Pyhästä lehmästä vuokratuksi
Autovuokraamoiden hintakilpailu on kiristynyt. Kanta-asiakkaista kilpaillaan eri tavoin.
Autovuokraamoiden kova kilpailu on saanut hinnat putoamaan alas. Eri kokoisia vuokraamoita on Turussa toistakymmentä.
Avis-ketjua Turussa vetävä Kari Mäenpää pitää kilpailutilannetta tasapainoisena.
- Hintakilpailu on kovaa, mutta toisaalta se on taas kuluttajan etu, että me kilpaillaan tosissamme. Uskon, että me sparrataan ja tuetaan toisiamme siinä terveellä tavalla., Mäenpää pohtii.
Yrittäjien mielestä hinnat eivät voi enää laskea ja korotuspaineitakin jo on.
- Hintojen puolesta ollaan nyt aika pohjilla. Paljon tämän alemmas ei enää voida mennä, Mäenpää myöntää.
Samaa mieltä on 30-vuotta alalla ollut Trekovan Oy:n yrittäjä Lassi Eko.
- Korotuspaineita on olemassa, mutta tässä tilanteessa kun ollaan ei voi kauheasti hintoja pudotella, Eko sanoo.
Kanta-asiakkuus tärkeää
Kesällä vuokrausaika on pidempi, kuin talvisin. Yleisin vuokra-aika on viikosta useampaan viikkoon ja jopa yli kuukauteen. Pitkiä vuokrausaikoja suosivaa pientä yritystä vetävän Ekon mukaan tälllä pyritään kustannustehokkuuteen.
- Yrityksellä päivävuokraaminen sitoo enemmän henkilökuntaa pesuun ja puhdistuksiin. Kun perheen voimin hoidetaan tätä paikkaa pystytään pienemmällä väkimäärällä ja kuluilla tekemään, Eko sanoo.
Eko uskoo pienen yrityksen kilpailevan hinnoittelulla ja hyvällä palvelulla. Ekon mukaan haasteellisinta on saada asiakas aina tulemaan uudestaan.
- Asiakas määrittelee ja valitsee, mihin kauppaan astuu, ja mistä ottaa autonsa. Kanta-asiakkuus on ehdottoman tärkeää, sillä siten saadaan jatkuvuutta.
Kanta-asiakkuuden uskotaan syntyvän helposti.
- Vuokraamista varsinkin ensimmäisellä kerralla jännitetään. Kun kaikki menee hyvin, on turvallista mennä uudestaan samaan firmaan, josta on jo saatu hyvä kokemus, uskoo Mäenpää.
Mökille matkalla ollut Beata Björkvall vuokrasi auton ensimmäistä kertaa.
- Kyllä tämä ensimmäinen vuokrauskerta vähän jännitti, Björkvall myöntää.
Helppoa ja kätevää
Yrittäjien mukaan ihmiset ovat tulleet tietoisemmiksi siitä, että auton vuokraaminen on vaihtoehto omistamiselle.
- Siitä vanhasta perisuomalaisesta käsityksestä, että auto on pyhä lehmä ja se täytyy omistaa, ollaan pikkuhiljaa pääsemässä irti. Perheessä ei ole pakko olla autoa tai ei ainakaan kahta autoa, Mäenpää sanoo.
Helppous ja oman auton kustannukset saavat monet vuokraamaan auton. Turkulainen Lotta Mojo on vuokrannut auton jo kymmeniä kertoja.
- Kun asuu keskustassa, tarvitsee oikeastaan autoa vaan pidempiin matkoihin. Sitä on ihan turha vaan pitää pysäköitynä ja maksaa parkkimaksuja. Tämä on paljon kätevämpää, ja saa uuden ja puhtaan auton aina alle, Mojo nauraa.
Mäenpää pitää alan suurimpana haasteena autoverotusta Suomessa.
- Suomessa verotetaan ostamista eikä omistamista. Kannustetaan pitämään se hankittu auto pitkään ja silloin perheissä on paljon kakkosautoja, mitä pidän meidän pahimpana kilpailijana.
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Mattolaiturikin oli joutua säästösilppuriin Raisiossa
Kuntien tarve hakea uusia säästöjä näkyy yhä erikoisemmissa yhteyksissä. Raision kaupunki ehätti jo ilmoittaa pitävänsä matonpesupaikan suljettuna tänä kesänä. Pienen myrskyn nostaneeseen tilanteeseen on kuitenkin löytymässä tyynnyttävä ratkaisu.
Kuusi henkilöautoa paloi yöllä parkkihallissa Turussa
Palossa tuhoutui täysin kaksi henkilöautoa, neljä muuta autoa vaurioitui. Autot paloivat Turun Varissuolla sijaitsevan parkkitalon ylätasanteella.
Vesistötarkkailijoista on pulaa Lounais-Suomessa
Luonnonhavainnoinnista kiinnostuneet suomalaiset voivat purkaa luontointoaan tarkkailemalla lähivesistöjä. Vesistötarkkailijan työ on vapaaehtoista, mutta vastuullista.
Engren Turusta KHL:n Lev Prahaan
TPS:n maalivahti Atte Engren jättää jääkiekon SM-liigan ja siirtyy KHL:ään - Lev Prahan joukkueeseen.
Turku tarjoaa opiskelijoille toimeentulotuen sijaan töitä
Turun kaupunki tarjoaa opiskelijoille töitä sosiaalitoimen kautta. Kaupungille on kannattavampaa tarjota töitä kuin vastikkeetonta tukea.
Vaaratilanteet ovat asfaltintekijän arkea
Kesän asfalttityöt ovat taas alkaneet. Lounais-Suomessa uusitaan tänä vuonna asfalttia noin 250 kilometrin matkalla. Töitään tekevät asfalttityöntekijät toivovat autoilijoilta malttia ja liikennesääntöjen noudattamista.
Käteissakotus olisi tuonut Gumball-kaahailijoilta miljoonan - poliisi sanoo bye bye
Gumball-autoilijoiden hurjat sakkorahat jäävät todennäköisesti Suomen valtion haaveeksi. Törkeään liikenteenvaarantamiseen syyllistyneet kuskit pääsevät Suomesta pois käytännössä ilman rangaistusta.
Liettualaisille murtomiehille 6 vuotta vankeutta
Neljän miehen rikollisliiga teki kymmeniä murtoja ja murron yrityksiä kesä-elokuussa 2012. Miehet saivat kaikki kuuden vuoden vankeustuomiot.
Ökyautoilijat yrittävät maksaa sakkoja käteisellä
Yli kymmeneltä Gumball -autolta mitattiin jopa 200 kilometrin tuntinopeuksia moottoritiellä. Osa autoista päätyi Salon poliisin pihaan, jossa jaettiin rangaistuksia törkeästä liikenteen vaarantamisesta. Kuskeilla on mukanaan suuri määrä käteistä ylinopeussakkojen maksamista varten.
Liivijengiläisiä syytetään törkeistä rikoksista
Turun käräjäoikeus on koolla poikkeuksellisesti Turun vankilassa. Maanantaina alkoi oikeudenkäynti, jossa syytettyinä on 14 henkilöä. Osalla syytetyistä on yhteyksiä United Brotherhood -rikollisjärjestöön.
