksi shetlanninponia.
Sotatantereelle lapioin ja myrkyin jättiputkea vastaan
Jopa viisimetriseksi kasvava jättiputki polttaa ihon palovammoille. Jättiputkea hävittävät viranomaiset tarvitsevat asukkaiden apua, jotta jättimäisestä kasvista päästään todenteolla eroon.
Liuottimen määrä Mätäjoessa vähentynyt
Helsingin kaupungin ympäristökeskus on ottanut vesistönäytteitä päivittäin. Näytteitä on otettu sekä purosta että Iso-Huopalahdelta, jonne Mätäjoki laskee.
Norjalaispojat syöttivät veneestä miekkavalasta- Katso video!
Norjalaispojat pääsivät syöttämään lähietäisyydeltä miekkavalasta. Pojat olivat kalastamassa veneestä Nordkapin Nordvågenin lähellä, kun ilmeisesti nälkäinen miekkavalas tuli saaliinjaolle.
Susikanta romahtamassa geneettisesti
Oulun yliopistossa perjantaina väittelevän tutkija Eeva Janssonin mukaan Suomen susikanta on jo liian pieni, ja geeniperimää ennen parantanut yhteys Venäjän susiin on katkeamassa metsästyksen takia.
Turvetuotantoalueen laskuojasta kiistellään Hartolassa
Hartolan Turpeen Kari Rantasen mukaan Vapon turvetuotantoalueen vedet tulvivat laskuojasta ajoittain hänen alueelleen Isosuolla. Vapo Oy:n lakimiehen, Martti Patrikaisen mukaan laskuoja on niin suuri ja syvä, ettei tulviminen ole mahdollista.
